Kilometrowe tłumy biją do oddziałów NBP. Powód? Banknot z Kaczyńskim

501

Ruszyła sprzedaż banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 złotych oraz monety o nominale 500 złotych z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego. Oddziały NBP pękają w szwach, bo po banknoty ludzie ustawiają się w długich kolejkach.

Kilometrowe tłumy biją do oddziałów NBP. Powód? Banknot z Kaczyńskim
Lech Kaczyński (PAP)

By upamiętnić Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Polski, który zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej, powstały banknoty z jego wizerunkiem. Banknot o wartości nominalnej 20 zł i złota moneta o nominale 500 zł trafiły we wtorek do obiegu.

Banknot kolekcjonerski zostanie wyemitowany w nakładzie do 80 tys. sztuk i będzie można go nabyć w cenie 100 zł brutto. Nakład złotej monety (próba 999,9) wyniesie do 1500 sztuk, a cena – 9500 zł brutto - taki komunikat przedstawił bank centralny.

Długie kolejki po kolekcjonerski banknot

Zakup banknotu czy monety nie jest jednak tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Trzeba się bowiem najpierw ustawić w długiej kolejce. A zainteresowanie było tak duże, że pierwsze osoby ustawiły się w niej już... w poniedziałek wieczorem.

Już w pierwszych minutach po otwarciu kas wszystkie złote monety zostały sprzedane. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się także banknoty 20-złotowe, po które ustawiła się licząca kilkaset osób kolejka. Muszę przyznać, że osoby, które do nas dzisiaj przyszły i nadal czekają w kolejce, są bardzo zdyscyplinowane i przestrzegają zasad sanitarnych. Jest to także dowód na zapotrzebowanie ze strony Polaków na tego rodzaju upamiętnienia osób zasłużonych dla naszego kraju - powiedział "TVN24" prof. Paweł Frącz, dyrektor oddziału NBP w Opolu.

Niektórzy już handlują nowością od NBP. Na popularnych portalach aukcyjnych, takich jak Allegro czy OLX już pojawiły się oferty sprzedaży. Ceny są jednak znacznie wyższe niż te, zaproponowane przez bank centralny i sięgają od 170 do 280 zł.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić