Natalia Bogucka| 

Sezon na kleszcze w pełni. Niepokojące zdjęcia z Warszawy

156

Wraz z przyjściem wiosny rozpoczął się sezon na kleszcze. Jedna z lecznic w Warszawie zamieściła w sieci zdjęcia, które zmroziły krew w żyłach internautom. Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, w rozmowie z o2, ostrzega: sezon na kleszcze będzie trwać coraz dłużej.

Sezon na kleszcze w pełni. Niepokojące zdjęcia z Warszawy
Sezon na kleszcze trwa. (Facebook)

Stołeczna lecznica Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt udostępniła na Facebooku niepokojące zdjęcia. Widać na nich psa, który został pogryziony przez ogromną liczbę kleszczy.

Weekendowa aura zachęcała do poszukiwania pierwszych zwiastunów wiosny. Nasze techniczki, Iza i Agata nie musiały opuszczać kliniki, by znaleźć dowody zbliżającego się ocieplenia. Podczas badania znalezionego dziś psiaka, odkryły w jego sierści ogromną ilość... kleszczy! - czytamy w poście kliniki.

Weterynarze wyjaśnili, że to gatunek kleszczy łąkowych (Dermacentor reticulatus), który po napiciu może osiągnąć wielkość dużego paznokcia. Pies, który padł ofiarą kleszczy, został znaleziony w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie. Został odebrany przez Eko Patrol i pojechał do schroniska na Paluchu.

Niestety sezon kleszczowy w pełni, dlatego jeszcze raz prosimy - ZABEZPIECZAJCIE SWOJE ZWIERZAKI! - apeluje Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

O to, czy faktycznie należy obawiać się kleszczy, zapytaliśmy rzecznika prasowego Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Witold Katner potwierdza, że sezon na kleszcze już się rozpoczął.

W związku z tym, że mamy zmiany klimatu i szybciej robi się cieplej, ten sezon na kleszcze na pewno jest wydłużany. W momencie, gdy na zewnątrz robi się cieplej, należy zacząć dbać o zwierzęta i podawać im środki lub obroże przeciw kleszczom. Gdy zwierzę złapie już tego kleszcza, a właściciel nie potrafi samodzielnie go wyjąć, powinien udać się do lekarza weterynarii - wyjaśnia Katner w rozmowie z o2.

Rzecznik zaznacza, że najbardziej trzeba uważać w lasach, parkach i wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki. Podkreśla, że kleszcze zagrażają nie tylko psom, ale także innym zwierzętom. Warto zwrócić więc uwagę na nasze koty, zwłaszcza, jeśli są kotami wychodzącymi. Kleszcze zagrażają również człowiekowi. Przenoszą one bakterie i wirusy wywołujące m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Zobacz także: Uwaga na kleszcze. Już jest ich mnóstwo. Lekarz przestrzega

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić