oprac. Paweł Orlikowski| 

Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie wyjeżdżają z Polski. Przez koronawirusa

55

Koronawirus zmniejszył liczbę obcokrajowców w Polsce o ponad 220 tys. GUS pokazał zaskakujące dane.

Obcokrajowcy wyjeżdżają z Polski. Pracodawcy już to odczuwają
Obcokrajowcy wyjeżdżają z Polski. Pracodawcy już to odczuwają (PAP)

Jak wynika z analiz Głównego Urzędu Statystycznego, w dwa miesiące z Polski wyjechało w sumie 223 tys. obcokrajowców - to 160 tys. Ukraińców, 33 tys. Białorusinów, a także 9,5 tys. Rosjan.

Zdecydowana większość wróciła na Wschód. Branże takie jak budownictwo czy rolnictwo już dotknął brak pracowników. Aż 70 proc. wyjeżdżających stanowią Ukraińcy. Z danych GUS wynika jednak, że wciąż w Polsce pozostało ponad milion osób z takim obywatelstwem.

Poza Ukraińcami, Rosjanami i Białorusinami z Polski wyjechała także część Brytyjczyków (8,1 tys.). Co ciekawe, na kolejnych miejscach są Mołdawianie, Izraelczycy, Irlandczycy, Turcy, Serbowie oraz Amerykanie.

Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa będzie przedłużona?

Od 15 marca widać znaczny odpływ obcokrajowców. Jak wskazują dane GUS, to właśnie od tego momentu następował zdecydowany wzrost liczby cudzoziemców wyjeżdżających z Polski.

Mimo że liczebnie to Ukraińców wyjechało najwięcej to w ujęciu procentowym jest już inaczej. Wyjechało ich około 11 proc. Więcej ubyło za to Białorusinów - aż 32,2 proc. oraz Rosjan - 25,7 proc.

Główny Urząd Statystyczny opracował raport na temat cudzoziemców na podstawie danych z rejestrów administracyjnych oraz informacji dotyczących przyjazdów i wyjazdów cudzoziemców do i z Polski. Informacje zostały pozyskane np. z baz Straży Granicznej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić