Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|
aktualizacja

3000 zł od września. Oto haczyki, o których musisz wiedzieć

90
Podziel się:

Sejm postanowił, iż osoby ogrzewające domy węglem będą mogły liczyć na jednorazowy dodatek w wysokości 3000 zł. Otrzyma go ponad 3,5 mln gospodarstw domowych. Aby uzyskać świadczenie, należy pilnować wyznaczonych terminów i złożyć odpowiednie wnioski.

3000 zł od września. Oto haczyki, o których musisz wiedzieć
Dostaniesz 3000 zł. O tym musisz pamiętać (Adobe Stock, "Vikulin Jura")

Dodatek węglowy - tak nazywa się wsparcie rządowe, jakie przewidziano w związku z coraz wyższymi cenami "czarnego złota". Na pomoc finansową będą mogły liczyć te osoby, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem węglowym.

Uchwalenie nowego programu budzi pewne wątpliwości. Otrzymanych 3000 zł nie trzeba bowiem bezpośrednio przeznaczać na zakup węgla, co nie podoba się części ekspertów. "Haczyków" jest jednak więcej.

Dostaniesz 3000 zł. O tym musisz pamiętać

Dodatek węglowy nie będzie wypłacany z automatu. Aby otrzymać świadczenie, trzeba będzie złożyć stosowny wniosek. Dokładny terminarz będzie znany w momencie, gdy ustawa wejdzie w życie. Wtedy też powinniśmy poznać wzór dokumentacji w tej sprawie. Formularz trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy stosownym według naszego miejsca zamieszkania.

Warto pamiętać, że dodatek węglowy dotyczy danego gospodarstwa domowego. Nawet jeśli w domu mieszka kilka rodzin, to świadczenie zostanie wypłacone tylko raz. Jeśli kilka osób równocześnie złoży wniosek o dopłatę do węgla, pieniądze trafią na konto tej osoby, która jako pierwsza wniosła stosowne papiery do urzędu.

Uchwalona w ostatnich dniach ustawa przewiduje też ostateczny termin składania wniosku o dodatek węglowy - to 30 listopada. Jeśli spóźnimy się z dokumentacją, będziemy musieli zapomnieć o rządowym wsparciu.

O dodatek węglowy mogą starać się osoby, które posiadają piece na ekogroszek i ekomiał. Zgodnie z zapisami ustawy, dofinansowanie obejmuje każde źródło ogrzewania, które wykorzystuje paliwo mające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego w składzie.

Wysokość dodatku węglowego jest stała. Kwota 3000 zł będzie wypłacana każdemu, kto spełnia kryteria dotyczące źródła ogrzewania, niezależnie od dochodów tych osób. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest wpis źródła ciepła do rejestru Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Równocześnie nowe świadczenie zwolnione jest z podatku dochodowego. Po spełnieniu założeń programu, otrzymamy zatem 3000 zł "na rękę".

Kiedy ruszy wypłata pieniędzy? Ustawa ws. dodatku węglowego dopiero została przyjęta przez Sejm, teraz trafi do Senatu. Izba wyższa parlamentu ma się nią zająć na posiedzeniu, które rozpocznie się 3 sierpnia. Jeśli senatorowie wprowadzą do niej jakieś poprawki, to ustawa wróci do Sejmu 5 sierpnia. Później będzie musiał ją podpisać prezydent Andrzej Duda. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wypłata dodatku węglowego będzie mogła ruszyć we wrześniu. Urzędy będą mieć 30 dni na rozpatrzenie wniosków.

Dodatku węglowego nie otrzymają osoby, które ogrzewają swoje domy gazem, prądem lub korzystając z ciepła sieciowego.

Zobacz także: Smartfony zagrażają rządowi? "Prowadzą politykę wstydu"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(90)
co to jest
2 miesiące temu
am ja mam dwa rodzaje ogrzewania piec kaflowy i elektryczny
sjarek
2 miesiące temu
A co jeżeli mam dwa źródła ogrzewania, na węgiel i na gaz?
Gość
2 miesiące temu
To jest niesprawiedliwe osoby , które mają inne źródło ogrzewania jak pellet , gaz czy prąd są wysoko pominięte . Po co wymieniać jak ludzie korzyści nie mają ? A smog jak jak był to będzie tylko jeszcze silniejszy .
Ror
2 miesiące temu
Jak zwykle ludzie z miasta pokrzywdzeni.Oczywiscue nic nie dostaną Ci co mieszkają w blokach,a opłaty są strasznie wysokie.Caly PiS ma ludzi z miasta gdzieś.Szkoda gadać i oby przegrali następne wybory
Robert
2 miesiące temu
Ludzie macie wieczny problem ,Tusk będzie żadził to będzie ,pieniędzy nie ma na nic a ceny będą z kosmosu 5 razy tyle drożdże
Rzs
2 miesiące temu
Węgiel byłby tańszy To nie trzeba byłoby żadnego dodatku .co to jest te 3 tys .chcą coś dać to niech dają a nie więcej papierów niż to warte
Ktoś
2 miesiące temu
Kolejne dzielenie Polaków. Jedni dostaną a inni nie... To że gaz zdrożał to każdy wie i dlaczego nic nie dostanę? Widać jestem gorszy.
Pracujący
2 miesiące temu
Adamsky
Jasko
2 miesiące temu
Jakby PO RZĄDZILO to węgiel byłby po 5000 to oni zamykali i Zalewski kopalni. Z Ruskimi interesy robili
Joko
2 miesiące temu
Slabo
Dario
2 miesiące temu
Tylko jak funkcjonują nasze elektrownie czy czasem nie jest potrzebny im węgiel i ile go zużywają czy ktoś o to zapytał
Max 66
2 miesiące temu
No i w ten oto sposób całą batalię o ekologię szlag trafił. Do diabla z tą całą ekologią. Ciekawe co ma to Greta ha ha
Andrev
2 miesiące temu
Ale wy się ciekawie ja mieszkam w bloku gdzie każdy ma swoje ogrzewanie, mam kominek kozę ok dotacji na zmianę pieca mi się nie należy. Mimo że płace podatki ok tak sam oo jak wy, i tyle co już wiem wspólnota mieszkaniowa składa wniosek o opale jako jeden jako deklarację. To jak taka rodzina we wspólnocie może założyć wniosek imienny o dofinansowanie
Kociol
2 miesiące temu
Jedzenie dużej ilości groszku oraz fasoli z pewnością zapełni taką ilość gazu która podpaleniu zapalniczki mieszkaniu grzeje
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić