Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. TOS
|

Złe wieści dla palaczy! Państwo może ściągnąć z was miliardy

98
Podziel się:

Polska jest jednym z krajów Unii, który najskuteczniej walczy z czarnym rynkiem papierosów. W efekcie palimy coraz mniej papierosów z przemytu czy wyprodukowanych w nielegalnych fabrykach w Polsce. To zaś daje rządowi doskonałą okazję na podwyżkę akcyzy, a wraz z nią - droższe wyroby tytoniowe.

Złe wieści dla palaczy! Państwo może ściągnąć z was miliardy
Papierosy zdrożeją? Rząd ma idealną okazję do podniesienia akcyzy (Adobe Stock, Nopphon)

- Rekordowo niski udział nielegalnych papierosów w polskim rynku to dobra okazja do maksymalizacji wpływów budżetowych z tytułu wyższej akcyzy na papierosy - ocenia w rozmowie z portalem superbiz.se.pl prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomii w Społecznej Akademii Nauk.

Polska w ostatnich latach osiąga najlepsze wyniki w całej Unii Europejskiej w systemowym zwalczaniu przestępczości tytoniowej. Każdego roku polskie służby ujawniają kilkadziesiąt nielegalnych fabryk papierosów i przetwórni tytoniu. Na wschodniej granicy zatrzymywane są dziesiątki tirów wypełnionych papierosami, głównie z Białorusi. W Gdańsku regularnie ujawniane są kontenery podrobionych papierosów z Azji.

Podwyżka akcyzy na papierosy. Idealny moment

W pierwszym kwartale 2021 roku Polacy wypalili 6,3 proc. papierosów pochodzących z przemytu, podczas gdy w ubiegłym roku był to 9,4 proc. - wynika z raportu Instytutu Doradztwa i Badań Rynku Almares. W tym czasie rynkowy udział podrabianych wyrobów tytoniowych: z 1,3 proc. w 2020 roku do 0,7 proc. A to wszystko przekłada się na znaczny wzrost wpływów z tytułu akcyzy do budżetu państwa.

Zobacz także: Nielegalna fabryka papierosów pod Wrocławiem. Nagranie z akcji antyterrorystów

Czas na podwyżkę akcyzy jest więc wymarzony. Prace zmierzające w tym kierunku już się zresztą zaczęły. W lipcu ruszyło Forum Akcyzowe, w którym udział biorą przedstawiciele przedsiębiorstw i branży doradczej.

Efektem prac trwającego Forum Akcyzowego jest propozycja podwyższenia stawki kwotowej akcyzy, a obniżenie procentowej. Dziś akcyza na papierosy to 228,10 zł za każde 1000 sztuk i 32,05 proc. maksymalnej ceny detalicznej. Po zmianach ta pierwsza wartość ma być znacznie wyższa, a druga ma zmaleć.

Zmiana proporcji sprawi, że producentom nie będzie opłacało się brać udziału w wojnie cenowej – mówił w lipcu "Dziennikowi Gazecie Prawnej" przedstawiciel jednego z koncernów tytoniowych, biorący udział w spotkaniach Forum.

Droższe papierosy zniechęcą młodych?

Ma to też spowodować, że ceny tanich papierosów będą rosnąć szybciej niż drogich. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w Niemczech. Niemiecki parlament przegłosował podwyżkę akcyzy kwotowej i obniżkę akcyzy procentowej pod koniec czerwca.

W dominującym u nas segmencie papierosów tanich budżet ma do odzyskania z akcyzy dodatkowe 3 mld złotych rocznie - twierdzi prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Instytutu Ekonomii w Społecznej Akademii Nauk.

Za pomysłem tym stoi nie tylko chęć zwiększenia wpływów budżetowych, ale też zniechęcenie ludzi do sięgania po papierosy. Dotyczy to zwłaszcza młodych, którzy częściej sięgają po tanie marki. Jeśli te wyroby będą drożej bardziej niż te z wyższych półek cenowych, jest szansa, że część młodzieży całkowicie odpuści sobie palenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
Neti
4 miesiące temu
Co wam do tego czy ktoś pali czy piję co was to interesuje
siekry1968
4 miesiące temu
jak podniosą cene, rzucam palenie !!!!!!!!!!!!!
Kris
4 miesiące temu
A ja palę tylko te zdrowe.Tzn z filtrem.
Yjlen
4 miesiące temu
Papieros osobista sprawa człowieka pali czy.nie a co komu do tego byle ci nie dmucha w paje.🤪
8787
4 miesiące temu
Skoro paczki papierosów jest obowiązek oblepiąć zdjęciami płuc w różnym stadium raka, to dlaczego butelek alkoholu nie zmuszają "ozdabiać" fotami wątroby z marskością, albo ciał po wypadkach? A przecież alkohol zabija ze sto razy częściej niż tytoń. Czyżby dla tego że przynosi tysiąc razy większe zyski? A może że tytoniowi giganci teraz robią w VATcie i szczepionkach?
Nick
4 miesiące temu
Lepiej by im poszło jak by obniżyli ceny za papierosy wtedy nie opłacało by się przemycić, tak zrobili z wódką i meliny po znikały, przemyt9w nie ma kasa jest ale to trzeba myslec
patriot 6
4 miesiące temu
Proszę serdecznie odchrzanić się od palaczy i wziąść się za pijaków.Czy przez fajki są np.wypadki,patologie itd. Moja sprawa czy pale czy nie ! Odchrzańcie się !
Xxx
4 miesiące temu
Wszyscy będziecie zdychać drożyzna na wszystkim nie tylko papierosy czy alkohol ale wszystko drożeje a ludzi już nie stać .
bogdan19734
4 miesiące temu
To dobrze że palaczom tak zrobili Bo nie wolno szkodzić dla ludzi.
Kondzio
4 miesiące temu
Jak tak biora przykład z innych krajów, to niech zrobią najnizsza krajowa tak jak w niemczech
Pietrek
4 miesiące temu
A co tam ja i tak będę polił fajki na balkonie i uciekał żeby nie widzieli.
Pfff
4 miesiące temu
Jedzenie bardziej zabija. Wiedzą to Ci którzy nie palili a wąchają już kwiatki od dołu. Ale to co jest w jedzeniu to jest dla polityki ok.
jestem za
4 miesiące temu
jestem za niech kosztują jak złoto
kocia
4 miesiące temu
kiepów nie pale wino kupuje tylko po za granicami KC PZPR
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić