Tyle wyniosła inflacja w styczniu. Tak źle nie było od przeszło 20 lat

11

W styczniu inflacja w naszym kraju wyniosła 9,2 proc., o czym oficjalnie poinformował Główny Urząd Statystyczny. Tak źle nie było od 2000 roku.

Tyle wyniosła inflacja w styczniu. Tak źle nie było od przeszło 20 lat
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Dougal Waters Photography Ltd)

"Inflacja CPI w Polsce wyniosła 9,2 proc. w styczniu 2022 r., w ujęciu rocznym" - przekazał GUS. To oczywiście bardzo wysoki wskaźnik wzrostu cen, ale niższy od pesymistycznych założeń. Eksperci przewidywali, że inflacja może sięgnąć nawet 10 proc.

Wskaźnik inflacji jest najwyżej od listopada 2000 roku. Analitycy PKO BP krótko skomentowali najnowsze dane podane przez Główny Urząd Statystyczny.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Inflacja pójdzie w dół?

Eksperci przewidują, że w lutym i kilku następnych miesiącach inflacja powinna być już nieco niższa. Warunkiem jest oczywiście to, że nie pojawią się jakieś niespodziewane czynniki.

Prognozowany spadek inflacji ma być efektem tarczy antyinflacyjnej 2.0. Ruszyła ona 1 lutego. Zakłada m.in. niższy VAT na paliwo, ciepło i prąd, a także gaz ziemny, nawozy i żywność.

Tarcza antyinflacyjna ma działać do końca lipca 2022 roku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już jednak, że powrót do poprzednich stawek podatkowych powinien być "łagodny i selektywny".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić