o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

UE osiągnęła porozumienie w sprawie budżetu. Ile pieniędzy otrzyma Polska?

20
Podziel się

Długie, bo aż pięciodniowe negocjacje w trakcie szczytu przywódców Unii Europejskiej dobiegły końca. Powołany został fundusz odbudowy państw członkowskich po pandemii koronawirusa. Na ile pieniędzy może liczyć Polska?

UE osiągnęła porozumienie w sprawie budżetu. Ile pieniędzy otrzyma Polska?
Ile pieniędzy od UE dostanie Polska? (Getty Images, Dursun Aydemir)
bDZeNwvF

Początkowo zakładano, że negocjacje w Brukseli będą trwały maksymalnie dwa dni. Rozmowy jednak z dnia na dzień się przeciągały, a kluczowym elementem, który prowadził do impasu był podział budżetu przeznaczony na pomoc państwom w powrocie do gospodarczej normalności po globalnej epidemii koronawirusa.

Kwestią, która najbardziej dzieliła przywódców, był stosunek kwoty, która zostanie przydzielona państwom w postaci bezzwrotnych grantów do kwoty pożyczek zwrotnych. Początkowo sugerowano, aby między państwami rozdysponować 500 miliardów euro grantów. Taki pomysł bardzo nie podobał się jednak grupie krajów "oszczędnych", a więc Holandii, Austrii, Finlandii, Szwecji i Danii.

bDZeNwvH

Jest porozumienie. Ile pieniędzy otrzyma Polska?

Porozumienie ostatecznie udało się osiągnąć we wtorek rano. Rozmowy wznowiono o godzinie 5:00, a zaledwie pół godziny później na swoim Twitterze dobrą informację przekazał Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

Fundusz odbudowy wyniesie łącznie aż 750 miliardów euro. Bezzwrotne granty stanowią 52 proc. tej kwoty (390 mld), a pożyczki 360 miliardów. Ogółem, Polska może otrzymać 125 miliardów euro w formie grantów oraz 34 miliardy euro w pożyczkach z funduszu odbudowy oraz budżetu.

bDZeNwvN
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZeNwwi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
europejka
10 miesięcy temu
A gdzie mozna sprawdzić ile dostaną pozostałe kraje?
Tirex
10 miesięcy temu
Za PO pieniędzy nie ma i nie będzie .
Daniel
10 miesięcy temu
Szkoda tylko, że tych pieniędzy nie dostaniemy, albo zaraz nam je zabiorą, bo zapisali akt według którego jeśli w kraju nie ma praworządności mogą od tak zabrać mu te pieniądze, ale o tym Morawiecki już nie wspominał kiedy się chwalił jaki to sukces odniósł.
bDZeNwwj
rafi
10 miesięcy temu
Ze co? granty wyniosą 390 mld a Polska moze otrzymać 125 mld? Czyli 1/3 całosci? A pozostałe 27 państw ?
realny
10 miesięcy temu
to co Polska może dostać niestety mniej niż w poprzedniej siedmiolatce a kary z tytułu zaniedbywania ekologii trzeba płacić.....
realny
10 miesięcy temu
niestety to co możemy dostać to mniej niż w poprzedniej siedmiolatce a kary z tytułu zanieczyszczania środowiska nie maleją....
staś
10 miesięcy temu
Jerzy dziwi nas Twoja inteligencja. Dobrze że są tacy co chcą jeszcze tłumaczyć innym.
Polak
10 miesięcy temu
kolejny sukces BRAWO
dar
10 miesięcy temu
a kto to dostanie i na co?
polak
10 miesięcy temu
Brawo Morawiecki nawet targowiczanie nie dali rady zablokować naszych pieniędzy.
Sylwia
10 miesięcy temu
Kiedy nowe paragony🤪
Pink eyse
10 miesięcy temu
No tak wszędzie musi chodzić o Pieniądze zwłaszcza, w Polityce ciągle tylko ; Kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa, kasa ,kasa kasa kasa kasa kasa kasa, kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa kasa, No i tak wszędzie tylko z Żeby się Dobra,Pensja liczyła ehhh. 😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠😠 ciągle tylko więcej i więcej kasy !!! 🤢🤢🤢🤢 Nam np (doszło z razem z tym, że jak zdieliśmy Piecyk a za to będzie, od miasta ciepła woda i przypadnie do płace,nia 3.000 zł miesięcznie do tego co Płacimy jak wszyscy Rachunki wyżywienie itp. Wiadomo wszystko, kosztuje ale LITOŚCI 🤮🤮🤮 🤮 !!!
Darek
10 miesięcy temu
Cały nasz rząd ma gdzieś Unię, wieś polska tak samo ale po kasę unijną to ręce wyciągają oby jak najwięcej!.. To co miało być dla ludzi to rząd przesłał do Torunia!..
bDZeNwwb
Pitbull
10 miesięcy temu
Brawo Polski Rząd Brawo Pan Morawiecki i kraje weszechradzkie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić