Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Tyle kosztuje litr paliwa w Niemczech. Orlen i Lotos reagują

1242

"Ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie" - banery z takim hasłem można spotkać przy polskich drogach, a stoją za nimi Orlen oraz Lotos. Teraz obie firmy próbują przekonać do zakupu paliw również Niemców. Przy zachodniej granicy przybywa ich stacji.

Tyle kosztuje litr paliwa w Niemczech. Orlen i Lotos reagują
Orlen i Lotos walczą o niemieckich klientów. "Herzlich willkommen" (Adobe Stock, ©nitka_zaplatana - stock.adobe.com)

"Offen! Herzlich willkommen" - taki napis wizyta klientów na nowo otwartej stacji paliw koncernu Lotos, tuż przy przejściu granicznym Lubieszyn-Linken. Jako że okolicy nie zamieszkuje zbyt wielu Polaków, to zarządcy stacji wprost ukierunkowali się na klientów z Niemiec - donosi "Business Insider".

Na przygranicznej stacji można zobaczyć niemal wyłącznie samochody na niemieckich tablicach rejestracyjnych. To jednak nikogo już nie dziwi. Mieszkańcy przygranicznych miejscowości przyjeżdżają po paliwo do naszego kraju, bo po przeliczeniu na złotówki, wychodzi ono znacznie taniej niż w Niemczech. Stacje nie robią też żadnych problemów z płatnościami w euro, o ile mowa o banknotach.

Orlen i Lotos walczą o niemieckich klientów. "Herzlich willkommen"

Przygraniczne stacje wyróżnia to, że znajdziemy na nich sporych rozmiarów działy z papierosami. Wynika to z faktu, że tytoń w naszym kraju również jest tańszy niż w Niemczech. Jak raportuje "Business Insider", papierosy są dla obywateli Niemiec jedną z najczęstszych przyczyn wypraw do polskich miejscowości.

Zobacz także: Adam Glapiński ma problem? "To osłabia wiarygodnosć NBP"

Ukłony w stronę niemieckiego klienta na zachodniej granicy wykonują też inne stacje paliw - należące do Orlenu, BP czy Circle K.

Z informacji przekazanych przez "Business Insider" wynika, że litr benzyny 95 i oleju napędowego w Lubieszynie kosztuje 5,99 zł. Paliwo w wersji 98-oktanowej to wydatek rzędu ok. 6,30 zł. Tymczasem w przygranicznym Loecknitz, już po niemieckiej stronie, paliwo 95 kosztuje ok. 7,91 zł za litr. Tańszy jest diesel, którego można mieć w cenie 7,17 zł za litr.

Ze statystyk e-petrol.pl wynika, że w Polsce za 100 zł można obecnie kupić 16,69 litra paliwa. W Niemczech jest to tylko 14,36 zł. Hasło promowane przez Lotos i Orlen, że "ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie" jest w pełni prawdziwe. Tyle że równocześnie nasze pensje są jednymi z najniższych w UE.

Z wyliczeń money.pl wynika z kolei, że w Polsce za przeciętne wynagrodzenie z sektora przedsiębiorstw (ok. 5841 zł brutto) można kupić nieco ponad 976 litrów benzyny 95.

Tymczasem w Niemczech średnia pensja to 3975 euro brutto. Biorąc pod uwagę cenę benzyny na poziomie 1,8 euro za litr, Niemiec może ze swojej pensji nabyć aż 2208 litrów paliwa 95.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić