Trzynastki nie tylko dla seniorów i podwyżki. Rusza pieniężna lawina

21

Sporo mówi się na temat 13. emerytury. Warto jednak mieć na uwadze kwestię tego, że nie tylko seniorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe od państwa. Kto może spodziewać się 13. pensji, a dla kogo przewidziane są podwyżki? Już wszystko jasne.

Trzynastki nie tylko dla seniorów i podwyżki. Rusza pieniężna lawina
Pieniądze (Pixabay)

"Trzynastka" jest dodatkowym wynagrodzeniem rocznym. Należy się ona tylko niektórym pracownikom. Kto dokładnie może spodziewać się takiego zastrzyku finansowego?

Takie środki dostają pracownicy sfery budżetowej. W tym przypadku mówimy o bardzo rozbudowanej grupie zawodowej, do której przynależą wszyscy ci, których pensje wypłacane są ze środków publicznych.

To między innymi pracownicy narodowej służby zdrowia, wojskowi, policjanci, strażacy, nauczyciele, ale również osoby zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej, czy też pracownicy biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich. Ci pracownicy mogą liczyć na specjalny rodzaj premii rocznej za świadczenie pracy, a więc właśnie na 13. wypłatę - tłumaczy Radio ZET.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie służb w podłodze garażu. Zatrzymanym grozi 20 lat więzienia

Trzynasta pensja powinna być wypłacona w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który wypłacane jest takie wynagrodzenie. Taka "premia" za 2023 rok powinna więc trafić do zainteresowanych najpóźniej 31 marca 2024 roku.

13. wypłata, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, powinna wynosić 8,5 proc. sumy całego wynagrodzenia za pracę otrzymanego w ciągu ubiegłego rok - dodaje Radio ZET.

Podwyżki dla nauczycieli

Oczywiście nauczyciele już niebawem będą mogli liczyć na wyższe wynagrodzenia. Podczas wizyty w Człuchowie o podwyżkach mówiła minister edukacji Barbara Nowacka.

Podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia powinny być na kontach większości nauczycieli w marcu, w niektórych przypadkach, co już nie zależy od rządu, mogą pojawić się w kwietniu - zaznaczała, cytowana przez PAP.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić