o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Zła wiadomość dla emerytów. Dostaną mniej pieniędzy. Znamy kwoty

46
Podziel się

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur może być wyjątkowo niska. Jej wysokość zależy od sytuacji na rynku pracy. Dlatego jeśli kryzys będzie trwał, o wyższych emeryturach można zapomnieć.

Podwyżki emerytur w przyszłym roku mogą być bardzo niskie.
Podwyżki emerytur w przyszłym roku mogą być bardzo niskie. (Getty Images)
bEDChNyt

Wskaźnik waloryzacji emerytur zależy od sytuacji gospodarczej kraju, przede wszystkim od wzrostu pensji. Na podstawie danych z pierwszych miesięcy tego roku można wstępnie szacować, jakie podwyżki dostaną emeryci w przyszłym roku.

Zła wiadomość dla emerytów. Co z waloryzacją?

W optymistycznym wariancie waloryzacja wyniesie około 3,18 proc. Wtedy, na każdy 1 tys. zł świadczenia, od marca przyszłego roku przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki. Waloryzacja w wariancie skrajnie optymistycznym? 3,58 proc.

bEDChNyv

Na tym jednak dobre wiadomości i marzenia seniorów się kończą. Realnie wskaźniki waloryzacji w 2021 roku mogą być nie większe niż 2,8 proc. To wariant minimum, który uwzględni jedynie rosnące w sklepach ceny.

Choć obowiązujące przepisy dają seniorom prawo do świadczeń socjalnych, to nie gwarantują one wysokich podwyżek.

Konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego nie oznacza, że obywatel nie powinien ponosić skutków ekonomicznych pogorszonej sytuacji finansowej swego państwa, np. z powodu kryzysu ekonomicznego - pisze w jednej z analiz prof. Gertruda Uścińska, obecna prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, na które powołuje się prof. Uścińska w swojej analizie, emerytury muszą być waloryzowane, a wskaźnik nie może być oderwany od sytuacji gospodarczej w kraju. W czasie kryzysu i globalnej recesji może być jednak bardzo niski.

bEDChNyB
Zobacz także: Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDChNyW
KOMENTARZE
(46)
Jadwiga
rok temu
Szkoda życia i energii na te dyskusje. Władza tego nie czyta. Nie ma uczciwości i tyle. Tylko dlaczego te pobożne elity myślą, że im to ujdzie na sucho...? Oni mają swojego Boga...
ak001
rok temu
Drodzy emeryci. Nadal głosujcie na PiS, polityków wywodzących się z PiS i inne błogosławione łona. Będziecie mieli lepiej. Czemu? Bo nikt wam tyle nie da, co oni mogą obiecać. Szczególnie przed wyborami.
Leszek
rok temu
Z dużej chmury mały deszcz,pomału wycofują się z obietnic a tak chcieli wszystkich przekupic
bEDChNyX
oko
rok temu
500+ rozdawane dobrze sytuowanym do likwidacji.!!! 13 i 14 emerytura nie zawiera kwoty emerytury - śmieszne nazewnictwo.Bardzo wysoka inflacja stopienie siły nabywczej emerytury i ograbienie z oszczędności obnizką stóp procentowych oszczędności emeryckich do SKANDAL.
oko
rok temu
500+ rozdawane dobrze sytuowanym do likwidacji.!!! 13 i 14 emerytura nie zawiera kwoty emerytury - śmieszne nazewnictwo.Bardzo wysoka inflacja stopienie siły nabywczej emerytury i ograbienie z oszczędności obnizką stóp procentowych oszczędności emeryckich do SKANDAL.
Driver
rok temu
Żaden "polityk" nie kiwnie palcem w sprawie emerytów i rencistów bo to nie ich bajka oni muszą się nachapać (nakraść) na resztę życia!!! Po to poszli do polityki!!! Szczególnie pis- dzielska banda jest w tym dobra takich przekrętów to za żadnego rządu jeszcze nie było!!!! Wierzyć się nie chce że blisko 40 milionowym krajem rządzi kaczka dziwaczka ( kaczyński) mały hitlerek,morderca NARODU i własnego brata!!!
Emerytka
rok temu
Będę pamiętał to przy urnie ,podczas wyborów na Prezydenta, żegnaj Duda
Leon
rok temu
To jest Polska najpierw obiecują.a później zabierają. Jak żyć w tej Polsce. Brak słów.
Emerytka
rok temu
Jak będzie rządziło PO to na pewno waloryzacja będzie niska 2zl jak za Tuska
Ella24
rok temu
Dlaczego zabierać biednym emerytom ,a może zabierać tym którzy mają zarobki powyżej 5 tysięcy złotych ,nie rozdawać pieniędzy podatników partiom w Sejmie ,zmniejszyć zarobki w Senacie,a emerytów zostawcie w spokoju,my emeryci nie mamy żadnej pomocy od Państwa,za leki musimy płacić a nie jednokrotnie nie starcza nam na leki,nie mamy ulg wczasowych ,płacimy podatki od podatków.., płaciliśmy podatki od składek emerytalnych,a jak jesteśmy na emeryturze to ponownie płacimy podatki od tych składek emerytalnych!!!,ja nie chcę żadnych 13tych i 14 tych emerytury ,proszę Rząd o zniesienie podatków od emerytury ,zniesienie płacenia składek zdrowotnych ,budowanie nowoczesnych ośrodków opieki osób w podeszłym wieku z zapleczem medycznym,zniesienia emerytom płatności za leki,zaprzestania gnebić emerytów brakiem opieki specjalistów. Dotować służbę zdrowia,Udostępnienie emerytom dostęp na nfz szybkie leczenie zębów ,refundacja wstawiania implantów dla emerytów na nfz ,bo bardzo borykają się z tym problemem ,
Czytelnik
rok temu
Dojdzie Rafałek do Władzy to zobaczymy co dostaniemy Haha Polak to Ciemny Człek.Dostaje żle niedają żle.
Rencista
rok temu
Ale 2 mld na telewizję się znalazło...
Bolo
rok temu
Myślę że pan premier nie będzie tak rozrzuty dla mundurowych bo emeryci normalni będą niedlugo glodowac
bEDChNyP
Bolo
rok temu
No dla emerytów nie będzie ale za to dla mundurowym wysokie dodatki dla tych pieniądze się znajdą dla tych co długo służą taki pan rzecznik KGP p.ci to może nawet 100 lat pracowac od czasu do czasu pokaże się w tv A etacik eksperta jest
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić