o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
KUC
|

W 2020 roku ubyło 100 tys. Polaków. Dramatyczne dane

31
Podziel się

Blisko 480 tys. Polaków zmarło w 2020 roku. Jednocześnie urzędy odnotowały zaledwie 360 tys. urodzeń. To oznacza, że w 2021 rok Polska wchodzi z liczbą obywateli mniejszą o ponad 100 tys. niż 12 miesięcy wcześniej. Jest najgorzej od pół wieku.

W 2020 roku ubyło 100 tys. Polaków. Dramatyczne dane
Polaków ubywa w zastraszającym tempie (money.pl, Rafał Parczewski)
bErYXxQR

Jak pisze money.pl, najnowsze dane nie napawają optymizmem. Polaków ubywa w zastraszającym tempie.

479 tys. zgonów to absolutny rekord. Tak wielu z nas nie umierało od II wojny światowej. Powodem jest w tym przypadku koronawirus. Oprócz osób, które zmarły z powodu zakażenia, są jeszcze ci, którzy przez epidemię zostali pozbawieni dostępu do świadczeń medycznych. To tzw. ukryte ofiary wirusa.

bErYXxQT

Jak szacuje money.pl, ukryta liczba ofiar epidemii zbliżyła się do 50 tys. Nie miały testu, nie miały potwierdzonego wirusa, więc w statystykach COVID-19 ich nie ma. I nie będzie. Dlatego są to ukryte ofiary epidemii (co warto podkreślić - nie samego wirusa, a epidemii jako takiej).

Problem demograficzny nasila się tym mocniej, że rodzi się coraz mniej obywateli naszego kraju. W 2020 roku było to około 360 tys. Są to jednak szacunki. Oficjalne dane z Rejestru Stanu Cywilnego powinny pojawić się dopiero w ostatnich dniach stycznia.

bErYXxQZ

Efekt? Liczba urodzeń jest najniższa od wielu lat, a liczba zgonów - najwyższa.

Zobacz także: Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Rząd chce poprawić demografię

Wygląda więc na to, że populacja Polski zmniejszyła się w ciągu roku o ponad 100 tysięcy. W poprzednich latach było to odpowiednio 35 i 25 tys. na minusie. Z kolei w 2017 roku różnica między liczbą zgonów i urodzeń sięgnęła zaledwie tysiąca osób.

bErYXxRa

To olbrzymi problem dla gospodarki. Ujemny przyrost naturalny to nie tylko wyludnienie kraju, ale też starzenie się społeczeństwa. A to w perspektywie kilkunastu lat będzie oznaczało niewydolność systemu emerytalnego i niższe świadczenia dla seniorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErYXxRu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
oomooybosze
7 miesięcy temu
Należy zadac inaczej pytanie. Dlaczego pary po doświadczeniu z pierwszym dzieckiem po prostu nie chcą przechodzić przez to jeszcze raz? Bo np stracili pracę/pozycję/wypadli z branży; bo mają złe doświadczenia z ciąży, urazy i traume; bo czekali 2 lata na żłobek; bo tyle stresów ich to kosztowało, że zniknęło zadowolenie ze związku Pieniążki do ręki nie pomogą jeśli pierwsze dziecko będzie rodzicom rozwalało życie i zdrowie
popolupo
7 miesięcy temu
ludzie nie umierają na Covid tylko na brak opieki medycznej.... ludzie umierają dziś już nawet na zapalenie wyrostka bo nie ma kto mu pomóc .... a jak umrze to wpisuje mu się covid ... dlaczego bo szpital dostanie więcje pieniędzy za taki zgon takie są fakty Amen
Dżony
7 miesięcy temu
Jako naród przeżyliśmy potop szwedzki ,dwie wojny światowe , wiele innych wojen i wydarzeń wcześniej.60 lat po II wś też wytrwaliśmy. UE niestety nie przeżyjemy bo sami tego chcieliście
bErYXxRv
gość
7 miesięcy temu
Niestety, 'leczenie' telefoniczne nie jest leczeniem i ludzie umierają na masową skalę!
Mosze
7 miesięcy temu
tylko powszechne SKROBANKI rozwiążą problem ..by nie było Polski
Papi
7 miesięcy temu
Dlaczego nikt nie napisze, że nawet 500 plus nie poprawiło u nas wydajności z jednego CH... staliśmy się jednym z najstarszą wiekowo populacją krajem na globie. Żaden wirus nas nie wykańcza tylko bzdurne przypisywanie każdego zgonu jako covid podnosi statystyki i to nie tylko u nas,gdyż każdy kraj, który wyczuł dobry biznes w tym temacie dalej go ciągnie, a ludzie jak zawsze umierać będą..
Paweł 1980
7 miesięcy temu
Ja już nie wracam. Ściągam rodzinę, żeby uniknąć podwójnego opodatkowania. Pozdro vateusz.
doniek
7 miesięcy temu
A doliczcie tych co wyjechali za granicę a są zameldowani dalej w Polsce
BANDZIORka
7 miesięcy temu
Z moich obliczeń wynika, że zgony z cowidem stanowią 0,0666... ogólnej liczby zgonów w zeszlym roku. Ciekawe i diaboliczne. I z drugiej strony przerażające, że tak niewielki procent zaważył na życiu, zdrowiu i dobrobycie społeczeństwa. A to tylko stosunek zgonów.
Anka
7 miesięcy temu
Po czasie przestaną działać trucizny lęki . Może będzie lepiej . A teraz czytam książkę czym jest czas autora Imanuel Alex Nowicki
Paweł
7 miesięcy temu
Jak jeszcze więcej będziecie pokazywać tego zbrodniarza profesora Simona to ja z rodziną też stąd wyjadę , żona jest z Rosji więc tam będę szukał możliwości zarobienia i normalności , wbrew pozorom podatki o połowę niższe i rynek ciekawszy ; jakby nie firma rodzinną to jest dawno bym to rzucił , zresztą teraz jest tak katastrofalnie że może i tak się skończy
Hmm
7 miesięcy temu
Jak mi dacie wszystko co jest potrzebne do założenia i utrzymania rodziny oprócz dziewuchy bo już mam od 8 lat to zrobimy sobie nawet dwójkę a puki co bida w portfelu,1,70 zł.mi zostało a nie mam dochodów bo firma upadła i jestem na bezrobociu bez kasy więc jak wy chcecie podnieść wyż demograficzny jak nie ma wsparcia dla tych którzy chcą założyć rodzine.Są kraje gdzie rządy pomagają w założeniu rodziny tak więc na co czeka PiS ?!
łolaF
7 miesięcy temu
to tylko kolejny dowód na to ,ze 500+ to program utopijny,destrukcujny finansowo,pozbawiony sensu od samego początku o czym wiedzieli wszyscy polacy rezem z PiS-em , ale jakos trzeba smarowac by utrzymac sie przy władzy.
bErYXxRn
Vnkm
7 miesięcy temu
Patrząc na ilość ludzi w dyskontach to nue ma problemu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić