Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Tego chcą Polacy. Wyniki sondażu nie zostawiają złudzeń

27
Podziel się:

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż na zlecenie "Super Expressu" w sprawie czterodniowego tygodnia pracy. Czy właśnie tego oczekują Polacy? Teraz już wszystko wydaje się jasne.

Tego chcą Polacy. Wyniki sondażu nie zostawiają złudzeń
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Instytut Badań Pollster najnowszy sondaż przeprowadził 19 lipca 2022 roku. W sprawie czterodniowego tygodnia pracy przepytywani byli wyłącznie obywatele Polski, którzy ukończyli 18 lat.

Okazuje się, że pozytywnie na czterodniowy tydzień pracy zapatruje się aż 53 proc. respondentów. "Super Express" wyjaśnia, że 27 proc. z tego grona odpowiedziało, iż rząd jak najbardziej powinien wprowadzić takie rozwiązanie, natomiast 26 proc. twierdzi, że to "raczej dobry pomysł".

Wciąż aż 24 proc. badanych uznaje, że taka koncepcja absolutnie nie powinna zostać wdrożona, zaś 23 proc. osób biorących udział w badaniu wskazuje odpowiedź "raczej nie".

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Do tej pory skrócony czas pracy wprowadziła między innymi Islandia, co wywołało pozytywne reakcje w społeczeństwie. Japonia obecnie sprawdza, czy czterodniowy tydzień pracy okaże się właściwym rozwiązaniem.

W Polsce o pomyśle wdrożenia krótszego czasu pracy już kilka lat temu mówiła Partia Razem. Utworzyła ona projekt pod nazwą "Pracujmy krócej". Zbierano wówczas podpisy od osób opowiadających się za skróceniem czasu pracy. Pomysł nie trafił jednak na biurko prezydenta. Ponownie skupił się na nim Donald Tusk w 2022 r.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
Anna
2 tyg. temu
Bez pracy nie ma kołaczy.
USA
3 tyg. temu
Ja jestem za 4 dniami pracy, w roku. Dalej żyć z socjalu. Niech żyje socjalistyczna partia PIS . ( mogę już dostać kasiorkę?) Wiwat Władimir Iljicz Uljanow . Wszystko jest nasze Jarku.
Cris
3 tyg. temu
Ja właśnie w firmie weszliśmy w 4 dniowy tydzień pracy z 8 godzin mamy zmianę 9 godzin Plusy takie ze jeździmy tylko 4 dni i 3 dni wolnego i piąty jak ktoś chce to już nadgodziny
Ludzik
3 tyg. temu
Kto na socjale bedzie pracował? Tzn kiedy jak będzie 4 dni tylko. Dotować tych pracowitych kurde. Czy pracowitość to jakaś kara...
Marrs
3 tyg. temu
Rząd będzie dotować. W poniedziałek "da", a w pozostałe dnia odbierze z prowizją. Wzorem Merkeli jeszcze więcej dołożyć koloru na socjal. Raj będzie.
Zoom-owiec
3 tyg. temu
Najpierw nauczmy się uczciwie pracować jak przysłowiowy Japończyk, a później myślmy o 4 dniach pracy.
Tomasz
3 tyg. temu
Proponuję aby po 20 roku pracy pracować 4 dni po 30 roku 3 dni po 35 2 dni po 40 1 dzień a resztę uzupełniać dniami płatnymi, czyli np po 30 roku pracy 3 dni pracy 2 dni wolnego płatne i tyle
qwerty
3 tyg. temu
Pomysł na papierze jest atrakcyjny, ale raczej utopijny. Każdemu kto jest "za" mina by zrzedła, gdyby okazało się, że w każdym z tych czterech dni pracy, trzeba przepracować tyle godzin, by ogarnąć to, co w pięciodniowym tygodniu pracy przez 8 h, gdzie nawet i przy ośmiogodzinnym trybie w pracy nieraz trzeba zostać itd. Co innego po prostu 6 h tryb pracy, bo to akurat faktycznie zostało naukowo udowodnione, że przez 6 h pracy człowiek jest najbardziej produktywny
Goldengecko
3 tyg. temu
Jak Politycy będą chcieli to testować to niech zaczną od Pielęgniarek jak tam się nie sprawdzi to się nie sprawdzi w ogóle
Końradzio
3 tyg. temu
hahaha! "komentatory wykazują się swoją mądrością z sabatem,Szabatem nawet nie wiedzą o czym piszą i z czego się wyśmiewają?Podobna klasa pismaków jak te redaktory?
jaaa
3 tyg. temu
to dla urzędasów, co i taks siedza nic nie robią, to po co mają w piątek przychodzić , p prostu dłużej nie będą nic robic danego dnia a prywaciarze bedą pracowac 5 dni po 10 godzin jako nadgodziny a służby? co ze służbami ? jak oni mają pracować?
sceptyk
3 tyg. temu
A co byłoby ze stażem pracy? Jak wyglądałaby wówczas emerytura. Przypuszczam, że wątpię, jak mawiał Wiech, że ludzie byliby zadowoleni z takich zmian...
Krzyk
3 tyg. temu
Ciekawe za co Ci ludzie będą żyć jak zobaczą aneksy do umów. Chyba że pracują za najniższą krajową to nic się dla nich nie zmieni. Z małym wyjątkiem skończy się obijanie w pracy i kadra zarządzająca będzie wymagała żeby wszystkie dni były uczciwie przepracowane.
Oliver.Kontro...
3 tyg. temu
Czterodniowy tydzień pracy?! Co za głupota. Ci co byli za tym rozwiązaniem to leniuchy, którym nie chce się ruszyć tyłka do pracy a narzekają jak to mało zarabiają albo że ''za dużo pracują'' czy ''przepracowywują''. Niech te leniuchy ruszą tyłek i do pracy zmiatają a nie narzekają. Prawda w oczy kole i najbardziej boli tych których to dotyczy! TFU na linii.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić