o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
MDO
|

Zmiany w emeryturach. Przez koronawirusa zostaną podwyższone

13
Podziel się

Koronawirus wywrócił nasze życie do góry nogami. Okazuje się jednak, że niektórzy mogą zyskać na przykrych skutkach epidemii. Przewidywane są wzrosty emerytur. Jak to możliwe?

Zmiany w emeryturach. Przez koronawirusa zostaną podwyższone
Przez COVID-19 emerytury zostaną podwyższone. (Pixabay)
bEryhdmJ

W ubiegłym roku zanotowano dużo zgonów. Niestety, śmiertelność wzrasta w skali rok do roku o blisko 19 proc. Wśród zmarłych nie brakowało osób starszych i pacjentów zakażonych koronawirusem.

Duża liczba zgonów seniorów ma wpływ na system emerytalny. Business Insider tłumaczy, że prowadzi to nie tylko do konieczności wypłaty mniejszej liczby świadczeń, ale też do zmiany tablic trwania życia, które publikuje GUS. Właśnie od nich zależy wysokość emerytury.

bEryhdmL

Jak to działa? Chodzi o to, że zgromadzony kapitał dzielony jest przez przewidywaną liczbę miesięcy życia. W 2020 roku GUS szacował, że kobieta w wieku 60 lat przeżyje jeszcze 261 miesięcy, natomiast mężczyzna 218 miesięcy.

Wyższa emerytura dzięki zmianie tablic

Wyliczono, że obecnie kobieta, przechodząca na emeryturę w wieku 60 lat, statystycznie przeżyje 13 miesięcy mniej niż dotychczas. BI podaje, że jeśli zebrałaby na koncie ZUS 400 tys. zł, a jej emerytura sięgnęłaby 1620 zł, to jest to kwota o 85 zł większa niż w przypadku poprzednich wyliczeń.

W przypadku mężczyzny, który idzie na emeryturę w wieku 65 lat, a uzbierał również 400 tys. zł (z waloryzacjami), dostanie 1960 zł, zamiast 1840 zł poprzednio - wyjdzie więc dzięki nowy tablicom o 119 zł miesięcznie na plus - dodaje wspominany serwis.
bEryhdmR

Można to zatem uznać za dobry znak dla tych, którzy idą na emeryturę w tym roku. Z powodu zwiększonej śmiertelności (m.in. przez koronawirusa) mogą załapać się na wyższe świadczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEryhdnm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Zenek 43
3 miesiące temu
Wolę mniejsza, emeryturę ale zwiększoną długość życia
Mirka
4 miesiące temu
Emeryci faktycznie nie maja łatwo, ja się cieszę ze przystąpiłam do ppk bo jak widzę to przynoszą zyski i dzięki takiej formie oszczędzania, będe miała w przyszłości większe pieniądze.
matka
4 miesiące temu
Dla mnie takie podwyżki nie są rozwiązaniem, niewiele poprawiają jeśli chodzi o finanse emerytów. W przyszłości może będzie lepiej dzięki ppk, mi się już tam w ciągu roku sporo uzbierało
bEryhdnn
gość
4 miesiące temu
Z powodu skrocenia przyszłego życia wszystkie emerytury powinny być skorygowane o zapisy z tegorocznych tabel.Przecież my też odejdziemy wcześniej. Liczę na sprawiedliwość rządzącej Partii.
gość
4 miesiące temu
Z powodu skrocenia przyszłego życia wszystkie emerytury powinny być skorygowane o zapisy z tegorocznych tabel.Przecież my też odejdziemy wcześniej. Liczę na sprawiedliwość rządzącej Partii.
A NO
4 miesiące temu
ale jesli zmniejszyła sie liczba lat przezytych do dotyczy wszystkich emerytów a nie tylko tych co ida w tym roku na emerytury , DLATEGO NALEZY WSZYSTKIE EMERYTURY PRZELICZYC NA ILOŚC LAT ZMNIEJSZAJAC TE LATA DO PRZEZYCIA WSZYSTKIM EMERYTOM M POZOSTANA TYLKO EMERYTURY NA TYCH SAMYCH ROZLICZENIACH EMERYTOM CO PRZEZYLI NALICZONA ILOSC LAT ALBO SIE ZBLIZAJA DO TYCH LAT , WSZYSCY INNI EMERYCI POWINNI MIEC NALICZONE NA NOWE DZIELAC PRZEZ IOSC OBECNIE USTALONYCH LAT DO PRZEZYCIA , DRUGA SPRAWA TO CI CO ODESZLI A NIE WZIĘLI ŻADNEJ EMERYTURY BO NIE DOCZEKALI I CI CO PO KILKU EMERYTURACH ODESZLI TO ILE MA ZUS ZYSKU ??? CO SIE ROBI Z TA KASĄ????
salcia
4 miesiące temu
czyli emerytury nie zależą od wpłacanych składek tylko widzimisię urzędników
Emeryt
4 miesiące temu
Żaden nie dba tak emerytów jak obecny rząd PISu ŻADEN
paranoja
4 miesiące temu
Zwiększyła się umieralność starszych, ZUS nie przyznaje rent bo uzdrawia, zabrali ofe więc mają co dzielić by mamić obietnicami. Tylko potem obecni 30 i 40 latkowie będą dziadami na starość.
EWE
4 miesiące temu
Dlaczego w przypadku śmierci męża przechodząca na jego emeryture zona - bo zazwyczaj jest ona wyższa- otrzymuje tylko 85% a swoją oddaje w 100%. Kto i dlaczego zabiera te 15% ?
You
4 miesiące temu
No tak a mo kto podniesie pracuje na pol etatu ,2 dzieci oczywiscie w domu bo szkola zamknieta, praca bo na zasilek nie oplaca mi sie isc bo dostane 80 proc wynagrodzenia, dobrze ze musze dymac na to zeby nauczyciele mieli za moje nauczanie dziecka i moja prace, bo nie moge pozwolic sobie na zasilek ot sprawiedliwosc, a moze doplata fla matek pracujacych na czesc etatu i nauczajacych ?
peepe
4 miesiące temu
Połowiczne pierdoły! PIĘĆ lat rządów PiS-u i długość życia Polaków skrociła się o trzy lata! Pierwszy raz od czasów II WŚ i to BEZ koronawirusa! Koronawirus jeszcze bardziej tę długości życia skróci. Oczywiście krótsze dożycie podwyższa wysokość emerytury przy tym samym uzbieranym kapitale.
8787
4 miesiące temu
A gdzie są pieniądze tych co nie dożyli emerytury, albo tych co pobrali tylko np. 5 emerytur?
bEryhdnf
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić