Tyle zapłacisz za "skromny pochówek". Kwota jest zawrotna

227

Gdy wszystko wokół nas drożeje, nie inaczej jest z organizacją pogrzebu. Choć to temat bolesny, niestety wielu z nas musi się z nim zmierzyć. Jak godnie pochować bliską osobę i nie stracić przy tym fortuny? Okazuje się, że aktualna cena za zwyczajny, skromny pochówek osiągnęła już zawrotną kwotę!

Tyle zapłacisz za "skromny pochówek". Kwota jest zawrotna
Za pogrzeb w skromnym stylu zapłacimy nawet 6 tys. zł! (Adobe Stock, Francesca)

Przypomnijmy. Niezależnie od tego, ile wydamy na organizację ceremonii pogrzebowej, przysługuje nam zasiłek z ZUS-u, który obecnie wynosi cztery tysiące złotych. Czy taka kwota może w pełni pokryć poniesione koszty? Okazuje się, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb!

Jak donosi "Interia", od stycznia 2023 roku w niektórych miejscowościach w Polsce za skromny pochówek trzeba zapłacić nawet.... sześć tysięcy złotych! Wiąże się to z tym, że na skutek galopującej inflacji część z firm z branży funeralnej zmieniło swoje cenniki. Ceny za usługi pogrzebowe poszybowały w górę.

"Interia" podkreśla, że chociaż koszty za organizację pochówku zmarłych z roku na rok rosną, to wysokość zasiłku pogrzebowego od 2011 roku zatrzymała się właśnie na poziomie czterech tysięcy złotych. Posłanka Urszula Nowogórska złożyła w styczniu 2023 roku interpelację w sprawie nie zmieniającego się od lat świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tłumy żegnają królową Elżbietę. Morze ludzi pod pałacem Buckingham
Otrzymywane świadczenia są nieadekwatne do średniego kosztu pochowania zmarłego, rozpoczynającego się od kwoty siedmiu tysięcy złotych. Wiele pogrążonych w żałobie rodzin musi zaciągać kredyt w celu opłacenia wszystkich kosztów pogrzebu, narażając się przy tym na zachwianie swojego bezpieczeństwa finansowego - napisała w interpelacji Nowogórska w styczniu 2023 roku.

Aktualnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wciąż bada, czy możliwe będzie wprowadzenie zmian i podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego. Decyzję prawdopodobnie poznamy niebawem.

Wzrost cen w branży pogrzebowej. Można było się spodziewać podwyżek

"Interia" podaje, że taka sytuacja była do przewidzenia. Już kilka miesięcy temu, w listopadzie 2022 roku, w rozmowie z portalem prezes Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego - Krzysztof Wolicki nie pozostawiał żadnych złudzeń, że ta kwestia staje się coraz trudniejsza.

Branża pogrzebowa tak naprawdę nie różni się od innych usług z tą tylko różnicą, że inne usługi możemy odłożyć na później, tak pogrzebu nie da się odkładać. Podwyżki cen prądu i gazu tak samo jak w inne branże też biją i w usługi pogrzebowe - mówił wtedy w rozmowie z portalem.

Z kolei portal "Business Insider" w styczniu 2022 roku rozmawiał z Robertem Czyżakiem, który prowadzi zakład pogrzebowy. Przedsiębiorca przyznał, że stara się robić wszystko, by rodzina mogła zorganizować pochówek bliskiego zmarłego w kwocie zasiłku, czyli do 4 tys. zł.

Jest to coraz trudniejsze, ale staramy się. Trzeba jednak pamiętać, że w tę kwotę nie wlicza się usług cmentarnych, a cmentarze też zmieniają cenniki - mówił, prognozując wzrost opłat o 20 proc.
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić