o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

UE wprowadza nowy podatek. Od czego będzie? Ile zapłaci Polska?

50
Podziel się

Już od stycznia 2021 roku na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej będzie obowiązywał nowy podatek. Polska odczuje go bardzo mocno, ponieważ obejmuje opłatę od plastiku niepoddanego recyklingowi. Mowa o setkach milionów euro.

UE wprowadza nowy podatek. Od czego będzie? Ile zapłaci Polska?
Ile zapłaci Polska za nowy podatek w UE? (Getty Images, Cate Gillon)
bDTrcRat

Problem nieodzyskiwania tworzyw sztucznych w wielu krajach jest niezwykle odczuwalny. Poradzić sobie z nim będzie chciała Unia Europejska, która na ostatnim spotkaniu Rady Europejskiej ustaliła, że od 1 stycznia 2021 roku w krajach członkowskich będzie obowiązywał nowy podatek.

Najbardziej odczują go producenci oraz konsumenci. Podatek od nieprzetworzonego plastiku będzie wynosił 80 eurocentów od każdego kilograma tworzywa, które trafiło na rynek, lecz nie zostało poddane recyklingowi.

bDTrcRav
Ten podatek naprawdę oznacza, że plastikowa butelka, która nie zostanie poddana recyklingowi, będzie o 8 groszy droższa. To nie jest dużo (...), ale jest to właściwy kierunek - twierdzi ekolog, autor bloga Sortownia Opinii Michał Paca w rozmowie z TVN24.

Podatek od plastiku. Ile zapłaci Polska?

W Polsce system recyklingu tworzyw sztucznych nie jest w dobrej kondycji. Dane z 2017 roku pokazują, że poziom odzyskiwania plastiku wyniósł zaledwie 35 proc. Choć unijne wytyczne nakazują stopniowe podnoszenie tego wskaźnika, to w skali Unii Europejskiej i tak jesteśmy daleko w tyle.

bDTrcRaB

Oznacza to, że jeśli system segregacji odpadów i odzyskiwania tworzyw sztucznych w naszym kraju nie ulegnie szybkiej poprawie, będziemy musieli słono zapłacić do budżetu UE. Zapłacimy bowiem podobną wartość, co chociażby Francja, Niemcy czy Włochy, a więc ok. 400 milionów euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTrcRaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(50)
Gość
9 miesięcy temu
Niech wprowadzą w Polsce kaucje np. za butelki plastikowe. Jak się komuś nie będzie chciało oddać to pozbierają inni choćby na wino. Ważny efekt końcowy.
Statystyk
9 miesięcy temu
Hm, "Najbardziej odczują go Producenci oraz Konsumenci." oznacza tyle samo, co: Odczujemy go wszyscy. Wszyscy. Wszyscy bowiem jesteśmy konsumentami, także producenci, ba, nawet niemowlaki - choć same nie kupują, to konsumują... (...). Żeby uniknąć podatku, mniej produkować i kupować plastiku. I wymagać tego od producentów... Wyjdzie nam na zdrowie. Zamiast reklamówek za parę złotych można kupić siatki materiałowe. Mocniejsze, można je normalnie prać i przetrwają kilka lat / sztuka. Można wrócić do koszy z wikliny - są jeszcze mocniejsze i trwalsze. Albo nawet i ze skóry. Jeśli to kogoś nie brzydzi..., albo go stać, bo produkty nie będą najtańsze. Pojemniki na żywność mogą być z papieru, metalu, szkła, drewna i ich powiązań. Nowy podatek sam sprawi, że będzie to opłacalne - zmniejszy różnice w cenie produkcji... Ale jednak, w wielu aspektach codzienności zapłacimy więcej wszyscy, po pomyślcie w czym teraz nie ma choćby kilku części, albo domieszki plastiku...
lukasz
9 miesięcy temu
to prosze wprowadzic automat do butelek plastikowych jakie sa w krajach uni . . np . niemcy I jazdy Bedzie sprzedawal swoje butelki . I odzyskiwal pieniadze .
bDTrcRaX
Luka
9 miesięcy temu
A pół Europy nadal będzie wy wozić śmieci do Polski albo Azji i udawać że są ekologiczni
Promil
9 miesięcy temu
Planujemy otworzyć w Policach największą fabrykę tzw,plastiku .niech ktoś obliczy ile dołożymy z naszych podatków, bo że fabryka zapłaci to nie uwierzę
Najnowsze komentarze (50)
Kaja
2 miesiące temu
A w państwach skandynawskich każda buteleczka plastikowa to pieniążek doliczony do zakupu napoju,wypijasz soczek buteleczkę zwracasz w automaciku więc nic nie tracisz-zyskujesz czyste ulice i skwerki!nawet jeśli jakiś ,,nieekologiczny,,wyrzuci gdzieś taką ,to dzieciaki podniosą i w automacie na pieniążek zamienia!!
Hakumamstata
8 miesięcy temu
Helmuty przebiegle zarobią znowu miliardy na sprzedaży maszyn, te chnologii do recyklingu plastyku
freedom
8 miesięcy temu
500% podwyżka za wywóz śmieci przez 10lat. Koszt wywozu śmieci rośnie 2x szybciej niż złoto!
Adrianna
9 miesięcy temu
Nie tylko UE, nasz rząd na pewno też teraz pododaje podatków i z ich obietnic nic nie zostanie. Już kompletnie nic nie będzie można załatwić bez księgowego, albo notariusza. Pociesza mnie tylko fakt, że od lat korzystam z usług tego samego sprawdzonego warszawskiego biura rachunkowego Gama.
CzajBaze
9 miesięcy temu
Ja nie sortuje w ten sposób przyczyniam się do rozwoju gospodarki🤣praca w sortowniach musi byc🤣
Barbie
9 miesięcy temu
No wpierw zasypia cię plastikiem A potem powiedzą że plastik jest bee🧟‍♂️
Adam
9 miesięcy temu
Niemcy chcą narzucić państwom członkowskim zachowania eko .To jest tylko sposób wyciągnięcia dodatkowych pieniędzy od całego społeczeństwa - nie żadne eko . Chcą eko niech narzucą członkom likwidację zakładów produkujących te śmieci . To byłby ruch naprawdę eko , nie to co narzucają w tej chwili Niemcy. Ale zawsze Niemcy dbali o swój interes , kosztem reszty . Wielu wspomina , że Niemcy rozwiązali sprawę automatami do butelek .Wierutne brednie ludzi , którzy nie mają o tym pojęcia. Przyjmują tylko pewne typy butelek - co z pozostałymi ?
Msc1
9 miesięcy temu
Ten recykling na zachodzie to jest wielka ściema ekologów, śmieci plastykowe są wywożone do krajów 3 świata niby do dalszego przerobu, a wrzeczywistosci lądują w oceanach, ziemi lub są palone. Przecież to są tysiące ton. Proszę pokazać wyroby, które powstają z tych śmieci, jeśli nie mam racji
bDTrcRaP
Iuytp
9 miesięcy temu
Zlikwidować plastik wprowadzic butelki na wymianę
Irena 1
9 miesięcy temu
A może by tak Unia wprowadziła podatek od narkomanów że biorą i mają taka możliwość bo jak widać Unia na to pozwoliła i dała możliwość na to .zauważmy że jak powstała Unia bez granic narkomania się rozszerzyła się jak grzyby po deszczu .kiedyś ktoś powiedział że jak naród pijany dobrze się rządzi krajem teraz mówimy jak naród nacpani to się dobrze rządzi mamy profity za narkotyki rząd Unia trzyma rękę na handlu narkotykami. Pytam kiedy będą robić z tym porządek no jak naradzie nic nie robią z tym .problem odkrywają plastykami które sami Niemcy wprowadzili plastyki do obiegu taka jest prawda
Aaa
9 miesięcy temu
Wprowadzić skup plastikowych butelek- tak jest w innych Krajach.
antoni
9 miesięcy temu
za PRL-u to każda gosposia miała siatkę no i butelki na mleko no o śmietanie nie wspomnę aaa starszaki pamiętają może musztardę ??? a opakowanie po musztardzie puzniej jako szklanka służyła a mięso w szary papier było pakowane no i nie pamiętam żeby bachory chorowaly no i na pewno nie ćpały
Goro
9 miesięcy temu
Pamiętam czasy kiedy nie było tego gówna, wszystko było albo w szkle albo w papierowej torebce. Nikt nas nie pytał o zdanie i wprowadził plastik za który płacimy przy zakupie jak i po wykorzystaniu zawartości. To nie nasza wina, że producenci pchają swoje towary w gówniany plastik, więc niech oni zapłacą!!! Prawda jest niestety taka, że my, konsumenci za to zapłacimy;producenci podniosą ceny....
VIP-RANDKI.PL
9 miesięcy temu
❤️⭐❤️Jesteś samotny i otwarty na nowe ero znajomości? Zagadaj⬆️
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić