Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Zabrali mu chorobowe, bo wyszedł z domu. Pozwał ZUS

3

Pan Kamil otrzymał z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nakaz zwrotu zasiłku chorobowego. Kontrolerzy uargumentowali swoją decyzję tym, że nie zastali mężczyzny w domu. Tymczasem według zaleceń lekarza, pan Kamil po operacji miał chodzić na rehabilitację i siłownię - w celu odzyskania pełnej sprawności. Mężczyzna postanowił walczyć o sprawiedliwość w sądzie.

Zabrali mu chorobowe, bo wyszedł z domu. Pozwał ZUS
zakład ubezpieczeń społecznych ZUS ubezpieczenia (money.pl, Rafał Parczewski)

Branie zwolnień chorobowych i wykorzystywanie tego czasu na wczasy czy remont mieszkania to dość powszechna praktyka w Polsce. W związku z tym ZUS wysyła swoich ludzi na inspekcje w całym kraju. Kontrolerzy sprawdzają, czy przebywający na zwolnieniu jest rzeczywiście chory. I czy wraca do zdrowia zgodnie z zaleceniami lekarza.

25 maja 2023 roku kontrolerzy ZUS wybrali się do domu pana Kamila, by sprawdzić jaki jet jego stan zdrowia po operacji ramienia. Nie zastali jednak mężczyzny w domu. Nabrali podejrzeń i wysłali mu pismo z rygorem stawienia się w siedzibie ZUS celem wyjaśnień.

Pan Kamil korespondencji nigdy nie dostał - co wykazał są podczas postępowania. Następne pismo, które już zostało skutecznie doręczone - było decyzją o odebraniu mężczyźnie prawa do zasiłku. Oraz zwrotu pieniędzy, które zostały już przez ZUS wypłacone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Okradał groby w Wałbrzychu. Wpadł, gdy łuskał słonecznik

Sprawa o zasiłek chorobowy z ZUS trafiła do sądu

Pan Kamil, który przeszedł w lutym 2023 roku operację ramienia, poczuł się potraktowany niesprawiedliwie. Zdecydował się walczyć o swój zasiłek w sądzie.

Mężczyzna przed wymiarem sprawiedliwości wyjaśnił, dlaczego nie było go w czasie kontroli w domu. Wskazał, że miał zalecenia od lekarza, że "może chodzić". Rehabilitował się w domu. Ale chodził też na siłownie. Odbierał też córkę ze szkoły, chodził na spacery. Ze względu na kontuzję nie mógł jeździć samochodem, często podróżował więc autobusem.

Torunianin wygrał z ZUSem w sądzie

Po przeanalizowaniu dokładnie całej sprawy okazało się, że rację miał torunianinowi. Sąd Rejonowy w Toruniu zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał ubezpieczonemu prawo do zasiłku chorobowego. Do tego obciążył ZUS kosztami procesu.

Ubezpieczony (...) może (...), realizując zalecenia lekarskie, wyjść z domu np. na spacer. Może także udać się na wizytę kontrolną bądź rehabilitację, w tym przeprowadzaną samodzielnie, w warunkach domowych - zaznaczyła uzasadniając wyrok asesor sądowa.

Sąd skarcił kontrolerów ZUS

Sąd Rejonowy w Toruniu wskazał też, że kontrolerzy, którzy nie zastali pana Kamila wykazali się nadgorliwością. Albo brakiem empatii i zaangażowania w obowiązek kontroli.

Zdaniem sądu, nic nie stało na przeszkodzie, aby powtórzyć kontrolę i w jej trakcie wyjaśnić konieczne okoliczności - podkreśliła asesor Beata Szymańska.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić