Wzrosły ceny drewna opałowego. Ważne zapewnienie leśników

116

Przedstawiciele Lasów Państwowych zapewniają, że "drewna opałowego nie zabraknie". - W nadleśnictwach cena sprzedaży wzrosła od 2021 roku średnio o 2 zł - informują leśnicy. Jak więc przedstawiają się aktualne ceny drewna opałowego?

Wzrosły ceny drewna opałowego. Ważne zapewnienie leśników
Przedstawiciele Lasów Państwowych zapewniają, że "drewna opałowego nie zabraknie" (lasy.gov.pl)

Z uwagi na horrendalne ceny i brak węgla, Polacy w tym roku masowo wykupują drewno opałowe. Czy z jego dostępnością również może być problem? - Drewna opałowego nie zabraknie. To surowiec odnawialny, powstaje przy okazji planowego stałego pozyskiwania. Z powodu nagłego większego o połowę popytu, czasami trzeba na opał poczekać. W nadleśnictwach cena sprzedaży wzrosła od 2021 roku średnio o 2 zł. Nie mamy wpływu na ceny w składach - informują przedstawiciele Lasów Państwowych na Twitterze.

Drewno opałowe można kupić w ramach tzw. sprzedaży detalicznej prowadzonej przez leśników. W lesie można kupić zarówno przygotowane, pocięte i ułożone w stosy drewno opałowe, jak i samodzielnie przygotować stosy tzw. gałęziówki (M2), czyli pozostałych po przeprowadzonej wycince części pni gałęzi i czubów drzew.

Tak pozyskany surowiec stanowi pełnowartościowe źródło energii, a przy tym jest bardzo tani - zapewniają leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ile trzeba zapłacić za drewno opałowe w nadleśnictwach?

Zadzwoniliśmy do Nadleśnictwa Bydgoszcz, by dowiedzieć się, jaki rodzaj drewna jest obecnie dostępny w sprzedaży.

Aktualnie sprzedajemy wyłącznie sosnę. Wycinamy według potrzeb lasu, a nie według potrzeb klientów. Cennik jest dostępny na stronie internetowej. Ceny podbijają punkty skupu oraz handlarze - mówi w rozmowie z o2.pl nadleśniczy inż. Andrzej Białkowski z Nadleśnictwa Bydgoszcz.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Nadleśnictwa Bydgoszcz, za drewno średniowymiarowe iglaste zapłacimy od 135,30 zł brutto za 1 metr sześcienny (o klasie jakości S4, czyli dopuszczalne są takie wady drewna jak chodniki owadzie, zwęglenia, zgnilizna miękka dopuszczalna do 50 proc. powierzchni przekroju poprzecznego) do 430,50 zł za 1 metr sześcienny (za drewno stosowe do mechanicznego przerobu o średnicy w górnym końcu bez kory od 5 do 12 cm - długie).

Za drewno wielkowymiarowe iglaste trzeba zapłacić od 386,74 zł brutto za metr sześcienny do 1011,56 zł brutto, w zależności od klasy, o najlepszych parametrach jakościowych, a także grubości drewna.

Za gałęzie opałowe, czyli drobnicę liściastą i iglastą, zapłacimy w tym nadleśnictwie 43,05 zł brutto za metr sześcienny.

Drewno opałowe. Co trzeba wiedzieć?

Metr przestrzenny (mp) określa ilość drewna w korze, ułożonego w pryzmę o wymiarach 1 x 1 x 1 metr. Są to wałki drewna pomierzone razem z wolnymi przestrzeniami pomiędzy nimi. To pomocnicza, szacunkowa miara drewna.

Kubik to potoczna nazwa metra sześciennego. Jeden metr sześcienny określa ilość czystego, pozbawionego kory drewna, jaka mieści się w pryzmie o wymiarach 1 x 1 x 1 metr, przy założeniu, że między poszczególnymi wałkami nie ma wolnych przestrzeni. Jest to więc kostka litego drewna 1 x 1 x 1 metr, a więc wartość czysto hipotetyczna. To podstawowa, oficjalna miara drewna, służąca do ewidencji ilości.

Cena przy zakupie jest naliczana według liczby metrów sześciennych. Istnieją specjalne przeliczniki "mp na m3" i odwrotnie, różne w zależności od rodzaju i długości drewna.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić