aktualizacja 

Ważne informacje dla Polaków. Chodzi o zasiłek pogrzebowy

43

Aktualnie koszt pochówku jest znacznie wyższy, niż wynosi zasiłek pogrzebowy (4 tysiące złotych). W związku z tym organizacja pogrzebu staje się dla wielu Polaków nie lada wyzwaniem. Tymczasem pojawiła się nadzieja na wzrost świadczenia pogrzebowego.

Ważne informacje dla Polaków. Chodzi o zasiłek pogrzebowy
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Od lat pojawiają się apele o podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Domagają się tego choćby związkowcy z Ogólnopolskiego Forum Związków Zawodowych. Kwota 4 tys. zł ustalona została 11 lat temu. Nikomu nie trzeba chyba specjalnie tłumaczyć, że od tego czasu ceny wyraźnie się zmieniły.

Obecnie drożyzna mocno doskwiera Polakom, a organizacja pogrzebu staje się nie lada wyczynem. Przez lata rząd nie reagował na wnioski o podwyższenie zasiłku pogrzebowego. Teraz natomiast pojawiła się nadzieja, że coś w tym temacie się zmieni.

Wpływają do nas postulaty zwiększenia zasiłku pogrzebowego, w tej chwili analizujemy w ministerstwie te dokumenty - powiedział "Super Expressowi" Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.

Szwed niestety nie ujawnił, jaką podwyżkę może ustanowić rząd. Pojawiły się jednak nieoficjalne informacje w tym zakresie.

Ile wyniesie zasiłek pogrzebowy?

Eksperci z branży pogrzebowej dzielą się swoimi szacunkami dotyczącymi kosztów pochówku. Twierdzą, że na pogrzeb trzeba wydać około 8 tysięcy złotych. OPZZ uważa natomiast, że zasiłek pogrzebowy powinien stanowić aż 200 procent przeciętnego wynagrodzenia, a więc około 12 tysięcy złotych!

Na tak wielką kasę raczej nie ma co liczyć. "Super Express" ustalił, że co prawda jest szansa na podniesienie zasiłku, ale tylko do pięciu tysięcy złotych.

Mam nadzieję, że tak się stanie - mówi rządowe źródło gazety.

5 tys. zł z pewnością nie wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów pogrzebu. Podniesienie zasiłku pozwoliłoby jednak na większe odciążenie budżetu bliskich osoby zmarłej.

Zobacz także: Maja Rutkowski o atmosferze w domu po jej ostatnim wywiadzie
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić