Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Dostał rachunek za prąd. Pan Tadeusz jest załamany. "Pójdę z torbami"

337
Podziel się:

Rosnące ceny coraz bardziej dają się Polakom we znaki. Kontynuujemy więc akcję #przyszedlrachunek, by wszyscy mogli pokazać swoje rachunki. Tak jak pan Tadeusz, który zmienił oświetlenie z tradycyjnego, na ledowe. Miało wyjść taniej, wyszło drożej. A teraz firma dostarczająca energię umywa ręce.

Dostał rachunek za prąd. Pan Tadeusz jest załamany. "Pójdę z torbami"
Pan Tadeusz zmienił oświetlenie, bo chciał zaoszczędzić (Getty Images)

Dostałeś wysoki rachunek za gaz czy prąd? A może zdecydowałeś się na instalację fotowoltaiczną i chcesz się podzielić informacją, jakie przyniosła efekty? Wyślij swój rachunek na dziejesie.wp.pl lub oznacz go hasztagiem #przyszedlrachunek w mediach społecznościowych.

Pan Tadeusz jest przedsiębiorcą z Lubina. Prowadzi sklep z ozdobami do tortów i chemią. Wcześniej był właścicielem sklepu mięsnego. Wraz ze zmianą sklepu, postanowił zmienić oświetlenie - tradycyjne zostało zastąpione ledowym.

To drugie generuje moc około 200 W. W lokalu nie ma lodówek, agregatów czy grzejników elektrycznych, jedynie czajnik, drukarka i klimatyzacja, która teraz nie jest używana.

Przy tego rodzaju oświetleniu zamontowano mu licznik trójfazowy (mimo iż chciał się pierwotnie zdecydować na jednofazowy). W wymianę żarówek na ledowe zainwestował dobre 1000 zł, nie chcąc kupować "chińszczyzny".

Zużywa mniej energii, płaci więcej

Na wejściu miał już naliczone 4 kW, za które musiał zapłacić 170 zł. Gdy to zgłosił, operator "migał się" od odpowiedzi.

Druga faktura wprawiła pana Tadeusza w osłupienie. Za zużycie 60 kW musiał zapłacić 250 zł, podczas gdy w "starym" sklepie, z dużymi lodówkami na mięso za 300 kW płacił 280 zł.

Chcąc wyjaśnić sytuację i dowiedzieć się, dlaczego płaci tak dużo, zużywając znacznie mniej energii, odbijał się dosłownie od drzwi do drzwi. Nikt nie potrafił odpowiedzieć mu na pytania. Gdy pisał maile, dostawał w odpowiedzi zwrotnej, że "wskazanie licznika jest prawidłowe" i prośbę o sprawdzenie urządzenia.

Jedyne, co był w stanie ustalić, to to, że naliczana jest dodatkowa energia - tzw. bierna energia indukcyjna. Taką generuje nowy licznik. To, mówiąc w uproszeniu, energia, której się nie zużywa, ale ona "krąży w środku". Pan Tadeusz żartobliwie nazwał ją "energią duchem".

Czuję się oszukany i okradziony. Nie wiem, co mam robić. Przecież jak przyjdą mrozy, pójdziemy z torbami, gdy trzeba będzie oprócz ogrzewania centralnego uruchomić jakąś farelkę - przyznaje pan Tadeusz.

Przedsiębiorca pytał specjalistów od energii, czy to nie jest paradoks. Bo przecież po to kupił ledy, by płacić mniej. A nie dość, że zużywa znacznie mniej energii, to płaci więcej, bo płaci dodatkowo za energię, której nie zużywa. Przyznawali mu rację, jednakże nikt nic nie mógł poradzić.

Teraz mężczyzna zastanawia się, czy nie wrócić do starego sposobu oświetlenia. Ale to z kolei kolejne koszty. A gwarancji, czy to w jakikolwiek sposób pomoże - brak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(337)
Dana.
7 miesięcy temu
Braki to, brak ekonomistów i gospodarzy. Polityk to tylko pyskacz, a nie ospodarz czy ekonomista.Naród dał się nabrać , przy wyborach. Teraz mamy takie tego skutki.
Ania
8 miesięcy temu
Chcieliście PIS to macie! będzie jeszcze gorzej politycy się bogacą a społeczeñstwo pójdzie pod most!
kasjer
9 miesięcy temu
No i co ludziska się dziwią ale cieszą bo maja wielkie poważanie w budowie budżetu i bogaceniu się elit. Nia gadac tylko płacić!
AmerykaninUSA
9 miesięcy temu
no coz p Kazimierzu pora na stare lata ..emigrować
Elektryk rocz...
9 miesięcy temu
"Przedsiębiorca pytał specjalistów od energii, czy to nie jest paradoks. Bo przecież po to kupił ledy, by płacić mniej. A nie dość, że zużywa znacznie mniej energii, to płaci więcej, bo płaci dodatkowo za energię, której nie zużywa. Przyznawali mu rację, jednakże nikt nic nie mógł poradzić." To chyba byli eksperci od wszystkiego z TVPis. Prawdziwy fachowiec stwierdziłby że dodatkowe opłaty są za energię bierną pojemnościową którą można skompensować odpowiednio dobraną indukcyjnością. Albo wyrzucić te badziewne żarówki LED i kupić takie co mają active PFC, takie nie będą pobierać energii biernej pojemnościowej. A najprościej podłączyć kilka ( trzeba dobrać ilość) starych zwykłych świetlówek , takich z dławikami , tylko wyjąć z opraw kondensatory. Te świetlówki mają duży pobór energii biernej indukcyjnej więc też skompensują energię bierną.
Ambasador
9 miesięcy temu
Dalej podpisujcie umowy z pośrednikami prywatnymi hahahaha w kraju są dwie główne państwowe firmy energetyczne Tauron i PGNiG i z tymi firmami się podpisuje umowy a nie prywaciarzami którzy biorą od firm państwowych taniej towar a sprzedają drożej dzbanom którzy myślą, że zaoszczędzą ,a teraz widać te oszczędności.
Jacek a
9 miesięcy temu
Do kibla z faktura
Sas
9 miesięcy temu
Brawo , te rządy pisowców muszą tak mocno zaboleć społeczeństwo żeby przez najbliższe pięćdziesiąt lat nie przyszło mu do głowy znów ich wybrać.
Elektryk rocz...
9 miesięcy temu
Fajnie się czyta artykuł który napisał jakiś dyletant nie mający pojęcia o czym pisze, nawet nie odróżnia mocy(kW) od energii(kWh), jak też komentarze jeszcze większych dyletantów podzielonych na dwie grupy(wina Tuska,wina PISu). A tak naprawdę zawsze dla większych zakładów były opłaty za energię bierną, tylko że wtedy w większości zakłady pobierały energię bierną indukcyjną(obniżającą napięcie w sieci), i zmartwieniem głównego energetyka było kompensowanie tej energii biernej(kondensatorami)żeby wyjść na zero. Teraz dużo odbiorników pobiera energię bierną pojemnościową(jak u Pana Tadeusza)ją się kompensuje odpowiednio dobranymi indukcyjnościami. A najśmieszniejsze jest to że jeśli przy jednej ulicy są dwa zakłady przemysłowe z których jeden ma pobór 10kVar mocy indukcyjnej a drugi 10kVar mocy pojemnościowej to te moce się wzajemnie skompensują(nie wpływając na system energetyczny) a właściciele obu zakładów zapłacą za pobór mocy biernej(i to więcej niż za moc czynną)
Teresa
9 miesięcy temu
Tak droga akcyza to wina rządu PO. Oni nakradli a PiS musi skąś wziąść pieniądze aby odbudować kraj. Ludzie chcą żyć godnie nie chcą już więcej biedy jaka była za PO. Nie narzekajcie. Za PO robiliście za 4 zł na godzinę, dziś za Pisu jest 4 razy więcej więc przestańcie biadolić.Mniej wydajcie na alkohol to będą oszczędności.
PEN
9 miesięcy temu
Jeżeli tangens alfa nie przekracza 0,4 to nie będzie opłat za energię bierną. Tak jest w gospodarstwach domowych, współczynnik ten nie jest przekraczany. Co innego w firmach gdzie są różne urządzenia i tam montuję się liczniki, które kontrolują energię bierną i przypadku przekroczenia mocy umownej odbiorca ponosi koszty.
Ert
9 miesięcy temu
To ukryta darowizna na ochronę prezesa i jego wiernych druhów i druhien
Moli
9 miesięcy temu
Laik jestem, nie mam sklepu a tylko mieszkanie ale jak zamiast żarówki 60W, wkręciłam 2,5W led, to nikt mi nie wciskal kitu, że muszę licznik zmieniać.
Kitek
9 miesięcy temu
Co ma wspólnego porządne oświetlenie z 'chińszczyzną'
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić