o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Sezon na kleszcze w pełni. Niepokojące zdjęcia z Warszawy

67
Podziel się

Wraz z przyjściem wiosny rozpoczął się sezon na kleszcze. Jedna z lecznic w Warszawie zamieściła w sieci zdjęcia, które zmroziły krew w żyłach internautom. Witold Katner, rzecznik prasowy Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, w rozmowie z o2, ostrzega: sezon na kleszcze będzie trwać coraz dłużej.

Sezon na kleszcze w pełni. Niepokojące zdjęcia z Warszawy
Sezon na kleszcze trwa. (Facebook)
bDZVMUkB

Stołeczna lecznica Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt udostępniła na Facebooku niepokojące zdjęcia. Widać na nich psa, który został pogryziony przez ogromną liczbę kleszczy.

Weekendowa aura zachęcała do poszukiwania pierwszych zwiastunów wiosny. Nasze techniczki, Iza i Agata nie musiały opuszczać kliniki, by znaleźć dowody zbliżającego się ocieplenia. Podczas badania znalezionego dziś psiaka, odkryły w jego sierści ogromną ilość... kleszczy! - czytamy w poście kliniki.
bDZVMUkD

Weterynarze wyjaśnili, że to gatunek kleszczy łąkowych (Dermacentor reticulatus), który po napiciu może osiągnąć wielkość dużego paznokcia. Pies, który padł ofiarą kleszczy, został znaleziony w okolicach Jeziorka Czerniakowskiego w Warszawie. Został odebrany przez Eko Patrol i pojechał do schroniska na Paluchu.

Niestety sezon kleszczowy w pełni, dlatego jeszcze raz prosimy - ZABEZPIECZAJCIE SWOJE ZWIERZAKI! - apeluje Multiwet Centrum Zdrowia Małych Zwierząt.
bDZVMUkJ

O to, czy faktycznie należy obawiać się kleszczy, zapytaliśmy rzecznika prasowego Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Witold Katner potwierdza, że sezon na kleszcze już się rozpoczął.

W związku z tym, że mamy zmiany klimatu i szybciej robi się cieplej, ten sezon na kleszcze na pewno jest wydłużany. W momencie, gdy na zewnątrz robi się cieplej, należy zacząć dbać o zwierzęta i podawać im środki lub obroże przeciw kleszczom. Gdy zwierzę złapie już tego kleszcza, a właściciel nie potrafi samodzielnie go wyjąć, powinien udać się do lekarza weterynarii - wyjaśnia Katner w rozmowie z o2.

Rzecznik zaznacza, że najbardziej trzeba uważać w lasach, parkach i wszędzie tam, gdzie są trawy i krzaki. Podkreśla, że kleszcze zagrażają nie tylko psom, ale także innym zwierzętom. Warto zwrócić więc uwagę na nasze koty, zwłaszcza, jeśli są kotami wychodzącymi. Kleszcze zagrażają również człowiekowi. Przenoszą one bakterie i wirusy wywołujące m.in. boreliozę czy kleszczowe zapalenie mózgu.

bDZVMUkK

Zobacz także: Uwaga na kleszcze. Już jest ich mnóstwo. Lekarz przestrzega

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDZVMUle
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(67)
Eswieczki.pl
2 miesiące temu
Ochrona przed kleszczami i komarami.... najtaniej...
Bczytelniczka
2 miesiące temu
Kiedyś wypalało się trawy. Może wart wrócić do wyoalania traw a z nimi i kleszczy.
Pawlo
2 miesiące temu
Nasi dziadkowie wiedzieli co robili ...a nam zakazano wypalania nieużytków ,traw .A to tam pełno jaj kleszczow i samych kleszczy !!!
bDZVMUlf
aga
2 miesiące temu
Rok temu u mnie ceterum miasta piesek miał co chwila kleszcze . Musimy uwżać sami na siebie i na naszych czworonożnych przyjaciół .
Gość
2 miesiące temu
Takie są skutki dokarmiania ptaków na osiedlach: jedzą, załatwiają się i mają gdzieś szukanie larw, czy też komarów, kleszczy itd...
Gość
2 miesiące temu
Dziękujemy p. Trzaskiwskiemu i ekipie, że podjęli decyzję o nie koszeniu traw, w celu odrodzenia zwierzątek w nich żyjących...
memek111
2 miesiące temu
Nie rozumie jednego skoro jest taki problem z kleszczami to czemu niema opryskow.
Mir
2 miesiące temu
Nie ma wróbli drobnych ptaków i to są skutki trzeba przywrócić populacje tych ptaków za wszelką cenę
gnago
2 miesiące temu
MĄDRZE KIEDYŚ ŁĄKI WYPALANO . Z TYM ŻE POWINNO SIĘ TO ROBIĆ POD KONTROLĄ
Rip
2 miesiące temu
To przez brak patriotyzmu,Polacy palą trawę ,a kleszczy nie ma w Holandii ,palcie krajową z Biedry
PetrolPłock
2 miesiące temu
Trawy na poboczach, rowach melioracyjnych, miedzypolnych pasach granicznych winny być wypalane! Tysiącami lat tak czyniono i gatunki nie wyginęły.
Zybi
2 miesiące temu
A gdzie Ci piewcy że ostra zima zabije wszelkie robactwo i będzie go mniej ? Zima była całkiem ostra i jak robaki były tak są .
Tatiana
2 miesiące temu
To może zrobić oprysk od kleszczy, sporo środków od tego i są służby! Ja po ugryzieniu kleszcza, wiem jaki problemy zdrowotne mogą wywoływać
bDZVMUkX
staruszek
2 miesiące temu
Jeszcze nie tak dawno mieliśmy gospodarstwa wiejskie były tam wszystkie zwierzęta od kur i kaczek po krowy mleczne i cielęta trawy były albo wykoszone albo wygryzione . Po wejściu do unii nic nie potrzeba , a weterynarze sypią karami za wszystko co chodzi po podwórku .I to jest nowoczesność . Jeszcze trochę i wszelkie dziadostwo zaatakuje miasta i wtedy obudzą się zieloni weterynarze i inni bezmózgowcy
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić