Wróć na
Kosma Szczepaniak
|
aktualizacja

Emerytura możliwa wcześniej? Czym są emerytury stażowe? Porozumienie podpisane

49
Podziel się

Emerytury stażowe to projekt, który już niedługo ma wejść w życie - przynajmniej tak deklaruje obecny prezydent, Andrzej Duda. Mają one zastąpić aktualny system emerytalny, który umożliwia przejście na emeryturę po osiągnięciu konkretnego wieku przez daną osobę. Na czym będą polegać emerytury stażowe?

Na czym będą polegać emerytury stażowe?
Na czym będą polegać emerytury stażowe? (PAP)
bCGdOemZ

Aktualny system emerytalny w Polsce. W tym momencie, aby możliwe było przejście na emeryturę w Polsce, konieczne jest osiągnięcie konkretnego wieku. W przypadku mężczyzn jest to 65 lat, natomiast w przypadku kobiet 60 lat.

Zmiany w systemie. Miały one nastąpić już 5 lat temu, a hucznie w trakcie swojej kampanii wyborczej w 2015 roku zapowiadał je aktualny prezydent Andrzej Duda. Na obietnicach jednak wtedy się skończyło. Teraz, dzięki wypracowanemu specjalnemu porozumieniu, wejście w życie zmian ma nastąpić już na pewno.

bCGdOenb

Emerytury stażowe. Co one oznaczają?

Porozumienie Prezydenta ze związkiem NSZZ "Solidarność". Zostało ono podpisane 5 maja 2020 roku na zasadzie umowy przedwyborczej. Prezydent zdeklarował się wprowadzić emerytury stażowe, natomiast przedstawiciele "Solidarności" zapewnili, że swoje głosy w wyborach oddadzą właśnie na Andrzeja Dudę.

Czym są emerytury stażowe? Jest to projekt znoszący aktualnie panujący system emerytalny i zmieniający go na taki, który umożliwia przejście na emeryturę po przebyciu określonego stażu w pracy. Według założeń, kobieta będzie mogła przejść na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyzna po 40.

Jaka będzie wysokość emerytur stażowych? Według analiz, kobiety, które przepracowały 35 lat otrzymają emeryturę wysokości od 1900 od 2100 zł brutto lub wyższą. Emerytury stażowe mężczyzn będą wyższe, gdyż dłużej odkładali składki. Ich świadczenia wyniosą od 2400 do 2700 zł brutto.

bCGdOenh

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCGdOenC
KOMENTARZE
(49)
Aga
miesiąc temu
Emerytura stażowa to najsprawiedliwsze rozwiązanie!
matka
miesiąc temu
Pić na wodę.Im dłużej pracujesz' tym więcej dostaniesz .To będą twoje wypracowane pieniądze.Tylko im dalej to pieniądze tracą na wartości
W W
miesiąc temu
5-Lat minęło od ostatniej obietnicy , były manifestacje w Warszawie i nic się w sprawie emerytur stażowych nie robi jak długo można podgrzewać tego kotleta? Dlaczego osoby które przepracowały 35 oraz 40 Lat nie mogą przejść na obiecaną emeryturę kto chce niech pracuje nadal dać ludziom prawo wyboru .
bCGdOenD
Greg77
miesiąc temu
Do trzech razy sztuka a to dopiero druga obietnica .Za 3 lata i tak dobiję do ustawowego wieku Więc na dziś to są gruszki na wierzbie.
Weronika
miesiąc temu
Emermytura stazowa tak ale wynagrodzenie na tej emeryturze powinno byc zarowno dla kobiet jak imezczyzn wieksze bo to co pan proponuje to da smieszne pieniadze 2100 brutto to ile na reke smiech
Najnowsze komentarze (49)
Dorota
2 dni temu
Mnie również zależy bardzo na emeryturze stażowej, mam 57 lat i w tej chwili nie pracuje, jestem na utrzymaniu męża, nie mam swoich pieniędzy, nikt nie chce mnie zatrudnić, bo jestem za stara, wolą młodych.A mam już te 35 lat pracy, więc czekam z niecierpliwością.
StaraBaba
1 tyg. temu
4 dni do wyborów i nic nie słychać co dalej w tym temacie... Czas chyba "podziękować" Prezydentowi za wprowadzenie emerytur stażowych
andrzej 64
2 tyg. temu
mam 64 lata do listopada 2019roku przepracowlem 44lata jako kierowca i starczy z strachu o zdrowie czekam na emeryture ile? bez oszczednosi mozna?
grzesiu
2 tyg. temu
już czas na równość; emerytury stażowe się nam po prostu należą. druga sprawa uczciwego rozliczenia na średnią życia. brak reakcji może wiązać się z porażką !
Qwerty
3 tyg. temu
Andrzej Duda CZYNI CUDA i EMERYTURY STAŻOWE też.
Adi
3 tyg. temu
Emerytury stażowe ale po 45 latach pracy dla mężczyzny 40 dla kobiety wtedy nikt nie będzie szydzil z bardzo młodych emerytów pozdrawiam
dudi.
4 tyg. temu
najpierw działanie i wprowadzenie stażowych emerytur bo to się nam długo pracującym należy a potem i godne pieniądze które wypracowaliśmy i. możemy iść do urn
Agnieszka
4 tyg. temu
Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?
bCGdOenv
Jannn
4 tyg. temu
Już wiem że pan Prezydent gra emeryturami stazowymi już nie może liczyć na mnie i mojej rodziny.
Marta
4 tyg. temu
Panie Prezydencie po tylu latach pracy 35 kobieta i 40 mężczyzna. Polacy powinni mieć wybór czy chce pracować czy iść na emeryturę. Prosimy o ustawę.
Małgorzata
4 tyg. temu
JUż nie czekam na emerytury stażowe gdyż mój mąż po 41 latach ciężkiej pracy dostał UDAR. Nie doczekał a tak liczył na to...Nie zagłosuję na Pana.
Qwerty
miesiąc temu
Panie A. Duda juz pora wystawić prawdziwe armaty z elektoratem emerytur stażowych. Sondaże wyraźnie mowia, ze bez nas stołek Prezydenta przejdzie Panu koło nosa. PIS straci władzę ...podpisujcie odpowiednie ustawy na emerytury stażowe bo czasu coraz mniej.
J23
miesiąc temu
Czekamy na emerytury stażowe i prawo wyboru po 60-tce..wcześniejsza emerytura albo praca..
J23
miesiąc temu
Czekamy na emerytury stażowe i równouprawnienie emerytalne dla wszystkich a nie tylko dla wybrańców i kast....
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić