Wróć na
oprac. Patryk Skrzat
|

Unia narzuca nam nową opłatę. Polacy znowu zapłacą więcej

42
Podziel się

Za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling plastiku. To może podnieść ceny niektórych produktów w sklepach.

Już niedługo można spodziewać się podwyżek cen
Już niedługo można spodziewać się podwyżek cen (PAP)
bCYIouzV

Od stycznia 2022 roku producenci plastiku będą obciążeni dodatkową opłatą. Teoretycznie opłata ma dotyczyć firm, ale bardzo prawdopodobne jest, że te, chcąc zrekompensować sobie starty, przerzucą koszty na klientów. Efektem mogą być wyższe ceny w sklepach.

Wciąż nie wiadomo, co z inną opłatą - już bezpośrednio związaną z klientami - czyli kaucją. Jak informuje money.pl, taki system sprawnie funkcjonuje w wielu krajach Europy. Dla przykładu w Skandynawii 80-90 proc. puszek czy butelek wraca dzięki kaucji.

W Niemczech z kolei od lat działają butelkomaty przy sklepach. Rozwiązanie przyjęło się do tego stopnia, że kloszardzi zamiast o drobne pieniądze, proszą o puste butelki. A prawdziwe żniwa to dla nich mecz Bundesligi - co opisywał portal WP Finanse.

bCYIouzX

Ile wynosi taka kaucja za zachodnią granicą? Plastiki to 25 centów, szklane butelki - 15 centów, a te po piwie - 8 centów.

bCYIouAy
KOMENTARZE
(42)
Olo
2 miesiące temu
Piszecie o plastiku i jego możliwości zwrotu a ja nie mogę oddać paru butelek po piwie bo nie mam paragonu potwierdzającego zakup piwa w tym a nie innym sklepie
Tomasz11
2 miesiące temu
Za komuny skupowali wszystko:butelki, szkło, makulaturę , złom, sate ubrania . Po prostu pełny recykling. Trzeba wrócić do szkła i papieru.To jedyna droga bo inaczej przyszłe pokolenia nas przeklną za zniszczone środowisko.Znów proszę o włączenie myślenia. To nic nie kosztuje.
gość
2 miesiące temu
I bardzo dobrze. Dość już śmieci pod każdym krzaczkiem w lesie w każdym rowie i rzeczce. Polaka tylko pieniądz może zmobilizować, więc może do porządku też.
bCYIouAz
PIOTR
2 miesiące temu
NARESZCIE!!!
Takitam
2 miesiące temu
Jeeee nareszcie. Jak nie można dobrocią to trzeba kijem przymusić. Bardzo dobrze. Przyklaskuję.
Najnowsze komentarze (42)
Demos Kratos
2 miesiące temu
Tytul artykulu "Unia narzuca" - najwyrazniej autor nie zdaje sobie sprawy,ze Polska JEST panstwem unijnym od 16 lat i ,ze "Unia" to nie wrog. Co do podatku to jest jeden ze sposobow splaty pozyczki ktora zaciagnely panstwa unijne na walke z Covid. W zwiazku z tym Polska ma 34 miliardy euro do splacenia jednakowoz jednoczesnie Polska dostala od podatnikow Niemiec, Niderlandow, Francji, Skandynawii i Austrii darowizne w wysokosci 124 Miliardow Euro, wiec suma sumarum oplacalo sie.
wania
2 miesiące temu
Teraz to Polak wolny ale w klatce i tak będzie w jarzmie chodził.
dynamit
2 miesiące temu
O co tyle szumu? ważne że Musztarda potaniała !!!
Wac
2 miesiące temu
w koncu dotarl do Polszy XXI wiek!
...
2 miesiące temu
Opłaty wprowadzą a nam i tak każą segregować czyli kasa wpadnie za free.
Ad1
2 miesiące temu
a czy az tak trudno wprowadzic jak w innych krajach butelki zwrotne i wielokrotnego uzytku ?
Real,
2 miesiące temu
I jak zwykle opłaty przerzuca się na obywatela, to sprawa supermarketów zorganizować recykling butelek, te same supermarkety w swoim kraju robią to od dawna a u nas nie dość że mają super ulgi podatkowe to się nie dokładają do ekologi,
LIKEPANEL.PL
2 miesiące temu
❤️❤️❤️❤️Jesteś samotny, doskwiera nuda i szukasz kobiety? To strona dla Ciebie!
bCYIouAr
Rednex
2 miesiące temu
U nas będzie najdrożej. Do tej pory mają plastik za free. Jeszcze polusy płacą za ich wywóz he he he
Rednex
2 miesiące temu
Od stycznia 2022 roku producenci plastiku będą obciążeni dodatkową opłatą. Teoretycznie opłata ma dotyczyć firm, ale bardzo prawdopodobne jest, że te, chcąc zrekompensować sobie starty, przerzucą koszty na klientów. Efektem mogą być wyższe ceny w sklepach. CHYBA STRATY A NIE STARTY. Dziennikarzyna, który pisał ten tekst nie ogarnął.
asppp
2 miesiące temu
Kolejna sprawa, to dlaczego UE nie walczy z robieniem w balona klienta ? Ile jest produktów, gdzie opakowanie jest co najmniej 2 razy za duże ? Ile takie coś generuje dodatkowych odpadów.
many
2 miesiące temu
A narzucone miliardy Euro nie przeszkadzaja...?
ttt
2 miesiące temu
tylko ze np w Holandii sa specialne maszyny co przyjmuja takie butelki nawet plastikowe uzbierasz wsadzasz i masz z tego kase a u nas co tylko podwyzka ,chory kraj chora unia juz sie tego sluchac ani czytac nie da ,czekamy na apokalipse bo ten swiat juz popier doszczetnie ,od moczu tez wprowadzmy podatek zeby za bardzo nie zanieczyszczac swiata i jak najmniej lać .....
mikołaj
2 miesiące temu
Powinny byc wszystkie napoje w butelkach szklanych i zwrotnych !!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić