Zmiany w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tyle można zarobić od lipca

48

To już druga podwyżka dla ochotników z Wojsk Obrony Terytorialnej w tym roku, dość atrakcyjna. Rząd kusi wzrostem uposażeń także niezawodowych żołnierzy i zapowiada, że od sierpnia żołnierze WOT będą podlegać szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Zmiany w Wojskach Obrony Terytorialnej. Tyle można zarobić od lipca
Ćwiczenia ochotników na Podkarpaciu. Ile można zarobić w WOT? (Facebook, WOT)

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz już w kwietniu zapowiadał, że od sierpnia ochotnicy z Wojsk Obrony Terytorialnej mają znaleźć się w ogólnej strukturze dowodzenia i będą tym samym podlegać szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Teraz resort obrony przygotował projekt rozporządzenia, który dodatkowo zwiększa uposażenie ochotników oraz żołnierzy niezawodowych, w tym aktywnej i pasywnej rezerwy Sił Zbrojnych RP.

Co się zmieni w finansowym wymiarze? Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz chce podnieść wynagrodzenia, a to oznacza, że żołnierze niezawodowo po 1 lipca dostaną nawet do 20 procent więcej za każdy dzień ćwiczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rolnicy żądają powołania krajowego sztabu kryzysowego. Piszą do premiera

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia dotyczącego WOT:

W konsekwencji tegorocznego wzrostu stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej proponuje się dokonać również podwyższenia stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

To już druga w tym roku propozycja podwyżki dla terytorialsów, na której zyskają głównie żołnierze niżsi stopniem. Jeśli zostanie zaakceptowana od 1 lipca br. szeregowy niezawodowy za dzień ćwiczeń dostanie 169 zł, starszy szeregowy — 174 zł, plutonowy — 198 zł, a porucznik — 235 zł.

MON twierdzi w uzasadnieniu do projektu, że stawki w korpusie szeregowych wzrosną od 16,8 proc. do 19,9 proc., dla podoficerów — od 10,3 proc. do 19,7 proc., a dla oficerów do 7,5 proc. w porównaniu do obecnych stawek.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić