Kosma Szczepaniak| 

UE osiągnęła porozumienie w sprawie budżetu. Ile pieniędzy otrzyma Polska?

50

Długie, bo aż pięciodniowe negocjacje w trakcie szczytu przywódców Unii Europejskiej dobiegły końca. Powołany został fundusz odbudowy państw członkowskich po pandemii koronawirusa. Na ile pieniędzy może liczyć Polska?

UE osiągnęła porozumienie w sprawie budżetu. Ile pieniędzy otrzyma Polska?
Ile pieniędzy od UE dostanie Polska? (Getty Images, Dursun Aydemir)

Początkowo zakładano, że negocjacje w Brukseli będą trwały maksymalnie dwa dni. Rozmowy jednak z dnia na dzień się przeciągały, a kluczowym elementem, który prowadził do impasu był podział budżetu przeznaczony na pomoc państwom w powrocie do gospodarczej normalności po globalnej epidemii koronawirusa.

Kwestią, która najbardziej dzieliła przywódców, był stosunek kwoty, która zostanie przydzielona państwom w postaci bezzwrotnych grantów do kwoty pożyczek zwrotnych. Początkowo sugerowano, aby między państwami rozdysponować 500 miliardów euro grantów. Taki pomysł bardzo nie podobał się jednak grupie krajów "oszczędnych", a więc Holandii, Austrii, Finlandii, Szwecji i Danii.

Jest porozumienie. Ile pieniędzy otrzyma Polska?

Porozumienie ostatecznie udało się osiągnąć we wtorek rano. Rozmowy wznowiono o godzinie 5:00, a zaledwie pół godziny później na swoim Twitterze dobrą informację przekazał Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Fundusz odbudowy wyniesie łącznie aż 750 miliardów euro. Bezzwrotne granty stanowią 52 proc. tej kwoty (390 mld), a pożyczki 360 miliardów. Ogółem, Polska może otrzymać 125 miliardów euro w formie grantów oraz 34 miliardy euro w pożyczkach z funduszu odbudowy oraz budżetu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić