Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie wyjeżdżają z Polski. Przez koronawirusa

35
Podziel się:

Koronawirus zmniejszył liczbę obcokrajowców w Polsce o ponad 220 tys. GUS pokazał zaskakujące dane.

Obcokrajowcy wyjeżdżają z Polski. Pracodawcy już to odczuwają
Obcokrajowcy wyjeżdżają z Polski. Pracodawcy już to odczuwają (PAP)

Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego, w dwa miesiące z Polski wyjechało w sumie 223 tys. obcokrajowców - to 160 tys. Ukraińców, 33 tys. Białorusinów, a także 9,5 tys. Rosjan.

Zdecydowana większość wróciła na Wschód. Branże takie jak budownictwo czy rolnictwo już dotknął brak pracowników. Aż 70 proc. wyjeżdżających stanowią Ukraińcy. Z danych GUS wynika jednak, że wciąż w Polsce pozostało ponad milion osób z takim obywatelstwem.

Poza Ukraińcami, Rosjanami i Białorusinami z Polski wyjechała także część Brytyjczyków (8,1 tys.). Co ciekawe, na kolejnych miejscach są Mołdawianie, Izraelczycy, Irlandczycy, Turcy, Serbowie oraz Amerykanie.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa będzie przedłużona?

Od 15 marca widać znaczny odpływ obcokrajowców. Jak wskazują dane GUS, to właśnie od tego momentu następował zdecydowany wzrost liczby cudzoziemców wyjeżdżających z Polski.

Mimo że liczebnie to Ukraińców wyjechało najwięcej to w ujęciu procentowym jest już inaczej. Wyjechało ich około 11 proc. Więcej ubyło za to Białorusinów - aż 32,2 proc. oraz Rosjan - 25,7 proc.

Główny Urząd Statystyczny opracował raport na temat cudzoziemców na podstawie danych z rejestrów administracyjnych oraz informacji dotyczących przyjazdów i wyjazdów cudzoziemców do i z Polski. Informacje zostały pozyskane np. z baz Straży Granicznej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(35)
ada
2 lata temu
I niech spadają.
polak mały
2 lata temu
Całe szczęście i oby nie nigdy nie wrócili.
don alt
2 lata temu
ratowanie gospodarki w polskim wykonaniu wyszlo jak gaszenie pozaru dolewajac benzyny. wiecej rozdawnictwa, wiecej zadluzania kraju i podobno drukowanie kasy. bedzie inflacja, wzrost cen, wzrost podatkow (na obsluge dlugow i rozdawnictwa). mozna to odwlekac kreatywna ksiegowoscia, czy nazywanie podatkow oplatami zeby dzsien wolnosci podatkowej sie nie zmienil, mozna zmieniac sposob liczenia inflacji, ale ceny w sklepach powiedza sprawdzam. dlatego final moze byc tylko jeden - polska zbankrutuje. a wtedy beda z polski nie tylko uciekac ukraincy ale i sami polacy, do zbiorow szparagow, pomaranczy czy na zmywak do londynu. tak to jest jak chce sie miec dobrobyt z zasilkow i na kredyt a nie z pracy.
My Naród!
2 lata temu
Jesteśmy samowystarczalni jeżeli chodzi o rynek pracy,nie potrzebnie nam są obcokrajowcy,to sobie wymyśliły rządy bo granice są otwarte więc jest migracja aczkolwiek nie mam nic przeciwko z tym że jak obcokrajowcy wyjadą to więcej ofert pracy zostanie dla nas,oby na lepszych warunkach!
Dobrze
2 lata temu
No i dobrze niech wyjadą wszyscy wtedy więcej ofert pracy zostanie dla nas,może wrócimy do lat 80-90,otworzą się większe targowiska z muzyką disco polo i wrócimy po części do PRL ;-) hehehe
san
2 lata temu
wszyscy powinni wyjechać i nie wracać
Kiko
2 lata temu
W końcu są miejsca pracy w Polsce dla Polaków ,mam nadzieję że już tak zostanie
Polak
2 lata temu
To nie Polacy są winni biedy w Polsce, tylko rządy złożone z niePolaków. Ci udający Polaków politycy robią wszytko żeby zubożyć społeczeństwo polskie, choć jak się okazuje nie jest to takie łatwe. Od 1989 roku wyprzedają majątek Polaków, nasz polski kapitał, za grosze, w duchu reprywatyzacji, uzależniają Polaków od zagranicznych banksterów, doprowadzają Polaków do masowego eksodusu z Polski. Przejmują naszą Ojczyznę i udając patriotów duszą Polskość wprowadzając w jej miejsce Chazarów. Miejcie się Rodacy na baczności!
jjjjjjj
2 lata temu
ale oni nie wyjechali przez wirusa , pojechali sobie do niemiec hehehehe
Rydzyk
2 lata temu
SZEROKIEJ DROGI :) Wracacie do siebie szczęśliwie :) Oby na stałe.
Natka
2 lata temu
Tamci wyjechali przez wirusa, nasi wrócili przez wirusa. To teraz nasi mogą iść do pracy za tamtych
BCD
2 lata temu
I Ukraińcy, i Białorusini, są, i Rosjanie, są ludźmi wolnymi. Mogą przyjeżdżać i wyjeżdżać. Nie są tu na przymusowych robotach ani w łagrach, jak to z nami bywało, podczas okupacji. Trzeba myśleć jak sobie radzić bez ich udziału.
hst
2 lata temu
teraz to nawet polak ma problem aby znaleźć pracę, a co dopiero obcy...
Wow
2 lata temu
Dzięki Bogu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić