Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Tak traktują Polaków w Islandii. Aż przykro na to patrzeć

1124
Podziel się:

Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową żyjącą na Islandii. Życie naszych rodaków nie jest tam jednak usłane różami. Wielu Polaków doświadczyło dyskryminacji ze względu na pochodzenie.

Tak traktują Polaków w Islandii. Aż przykro na to patrzeć
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Z danych z zeszłego roku wynika, że Polacy stanowią ponad 5,5 proc. populacji na Islandii. Najwięcej naszych rodaków mieszka w Reykjavíku, Keflavíku i Hafnarfjörður.

Eva Maria Ingvadottir z Uniwersytetu Akureyri wraz z Eyrún Eyþórsdóttir przeprowadziły badanie, które dotyczyło Polaków mieszkających na Islandii. Badanie zatytułowały "Nikt cię tu nie chce, lepiej wracaj do swojego piep*** kraju: Doświadczenia osób polskiego pochodzenia związane z nienawiścią i dyskryminacją ze względu na pochodzenie".

W serwisie Iceland News opublikowano wyniki powyższego badania przeprowadzonego wśród imigrantów polskiego pochodzenia. Polacy mieszkający na Islandii wypełnili kwestionariusz w języku polskim. Pytano o dyskryminację i/lub dyskryminację ze względu na pochodzenie. W badaniu, które trwało 4 tygodnie wzięło udział 989 naszych rodaków.

Z badania wynika, że Polacy najczęściej doświadczali mowy nienawiści ze względu na pochodzenie - niemal 60 proc. respondentów. Niemal połowa ankietowanych zgłosiła doświadczenie dyskryminacji ze względu na pochodzenie w miejscu pracy.

Około 20 proc. badanych doświadczyło nienawiści, którą można powiązać z ich polskim pochodzeniem, były to m.in.: napaść, groźby lub zniszczenie ich mienia.

Większość polskich migrantów doświadczała nienawiści i dyskryminacji wielokrotnie. Jedynie ok. 13 proc. badanych kontaktowało się w tej sprawie z policją.

Zobacz także: "Wyciągniemy coś nowego". Nowe obostrzenia. Wiceminister uchylił rąbka tajemnicy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1124)
Zulugula
5 miesięcy temu
Po nadchodzących wyborach zamiast nieudanej Japonii stworzymy drugą ,,zieloną wyspę,, i nikt z naszego kraju już nie będzie musiała wyjeżdżać za chlebem!
Adam z lubels...
5 miesięcy temu
Jako pierwszy Polak podjąłem pracę w pewnej niemieckiej firmie (centralne Niemcy), byli nieufni co do moich kwalifikacji, gdy pokłóciłem się z pośrednikiem (z Fuldy) i pośrednik mnie zwolnił bo nie pozwalałem sobą pomiatać to firma która bezpośrednio mnie zatrudniała ponownie ściągnęła mnie do siebie. Niedługo zatrudniła dwóch nowych Polaków a niedawno szef produkcji pytał czy nie mam kolegów którzy mogli by podjąć pracę w firmie. Wszyscy Polacy w tej firmie maja dobre opinie, moje kwalifikacje i opinia o mnie utorowały drogę innym Polakom do pracy w tej firmie. Morał z tego taki że jak sobie zasłużysz to tak masz. Problem jest (alkohol, głośna muzyka, robienie syfu, kradzieże z lodówki) ale z innymi Polakami na kwaterze, dobrze że pracują gdzie indziej.
Gvbb
6 miesięcy temu
To po co tam siedzą skoro tak ich traktują.Nie rozumiem głupiego polskiego narodu
Wow
6 miesięcy temu
To prawda Islandczycy są rasistami i leniami byłam to wiem
Adam
6 miesięcy temu
Polski naród jest okropny. Ludzie za granicą nas się boją tak jak my kiedyś Rumunow. Polak za granicą to złodziej cham i alkoholik. Potem zygaja sikaja i s... ja gdzie się da... Są nieliczni Polskich pracowników gdzie są spostrzegani jako normalni i uczciwi ludzie. Nie wiem dlaczego się dziwicie że tak nas traktują.???? Rumuni w podobny sposób zachowywali się jak do Polski przyjeżdżali. A za granicę przeważnie jadą nieroby kryminalisci, cpuny i alkoholicy. Byłem raz w Niemczech i wstydzilem się, że jestem Polakiem. Tyle w temacie o Polakach za granicą
Ksiadz
6 miesięcy temu
Jak ruskie tam zaraz wejdą to juz nie będą tacy bochaterowie poczekamy zobaczymy!
Takjest
6 miesięcy temu
CAŁY ŚWIAT JEST PODZIELONY NA PÓŁ,DOBRE LUDZIE I ZŁE LUDZIE. DOBRE LUDZIE ZAWSZE BĘDĄ CIERPIEĆ PRZEZ ZŁYCH LUDZl
Kedaw
6 miesięcy temu
Tubylcy na Islandii to naród mądry i otwarte na świat Ale przecież widzą co się dzieje w naszym kraju jaka nienawiść między ludzką jeden drugiego utopił by w krzce wody tę nienawiść potęguje reżim PiSu który po trupach a do celu aby utrzymać władze Tam w Islandii nie jest inaczej z Polakami Nienawidzą się wstydzą się jeden drugiego kabluja w pracy rozrabiają chleją na umór Lokalnych mieszkańców lekceważą kłócą się Więc czego mogą się spodziewać dobrego i szanowania Islandczyków skoro to zło pisowskie przesiąkło na Islandię
Robert
6 miesięcy temu
Przecież Polacy odwalaja na zachodzie najgorszą robotę ,są w większości ,niewyksztalceni .Robią to czego nie zrobi imigrant siedzący na zasiłku .Nie dziwię się że tak jest bo to jest naród skłócony ,nienawistny , ,donosicielski .Tamci to widzą i tak traktują wyrobników .
Obserwator
6 miesięcy temu
Dziwne, ze polacy, którzy są jednymi z największych rasistów na świecie uważają , ze ich nikt nie ma prawa dyskryminowac i przejawiac tego. Ostatni przykład na granicy białorustkiej. Tylko jeden z bardzo wielu. Ci ludzie chcieli tylko przejechac przez nasz kraj do Niemiec. Mieli pieniądze. I co? Nienawisc, rasizm i bezlitosne traktowanie. A sami oczekujecie miłosci? Na całym świecie wkrótce polacy będą niemile widzianymi gośćmi. I znów kłania sie przysłowie. Nie rób nikomu co tobie nie miłe. Jak ty komu tak on tobie. I nie ma znaczenia czy poszczególna osoba niczego nie zrobiła liczy sie całosc. Liczy sie postepowanie rządu i ludzi w przypadku Polski jeszcze i koscioła. A skutki są widoczne i kazdy ponosi i bedzie ponosił konsekwencje tych działan. Kazdy polak. Polacy zajrzyjcie w głąb siebie. Czy naprawdę chcecie byc tymi intruzami wszędzie? Czy naprawde chcecie zostac dalej tymi nieczułymi, ciągle nienawidzącymi innych, obwiniającymi za swoje postepowanie i wybory innych. Cjcecie byc ciągle ofiarami, niewolnikami i ignorantami? To wreszcze zjednoczcie sie i działajcie jak jeden naród bo do tej pory jesteśmy jedynym ewenementem na całym świecie gdzie rodak rodakowi jest wilkiem i utopiłby swojego rodaka w łyżce wody za pare groszy. Nigdy nie widziałam za granicą żadnej innej nacji, która tak sie nienawidzi i nienawidzi wszystkich wkoło. To widzą wszyscy i to odbija sie na wszystkich polakach. Zmieńcie siebie, swój kraj, swoje serca a zmieni sie świat i dla was.
...
6 miesięcy temu
Islandczycy nie są głupi. Wiedzą co się u nas za cyrk wyrabia, wiedzą jacy są ludzie. Wcale się nie dziwię że postrzegają nas tak A nie inaczej.
Frank
6 miesięcy temu
A wyjeżdżajcie stamtąd będą jak Angole za dwa miesiące będą prosić. Bo kto na tych nierobów będzie pracował
Katotaliban
6 miesięcy temu
Źli ludzie i paskudny klimat tego dziwnego kraju. To po co się tam Polaczki pchają, po lepsze życie? lepiej zróbmy porządek i dobrobyt u siebie w kraju!!
Andy
6 miesięcy temu
Jak Kuba Bogu tak i Bóg Kubie powinni jeszcze wszystkich wypchnąć z kraju do lasu i na bagna i było by to zgodne z polityką emigracyjną polski A tak w ogóle nie wiem dlaczego Polacy skarżą się w komisji praw człowieka itp przecież te instytucje są niezgodne z polską konstytucją więc raczej nasze skargi nie powinny tam być rozpatrywane
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić