Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Sezon na kleszcze w pełni. Niepokojące zdjęcia z Warszawy

69
Podziel się:

Wraz z przyjściem wiosny rozpoczął się sezon na kleszcze. Jedna z lecznic w Warszawie zamieściła w sieci zdjęcia, które zmroziły krew w żyłach internautom. Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, w rozmowie z o2, ostrzega: sezon na kleszcze będzie trwać coraz dłużej.

Sezon na kleszcze w pełni. Niepokojące zdjęcia z Warszawy
Sezon na kleszcze trwa. (Facebook)

Stołeczna lecznica Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt udostępniła na Facebooku niepokojące zdjęcia. Widać na nich psa, który został pogryziony przez ogromną liczbę kleszczy.

Weekendowa aura zachęcała do poszukiwania pierwszych zwiastunów wiosny. Nasze techniczki, Iza i Agata nie musiały opuszczać kliniki, by znaleźć dowody zbliżającego się ocieplenia. Podczas badania znalezionego dziś psiaka, odkryły w jego sierści ogromną ilość... kleszczy! - czytamy w poście kliniki.

Weterynarze wyjaśnili, że to gatunek kleszczy łąkowych (Dermacentor reticulatus), który po napiciu może osiągnąć wielkość dużego paznokcia. Pies, który padł ofiarą kleszczy, został znaleziony w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie. Został odebrany przez Eko Patrol i pojechał do schroniska na Paluchu.

Niestety sezon kleszczowy w pełni, dlatego jeszcze raz prosimy - ZABEZPIECZAJCIE SWOJE ZWIERZAKI! - apeluje Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt.

O to, czy faktycznie należy obawiać się kleszczy, zapytaliśmy rzecznika prasowego Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Witold Katner potwierdza, że sezon na kleszcze już się rozpoczął.

W związku z tym, że mamy zmiany klimatu i szybciej robi się cieplej, ten sezon na kleszcze na pewno jest wydłużany. W momencie, gdy na zewnątrz robi się cieplej, należy zacząć dbać o zwierzęta i podawać im środki lub obroże przeciw kleszczom. Gdy zwierzę złapie już tego kleszcza, a właściciel nie potrafi samodzielnie go wyjąć, powinien udać się do lekarza weterynarii - wyjaśnia Katner w rozmowie z o2.

Rzecznik zaznacza, że najbardziej trzeba uważać w lasach, parkach i wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki. Podkreśla, że kleszcze zagrażają nie tylko psom, ale także innym zwierzętom. Warto zwrócić więc uwagę na nasze koty, zwłaszcza, jeśli są kotami wychodzącymi. Kleszcze zagrażają również człowiekowi. Przenoszą one bakterie i wirusy wywołujące m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Zobacz także: Uwaga na kleszcze. Już jest ich mnóstwo. Lekarz przestrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(69)
mirren
10 miesięcy temu
Oczywiście o fatalnej roli psów w rozprzestrzenianiu się kleszczy, a zatem i boreliozy, jest cisza. To nie ludzie buszują po miejskich trawnikach i zaroślach, gdzie jest najwięcej kleszczy, lecz właśnie psy. Psy stanowią zatem zagrożenie dla ludzi, bo przenoszą kleszcze do domów. A najpierw przekazują je już w samochodach, czego doświadczyła moja żona jeżdżąc ze swoją przyjaciółką i jej psem. Gdy zaczęła unikać tej wspólnej jazdy, problemy z kleszczami bardzo się zmniejszyły.
sęk
10 miesięcy temu
To nieprawda żę rozprzestrzenianiu się kleszczy winne jest ocieplenie klimatu. Świadczy o tym fakt, że w zachodniej Polsce, gdzie jest cieplej, jest jednak o wiele mniej kleszczy niż w Polsce wschodniej.
Eswieczki.pl
rok temu
Ochrona przed kleszczami i komarami.... najtaniej...
Bczytelniczka
rok temu
Kiedyś wypalało się trawy. Może wart wrócić do wyoalania traw a z nimi i kleszczy.
Pawlo
rok temu
Nasi dziadkowie wiedzieli co robili ...a nam zakazano wypalania nieużytków ,traw .A to tam pełno jaj kleszczow i samych kleszczy !!!
aga
rok temu
Rok temu u mnie ceterum miasta piesek miał co chwila kleszcze . Musimy uwżać sami na siebie i na naszych czworonożnych przyjaciół .
Gość
rok temu
Takie są skutki dokarmiania ptaków na osiedlach: jedzą, załatwiają się i mają gdzieś szukanie larw, czy też komarów, kleszczy itd...
Gość
rok temu
Dziękujemy p. Trzaskiwskiemu i ekipie, że podjęli decyzję o nie koszeniu traw, w celu odrodzenia zwierzątek w nich żyjących...
memek111
rok temu
Nie rozumie jednego skoro jest taki problem z kleszczami to czemu niema opryskow.
Mir
rok temu
Nie ma wróbli drobnych ptaków i to są skutki trzeba przywrócić populacje tych ptaków za wszelką cenę
gnago
rok temu
MĄDRZE KIEDYŚ ŁĄKI WYPALANO . Z TYM ŻE POWINNO SIĘ TO ROBIĆ POD KONTROLĄ
Rip
rok temu
To przez brak patriotyzmu,Polacy palą trawę ,a kleszczy nie ma w Holandii ,palcie krajową z Biedry
PetrolPłock
rok temu
Trawy na poboczach, rowach melioracyjnych, miedzypolnych pasach granicznych winny być wypalane! Tysiącami lat tak czyniono i gatunki nie wyginęły.
Zybi
rok temu
A gdzie Ci piewcy że ostra zima zabije wszelkie robactwo i będzie go mniej ? Zima była całkiem ostra i jak robaki były tak są .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić