Rząd obniża ceny paliw! Będzie też dodatek. Ale nie dla wszystkich

450

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział tarczę antyinflacyjną. Pojawiły się dobre informacje m.in. dla kierowców. Ceny paliw mają spaść o 20-30 groszy.

Rząd obniża ceny paliw! Będzie też dodatek. Ale nie dla wszystkich
Plany obniżek przedstawił w czwartek Mateusz Morawiecki (Leszek Szymański, PAP)

- Dziś proponujemy duży program obniżek podatków, aby zamortyzować skutki inflacji - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji pasowej. Szef rządu zaznaczał, że to "pierwsza seria działań". Podkreślał też, że to Gazprom stoi za podwyżkami cen gazu, a tym samym nawozów i żywności.

Premier Morawiecki spostrzegł również, które obszary są najbardziej bolesne dla Polaków. Mówił o cenach paliw, energii, a także żywności.

Jeżeli chodzi o paliwa, to ma dojść do obniżki akcyzy do minimalnego dozwolonego poziomu. Obniżka będzie obowiązywać od 20 grudnia przez pięć miesięcy.

Ceny paliw spadną o 20, a nawet 30 gr - poinformował Mateusz Morawiecki.

Tarcza antyinflacyjna. Mateusz Morawiecki przekazał ważne informacje

Morawiecki zapowiedział ponadto obniżkę podatku VAT na gaz ziemny (z 23 na 8 proc.). Ta zmiana wejdzie w życie w styczniu 2022 roku. Ponadto akcyza na energię elektryczną ma wynieść 0 proc., a VAT zostanie obniżony z 23 do 5 proc.

A co z cenami żywności? Szef rządu powiedział, że pojawił się pomysł obniżenia VAT-u na artykuły spożywcze do 0 proc., ale nie zezwala na to Unia Europejska. W zamian postanowiono przygotować dodatek "tarczowy".

Uzyska go około 5,2 mln gospodarstw domowych. Ile wyniesie ten dodatek? Szczegóły na grafice.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić