Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
CHE
|

Tego najbardziej boją się młodzi Polacy. Są w czołówce Europy

8
Podziel się

Ledwie jedna trzecia młodych Polaków z optymizmem wygląda przyszłości. Okazuje się, że nieco gorszy wskaźnik odnotowano również pośród Hiszpanów. Wspólnie z nimi odstawiamy pod tym względem całą Europę tyle. Co sprawia, że tak bardzo boimy się przyszłości?

Tego najbardziej boją się młodzi Polacy. Są w czołówce Europy
W całej Unii Europejskiej gorszy wskaźnik od nas odnotowali tylko Hiszpanie (35 proc.) (123RF)
bFdLcxQl

Niepewna przyszłość

Raport "Jakość życia. Wpływ COVID-19 na młodych w UE" pokazuje jasno: jest źle. Autorzy badania postanowili przyjrzeć się nastrojom młodych Europejczyków przed pandemią oraz jej bezpośredni wpływ na zatrudnienie, poziom wykształcenia, kondycję psychiczną i postrzeganie przyszłości.

bFdLcxQn

Wnioski mogą zaskakiwać. Poziom optymizmu młodych ludzi mieszkających w różnych krajach Unii Europejskiej była wyraźnie skorelowana z uderzeniami kolejnych fal pandemii oraz nakładaniem i luzowaniem restrykcji.

Jeszcze przed rokiem odnotowano spadek nastroju w Polsce do poziomu 35 proc. Gorzej od nas wypadały tylko: Chorwacja, Cypr i Węgry. Po upływie roku w wielu z tych państw sytuacja uległa znacznej poprawie. Gorzej jest tylko w Polsce (37 proc.) i Hiszpanii (35 proc.).

Zobacz także: Fajerwerki w sylwestra a strach zwierząt. Ekspert o tym, co robić, gdy pies boi się

Są miejsca, gdzie jest lepiej

Jeśli przyjrzymy się obawom młodych Europejczyków, okaże się, że pośród największych strachów w pierwszej kolejności wymienia się brak pracy. Tego obawia się nawet co trzeci młody. Są jednak i plusy.

bFdLcxQt

W ciągu niespełna roku o 15 proc. zmalały obawy o to, by "związać koniec z końcem". W pierwszej turze taką obawę miało 35 proc. młodych ludzi, a w trzeciej już tylko 20 proc.

bFdLcxQu

Największym optymizmem w Unii Europejskiej wykazują się młodzi mieszkańcy Malty, Łotwy i Słowenii (oscylują wokół 70 proc.). Średnia unijna wynosi 50 proc. w ostatniej turze badania (wiosna 2021).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdLcxQO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
LLLLLL
2 tyg. temu
Co wy opowiadacie w Polsce jest raj na ziemi, chyba nie oglądacie TVP.
Ivan the Home...
3 tyg. temu
Mi to wisi - JA nie mam kredytu, komornika i niczego w tym stylu. Luzik... A wy jak tam sobie chcecie.
Bellferek
3 tyg. temu
Nie ma marnej szkoły, są marni uczniowie.
bFdLcxQP
Obs tuż obok
3 tyg. temu
A może by tak bractwo wzięło się w końcu w garść?! Hadko czytać te wypociny. Pozwalasz sobie jedna z drugim wciskać ciemnoty o kowidzie, pozwalasz traktować się jak śmieć, a potem pretensje do całego świata!!
Hydraulik
3 tyg. temu
No i powinni mieć lęk przed przyszłością. Przecież przodkowie ( rodzice, dziadkowie ) zaciągnęli na ich konto takie zadłużenie, że nie tylko Ci młodzi, ale ich dzieci, wnuki i prawnuki będą się do końca życia borykać z nimi. Zapłacą za to marną szkołą, słabą służbą zdrowia, dziurami w drogach, w końcu marnymi emeryturami. Wciąż i wciąż będzie na wszystko za mało pieniędzy, bo dług nie zna litości. Gdyby moi przodkowie tak zaszaleli na dodatek przejadając owoce tego szaleństwa a mi w spadku pozostawiliby jedynie kalendarz spłat kolejnych rat to też bym się nie czuł specjalnie komfortowo. Na szczęście póki granice nie zostały zablokowane - młodzi mają szanse na poszukanie sensowniejszego miejsca na ziemi. W końcu wpływu zbyt wielkiego na szaleństwa przodków nie mieli..
Takzetego
3 tyg. temu
To nie wpływ covid bo choroby były zawsze, będą i do tej pory wszyscy o tym wiedzieli, ludzie umierali bo taka jest kolej rzeczy. To beznadziejne decyzję rządów, zrujnowanie gospodarek, social dystanse , maseczki i inne durne rzeczy które zafundowały nam te glaby
To widać
3 tyg. temu
Nie tylko młodzi ludzie źle postrzegają przyszłość tego kraju . Wystarczy porozmawiać z myślącymi konstruktywnie , panuje pesymizm i nie ma co się dziwić .
gość
3 tyg. temu
Jak tu się nie bać o przyszłość, gdy idioci PiS nami 'rządzą' a ich NIErząd OKRADA nas coraz nowymi PODATKAMI?! Młodzi ludzie też to dostrzegają!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić