oprac. Witold Ziomek| 

Zła wiadomość dla emerytów. Dostaną mniej pieniędzy. Znamy kwoty

100

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur może być wyjątkowo niska. Jej wysokość zależy od sytuacji na rynku pracy. Dlatego jeśli kryzys będzie trwał, o wyższych emeryturach można zapomnieć.

Podwyżki emerytur w przyszłym roku mogą być bardzo niskie.
Podwyżki emerytur w przyszłym roku mogą być bardzo niskie. (Getty Images)

Wskaźnik waloryzacji emerytur zależy od sytuacji gospodarczej kraju, przede wszystkim od wzrostu pensji. Na podstawie danych z pierwszych miesięcy tego roku można wstępnie szacować, jakie podwyżki dostaną emeryci w przyszłym roku.

Zła wiadomość dla emerytów. Co z waloryzacją?

W optymistycznym wariancie waloryzacja wyniesie około 3,18 proc. Wtedy, na każdy 1 tys. zł świadczenia, od marca przyszłego roku przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki. Waloryzacja w wariancie skrajnie optymistycznym? 3,58 proc.

Na tym jednak dobre wiadomości i marzenia seniorów się kończą. Realnie wskaźniki waloryzacji w 2021 roku mogą być nie większe niż 2,8 proc. To wariant minimum, który uwzględni jedynie rosnące w sklepach ceny.

Choć obowiązujące przepisy dają seniorom prawo do świadczeń socjalnych, to nie gwarantują one wysokich podwyżek.

Konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego nie oznacza, że obywatel nie powinien ponosić skutków ekonomicznych pogorszonej sytuacji finansowej swego państwa, np. z powodu kryzysu ekonomicznego - pisze w jednej z analiz prof. Gertruda Uścińska, obecna prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, na które powołuje się prof. Uścińska w swojej analizie, emerytury muszą być waloryzowane, a wskaźnik nie może być oderwany od sytuacji gospodarczej w kraju. W czasie kryzysu i globalnej recesji może być jednak bardzo niski.

Zobacz także: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić