W Niemczech szykuje się znacząca podwyżka płacy minimalnej. Ogromna kwota

43

W Niemczech formułuje się nowy rząd, a jednym z tematów negocjacji jest przyszła płaca minimalna. Przecieki medialne sugerują, że SPD, Zieloni i FDP dogadali się i ustalili, że pensja minimalna w Niemczech znacznie wzrośnie.

W Niemczech szykuje się znacząca podwyżka płacy minimalnej. Ogromna kwota
Płaca minimalna w Niemczech ma znacznie wzrosnąć (Adobe Stock, Maheshkumar Painam)

Trwają negocjacje nad uformowaniem przyszłego rządu. Według ustaleń mediów liderzy partyjni są już po wstępnej turze negocjacji w sprawie programu nowej władzy. Szczegóły dopracują w najbliższych tygodniach.

Płaca minimalna w Niemczech w górę?

Jednym z tematów na stole negocjacyjnym jest podwyżka pensji minimalnej. Obecnie płaca minimalna u naszych sąsiadów wynosi 9,60 euro brutto za godzinę, a miesięcznie - 1585 euro. To piąta najwyższa płaca w Unii Europejskiej - pisze Bankier.pl, powoławszy się na dane Eurostatu.

Przyszła koalicja chciałaby, aby minimalna pensja znacznie wzrosła. W pierwszym roku miałaby ona wzrosnąć do 12 euro, czyli o 25 proc. W skali miesiąca dałoby to podwyżkę do wysokości około 1980 euro, a Niemców uplasowałoby na drugim miejscu w UE pod względem wysokości pensji minimalnej.

Jak jest w Polsce?

Jak powyższe liczby mają się do sytuacji w Polsce? Nad Wisłą minimalna stawka godzinowa wynosi 18,30 zł brutto, a minimalna pensja miesięczna - 2800 zł. W przeliczeniu na euro daje to około 610 euro - wylicza Bankier.pl.

Od przyszłego roku wynagrodzenie minimalne jednak wzrośnie. Rząd zdecydował, że Polacy mają zarabiać przynajmniej 3010 zł co miesiąc. W przeliczeniu daje to około 660 euro.

Zobacz także: Drożyzna bije kolejne rekordy. Co dalej? Wiceminister finansów: Sprawa nie jest oczywista
Autor: KRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić