Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Unia narzuca nam nową opłatę. Polacy znowu zapłacą więcej

43
Podziel się

Za niespełna 1,5 roku producenci będą musieli płacić za recykling plastiku. To może podnieść ceny niektórych produktów w sklepach.

Już niedługo można spodziewać się podwyżek cen
Już niedługo można spodziewać się podwyżek cen (PAP)
bETGvjyZ

Od stycznia 2022 roku producenci plastiku będą obciążeni dodatkową opłatą. Teoretycznie opłata ma dotyczyć firm, ale bardzo prawdopodobne jest, że te, chcąc zrekompensować sobie starty, przerzucą koszty na klientów. Efektem mogą być wyższe ceny w sklepach.

Wciąż nie wiadomo, co z inną opłatą - już bezpośrednio związaną z klientami - czyli kaucją. Jak informuje money.pl, taki system sprawnie funkcjonuje w wielu krajach Europy. Dla przykładu w Skandynawii 80-90 proc. puszek czy butelek wraca dzięki kaucji.

W Niemczech z kolei od lat działają butelkomaty przy sklepach. Rozwiązanie przyjęło się do tego stopnia, że kloszardzi zamiast o drobne pieniądze, proszą o puste butelki. A prawdziwe żniwa to dla nich mecz Bundesligi - co opisywał portal WP Finanse.

bETGvjzb

Ile wynosi taka kaucja za zachodnią granicą? Plastiki to 25 centów, szklane butelki - 15 centów, a te po piwie - 8 centów.

bETGvjzC
KOMENTARZE
(43)
ja pier...
rok temu
Wystarczy mieć dobrą pamięć! Ja pamiętam jak w latach 90 zachwycano się nad foliowymi torebkami, że papierowe są nie ekologiczne, że lasy wyginą itd. Dziś wracamy do papieru, a za plastik- ten mega eko w latach 90 mamy płacić! EKOLOGIA SREKOLOGIA!! KTO TO WYMYŚLA!!
Demos Kratos
rok temu
Tytul artykulu "Unia narzuca" - najwyrazniej autor nie zdaje sobie sprawy,ze Polska JEST panstwem unijnym od 16 lat i ,ze "Unia" to nie wrog. Co do podatku to jest jeden ze sposobow splaty pozyczki ktora zaciagnely panstwa unijne na walke z Covid. W zwiazku z tym Polska ma 34 miliardy euro do splacenia jednakowoz jednoczesnie Polska dostala od podatnikow Niemiec, Niderlandow, Francji, Skandynawii i Austrii darowizne w wysokosci 124 Miliardow Euro, wiec suma sumarum oplacalo sie.
wania
rok temu
Teraz to Polak wolny ale w klatce i tak będzie w jarzmie chodził.
bETGvjzD
dynamit
rok temu
O co tyle szumu? ważne że Musztarda potaniała !!!
Wac
rok temu
w koncu dotarl do Polszy XXI wiek!
...
rok temu
Opłaty wprowadzą a nam i tak każą segregować czyli kasa wpadnie za free.
Ad1
rok temu
a czy az tak trudno wprowadzic jak w innych krajach butelki zwrotne i wielokrotnego uzytku ?
Real,
rok temu
I jak zwykle opłaty przerzuca się na obywatela, to sprawa supermarketów zorganizować recykling butelek, te same supermarkety w swoim kraju robią to od dawna a u nas nie dość że mają super ulgi podatkowe to się nie dokładają do ekologi,
LIKEPANEL.PL
rok temu
❤️❤️❤️❤️Jesteś samotny, doskwiera nuda i szukasz kobiety? To strona dla Ciebie!
Rednex
rok temu
U nas będzie najdrożej. Do tej pory mają plastik za free. Jeszcze polusy płacą za ich wywóz he he he
Rednex
rok temu
Od stycznia 2022 roku producenci plastiku będą obciążeni dodatkową opłatą. Teoretycznie opłata ma dotyczyć firm, ale bardzo prawdopodobne jest, że te, chcąc zrekompensować sobie starty, przerzucą koszty na klientów. Efektem mogą być wyższe ceny w sklepach. CHYBA STRATY A NIE STARTY. Dziennikarzyna, który pisał ten tekst nie ogarnął.
asppp
rok temu
Kolejna sprawa, to dlaczego UE nie walczy z robieniem w balona klienta ? Ile jest produktów, gdzie opakowanie jest co najmniej 2 razy za duże ? Ile takie coś generuje dodatkowych odpadów.
many
rok temu
A narzucone miliardy Euro nie przeszkadzaja...?
bETGvjzv
ttt
rok temu
tylko ze np w Holandii sa specialne maszyny co przyjmuja takie butelki nawet plastikowe uzbierasz wsadzasz i masz z tego kase a u nas co tylko podwyzka ,chory kraj chora unia juz sie tego sluchac ani czytac nie da ,czekamy na apokalipse bo ten swiat juz popier doszczetnie ,od moczu tez wprowadzmy podatek zeby za bardzo nie zanieczyszczac swiata i jak najmniej lać .....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić