aktualizacja 

Złożyłeś już deklarację PIT? Fiskus może cię wezwać w każdej chwili

16
Podziel się:

Przed Polakami gorący okres rozliczania PIT-u za 2022 rok. Być może niektórzy już złożyli swoją deklarację podatkową. W takiej sytuacji warto pamiętać o jednym! Urząd skarbowy ma prawo wezwać każdego podatnika do osobistego stawienia się w jego siedzibie. Kiedy do tego dojdzie?

Złożyłeś już deklarację PIT? Fiskus może cię wezwać w każdej chwili
Złożyłeś deklarację PIT? Może wezwać cię skarbówka (Pixabay, PhotoMIX-Company)

O sprawie pisze Interia.pl. Portal przypomina, że po tym jak złożymy PIT, fiskus w każdej chwili może wystawić nam wezwanie do osobistego stawienia się w siedzibie urzędu. Jak to możliwe? Otóż pozwalają mu na to zapisy Ordynacji podatkowej z 1997 roku.

Złożyłeś PIT? Może wezwać cię fiskus!

W dzisiejszych czasach wielu z podatników załatwia sprawy urzędowe przez internet. Tak też niektórzy składają deklarację podatkową za miniony rok. To bardzo wygodne rozwiązanie. Okazuje się jednak, że mimo tego w pewnych przypadkach (od połowy lutego do początku maja) i tak czeka nas osobista wizyta w skarbówce. Kiedy?

W sytuacji, gdy urząd skarbowy ma wątpliwości dotyczące składanych deklaracji, wzywa podatników "na dywanik". Istnieją cztery przesłanki, które sprawią, że będziemy musieli pofatygować się do okienka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Klasa średnia nie straci na Polskim Ładzie. Minister składa deklarację

"Organ podatkowy może wezwać stronę lub inne osoby do złożenia wyjaśnień, zeznań, przedłożenia dokumentów lub dokonania określonej czynności osobiście, przez pełnomocnika lub na piśmie, jeżeli jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy" - czytamy w rozdziale 6. Ordynacji podatkowej.

Co istotne wezwanie do urzędu może zostać dostarczone pocztą, ale nie tylko. Skarbówka ma też możliwość np. zadzwonić do obywatela i wezwać go do siebie telefonicznie.

W sprawach uzasadnionych ważnym interesem adresata lub gdy stan sprawy tego wymaga, wezwania można dokonać telegraficznie lub telefonicznie albo przy użyciu innych środków łączności - taki zapis widnieje w Ordynacji podatkowej.

Skarbówka podaje podatnikowi dokładne miejsce, czas stawienia się, ale również kary za niedostosowanie się do wezwania. Grozi mu np. kara porządkowa w wysokości 3300 zł. Co istotne, data pojawienia się w urzędzie może oczywiście zostać przesunięta, gdy istnieją odpowiednie ku temu przesłanki (np. choroba, niepełnosprawność itp.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić