Zmiany w emeryturach. Przez koronawirusa zostaną podwyższone

29

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami. Okazuje się jednak, że niektórzy mogą zyskać na przykrych skutkach epidemii. Przewidywane są wzrosty emerytur. Jak to możliwe?

Zmiany w emeryturach. Przez koronawirusa zostaną podwyższone
Przez COVID-19 emerytury zostaną podwyższone. (Pixabay)

W ubiegłym roku zanotowano dużo zgonów. Niestety, śmiertelność wzrasta w skali rok do roku o blisko 19 proc. Wśród zmarłych nie brakowało osób starszych i pacjentów zakażonych koronawirusem.

Duża liczba zgonów seniorów ma wpływ na system emerytalny. Business Insider tłumaczy, że prowadzi to nie tylko do konieczności wypłaty mniejszej liczby świadczeń, ale też do zmiany tablic trwania życia, które publikuje GUS. Właśnie od nich zależy wysokość emerytury.

Jak to działa? Chodzi o to, że zgromadzony kapitał dzielony jest przez przewidywaną liczbę miesięcy życia. W 2020 roku GUS szacował, że kobieta w wieku 60 lat przeżyje jeszcze 261 miesięcy, natomiast mężczyzna 218 miesięcy.

Wyższa emerytura dzięki zmianie tablic

Wyliczono, że obecnie kobieta, przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat, statystycznie przeżyje 13 miesięcy mniej niż dotychczas. BI podaje, że jeśli zebrałaby na koncie ZUS 400 tys. zł, a jej emerytura sięgnęłaby 1620 zł, to jest to kwota o 85 zł większa niż w przypadku poprzednich wyliczeń.

W przypadku mężczyzny, który idzie na emeryturę w wieku 65 lat, a uzbierał również 400 tys. zł (z waloryzacjami), dostanie 1960 zł, zamiast 1840 zł poprzednio - wyjdzie więc dzięki nowy tablicom o 119 zł miesięcznie na plus - dodaje wspominany serwis.

Można to zatem uznać za dobry znak dla tych, którzy idą na emeryturę w tym roku. Z powodu zwiększonej śmiertelności (m.in. przez koronawirusa) mogą załapać się na wyższe świadczenie.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić