o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Kamil Starczyk
|

Składka na ubezpieczenie zdrowotne. Odważny pomysł rządu

9
Podziel się

Polski Ład to program przedwyborczy Prawa i Sprawiedliwości, ale jak pokazują wewnętrzne sondaże partii - został źle przyjęty przez społeczeństwo. W związku z tym rząd rozważa obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Z 9 do nawet 3 procent - pisze "Rzeczpospolita".

Składka na ubezpieczenie zdrowotne. Odważny pomysł rządu
Polski Ład. Ubezpieczenie zdrowotne. Zapłacimy mniej za składki? (money.pl, Rafał Parczewski)
bESpTCaJ

Jak twierdzi informator z kręgów rządowych, PiS ma badania, z których wynikać ma, że ponad 75 proc. Polaków negatywnie ocenia propozycje podatkowe przygotowane w ramach Polskiego Ładu. Dlatego rząd szuka sposobu, by się z nich rakiem wycofać albo poprawić ich odbiór - informuje w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Jak rząd chce to zrobić? Jednym z pomysłów ma być osłabienie wzrostu obciążeń wywołane objęciem większej niż do tej pory grupy podatników obowiązkiem zapłaty 9-proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne przy jednoczesnym zniesieniu możliwości odliczania jej od podatku.

bESpTCaL
Propozycja 9-procent składki była drastyczną podwyżką podatków - cytuje informatora dziennik.
Zobacz także: Polski Ład zmieni polski biznes. "Wielka niewiadoma, to jest największy kłopot"

Polski Ład. Ubezpieczenie zdrowotne. Zapłacimy mniej za składki?

"Rzeczpospolita" podkreśla, że z Oceny Skutków Regulacji projektu ustawy podatkowej wynika że wpływy Narodowego Funduszu Zdrowia w najbliższych latach będą wyższe o ok. 11 mld zł rocznie, czyli od 2022 do 2031 r. da to 115 mld zł. To właśnie przede wszystkim te dane mają wpływać na negatywny odbiór zmian podatkowych z Polskiego Ładu.

bESpTCaR
Rząd rozważa obniżenie składki zdrowotnej. Pojawiła się propozycja 3 zamiast 9 procent. Taka składka byłaby nieodliczalna od podatku - wyjaśnia informator "Rzeczpospolitej".

W grę wchodzić ma obniżenie o 3 pkt proc. tej części składki, którą dziś można odliczać od podatku. Składka bowiem to już dziś 9 proc., ale w zeznaniu rocznym 7,75 proc. można odpisać od podatku. Każda z tych zmian oznaczałaby podwyżkę obciążeń, ale jednak znacznie mniej drastyczną niż to, co teraz leży na stole - tłumaczy "Rzeczpospolita".

bESpTCaS

Ostateczna decyzja rządu nie została jeszcze podjęta. Rozmówca dziennika wskazuje, że konsultacje społeczne w sprawie zmian podatkowych w Polskim Ładzie potrwają do końca sierpnia. Ostateczną decyzja w sprawie składki zdrowotnej premier może więc ogłosić dopiero na początku września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpTCbm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
jannn
3 miesiące temu
Mam płacić składkę zdrowotną od dochodu, a jak przez kilka miesięcy nie mam dochodu, tylko stratę, to składka - zero, czy ZUS powinien mi oddać ? To czy będę mógł się leczyć na NFZ czy nie. Pomyślał ktoś o tym
Kamila
3 miesiące temu
Człowiek cały miesiąc zapiernicza co z tego że zarobi 4tys. Jak ponad 2tysdostaje na rękę więcej zabierają na te składki niż zarabiamy
wentyl
3 miesiące temu
Zdelegalizować PiS . Konowały nie leczą , tylko udają a MZ to wszystko olewa , naród ma daleko . Kłamią , kłamali i kłamać będą w każdej sprawie , w statystykach zarażeń i judzić do szczepień , to ich dewiza skłócać naród .
bESpTCbn
Taki pomysl
3 miesiące temu
Zlikwidowac ZUS.
Jurek
3 miesiące temu
Jak w służbie zdrowia ma być lepiej skoro polak wiecznie płacze
avatar
3 miesiące temu
Chcecie mieć lepszą służbę zdrowia, ale nie chcecie na nią płacić. Komuna skończyła się ponad 30 lat temu!!!!!Dlaczego nie skamlecie na konowałów, którzy w prywatnych gabinetach zarabiają miliony, jednocześnie opieprzając się w publicznych szpitalach !!!! Włączcie myślenie, a nie cytujcie Tuska!!!!!!
qefr
3 miesiące temu
jak złodziej DOnald i ROstowski oddadza 160 MILIARDOW ktore ukradli z OFE i te 30 ktore podarowali biednej Grecji to pozniej pojdziemy do Sasina po 20 MILIONOW za wybory
POLAK
3 miesiące temu
Czy jak ktoś więcej, wydajniej pracuje, to więcej choruje? Dlaczego ma finansować nierobów stojących w kolejkach po zwolnienia. Tak już było w PRL, kulawemu się marzy powrót jego szczęśliwych czasów. Niech nieudacznik wyremontuje swoją zaniedbaną ruderę którą Rajmund dostał od komunistów, bo po tym widać jakim jest gospodarzem, a nie demoluje Polski.
radek
3 miesiące temu
i znowu złodzieje kombinują jak sobie napchać kieszenie kosztem podatnika. A może lepiej żeby Sasin i jemu podobni oddali z własnych kieszeni te miliony co zostały wyrzucone w błoto? Wtedy podatki możnaby obniżyć zamiast doić obywatela do ostatniej kropli.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić