aktualizacja 

Wdowia emerytura. Oto zasady

11

Seniorzy mogą w Polsce liczyć na różne dodatki do emerytury, takie jak popularne "trzynastki" czy "czternastki". Mimo to ich dochody topnieją w obliczu wszechobecnej drożyzny. Jedna z partii wychodzi naprzeciw z kolejną propozycję odciążenia emerytów. Nowy dodatek to nawet kilkaset złotych więcej w kieszeni. Kto skorzysta? Sprawdź.

Wdowia emerytura. Oto zasady
Nawet kilkaset złotych więcej. Kto otrzyma wdowią emeryturę? (Getty Images, Kinek00)

Jak informuje Interia Biznes, Lewica startuje z ze zbiórką podpisów pod obywatelskim projektem o wprowadzenie wdowich emerytur. Pomysł posłów polega na tym, że senior zachowywałby swoje świadczenie, ale dodatkowo otrzymywałby 25 proc. dochodów zmarłego współmałżonka. To by oznaczało, że w kieszeni emeryta znalazłoby się kilkaset złotych więcej.

Poselski projekt został złożony już wiosną, ale trafił do sejmowej zamrażarki. "Jesteśmy już po decyzjach władz partii o rozpoczęciu zbiórki, konstruujemy komitet. W czwartek spotkaliśmy się z OPZZ, rozmawiamy też z innymi organizacjami, żeby wspólnie zebrać szybko podpisy i złożyć projekt obywatelski. Wtedy marszałek Elżbieta Witek nie będzie mogła go tak po prostu schować do sejmowej szuflady", powiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w rozmowie z Interią. Posłanka uważa również, że jest to absolutne minimum w obliczu rosnących rachunków oraz cen.

Obecnie w sytuacji śmierci współmałżonka, wdowa lub wdowiec może zostać przy swojej emeryturze albo pobierać 85 proc. świadczenia małżonka lub małżonki. Agnieszka Dziamonowicz-Bąk wyjaśnia, że Lewica, chce, aby senior mógł zachować swoje świadczenie i pobierać dodatkowo 25 proc. świadczenia małżonka lub przejść na świadczenie po małżonku i pobierać 25 proc. swojego, w zależności od tego, która opcja byłaby korzystniejsza.

Posłowie mają nadzieję na szybkie zebranie podpisów pod projektem. Chcą, by szansa na jego uchwalenie była jeszcze w tej kadencji. Oprócz projektu wdowiej emerytury Lewica złożyła projekt o wprowadzeniu drugiej waloryzacji w ciągu roku.

Co z tego, że zostanie wypłacona 13. i 14. emerytura, jak 11. i 12. zjadła inflacja? My w Lewicy uważamy, że świadczenia emerytów nie powinny być kwestią uznaniową - argumentuje posłanka.

W przyszłym roku będzie kwotowo-procentowa waloryzacja emerytur, która wyniesie wedle wstępnych szacunków 13,8 proc. Zdaniem ekspertów przy obecnej bardzo wysokiej inflacji, waloryzacja będzie musiała jednak być wyższa. Ostateczny wskaźnik będzie określony dopiero wtedy, gdy poznamy inflację za ten rok.

Autor: MBD
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić