Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Niesłuszne zwolnienie z pracy? Nowy przepis już wzbudza kontrowersje

4
Podziel się:

Nowy przepis nie podoba się pracodawcom. Oznacza on przymus ponownego przyjmowania pracowników - jeszcze przed prawomocnym wyrokiem. Dotyczyć to może też pracowników, którzy zostali zwolnieni dyscyplinarnie.

Niesłuszne zwolnienie z pracy? Nowy przepis już wzbudza kontrowersje
(money.pl, Rafał Parczewski)
Zauważyliśmy, że w czasie kryzysu wywołanego pandemią wielu pracodawców bezpodstawnie zwalniało pracowników, w tym osoby posiadające szczególną ochronę. Podejmowali przy tym decyzje w sposób arbitralny i nieuprawniony, często z rażącym naruszeniem praw pracownika - mówił Dyrektor Wydziału Prawnego OPZZ, Paweł Śmigielski.

Zasady zwalniania z pracy. Nowe przepisy

Od teraz jeśli pracownik zostanie zwolniony, sąd może niezwłocznie nakazać pracodawcy przywrócić go do pracy, do czasu aż sąd drugiej instancji wyda prawomocny wyrok.

Nowy przepis powinien skłonić pracodawców do dokonania obiektywnej i szczegółowej analizy zaistniałej sytuacji oraz oceny zgodności z prawem planowanej decyzji – dodaje Śmigielski.
Zobacz także: Odejście od węgla to droższy prąd? Były minister obala mity

Pojawia się jednak problem. Pracownicy są zwalniani z różnych powodów - nie wszystkim pracodawcy kazali odejść przez sytuację wywołaną pandemią. Część pracowników zwalniana jest np. dyscyplinarnie.

Załóżmy, że powodem zwolnienia było naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Pracownik np. ujawnił konkurencji poufne informacje dotyczące swojego pracodawcy. Jak taki pracodawca ma przywrócić pracownika do pracy, skoro stracił do niego zaufanie? - podaje przykład Marcin Frąckowiak, radca prawny Działu Prawa Pracy Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Nowe przepisy. Radca prawy komentuje

Według Sławomira Parucha, radcy prawnego i partnera w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter, mimo wszystko sąd ograniczy korzystanie z nowego przepisu do konkretnych sytuacji, w których pracodawca ewidentnie naruszył prawa pracownika.

Mamy wiele takich przypadków. Są pracodawcy, którym nie podoba się to, że w ich zakładzie pracy funkcjonuje organizacja związkowa. Osoby, które w ramach jej działania, aktywnie walczą o prawa i interesy pracownicze są pod pretekstami popełnienia różnych deliktów pracowniczych zwalniane - mówi Paruch.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
kewita
2 lata temu
Pracuję w firmie, gdzie łamie się prawa pracownicze, gdzie jest mobbing, a mobber chroniony jest przez Dyrekcje. Kodeks pracy to fikcja. Pracodawca zamiast przeciwdziałać mobbingowi, szuka sposobu pozbycia się ofiar mobbera. Jednostka nadrzędna jest poinformowano o istniejącej od roku sytuacji. I co do tej pory zrobiła? Otóż nic. Najpierw Dyrektor Zakładu wyparł się żeby cokolwiek wiedział o zaistniałej sytuacji(kłamstwo) . Kiedy na taką odpowiedź do Jednostki nadrzędnej dostarczono pismo opisujące trwającą od długiego czasu sytuację, podpisane przez kilku pracowników to Pan Dyrektor został uprzejmie poproszony o wyjaśnienia. Jeden z pracowników od momentu złożenia pisma został zwolniony. Szanowna Dyrekcja szuka sposobu na zwolnienie kolejnej osoby. Jednym słowem mobber jest pod ochroną. Nas się pozbywa jak śmieci. I gdzie tu prawa pracownicze
Ktos
2 lata temu
Maslo maslane i tak wkolko pracownik teraz nie ma zadnych praw zawsze pracodawca moze powiedziec ze cos tam niedobrego zrobil pracownik i zawsze wygra a ze zwolnil pracownika to ani mysli go z powrotem przyjmowac bo to nie o to chodzi w tej calej bajce tu chodzi o kase dotacje sa z urzedu na kazdego pracownika przyznane na caly rok prawda? a pracodawca zwalnia kilku pracownikow w polowie roku tak jak np w naszej firmie wiec co jest nikogo sie na to miejsce nie zatrudnia pozostalym pracownikom zleca sie dodatkowa prace za darmo i zastrasza sie w razie potrzey czesci pracownikom jakos to sie wynagradza w formie premi lub nagrody tzn kupowanie sobie ludzi a reszta zasuwa za nic a dla pracodawcy czysty zysk pensji nie placi i kaska zostaje na koncie pracodawcy
Celina
2 lata temu
Zemną nie została przedłużona umowa bo to by już była trzecia i na stałe a że za rok była bym w grupie chronionych, nie podpisano ze mną umowy. Więc jako 55 letnia kobieta gdzie mam szukać pracy. Jak wszyscy chca młodych. Co teraz mam zrobić kredyt w banku a do pracy nikt nie chce już w tym wieku
Sarna
2 lata temu
To jest jakieś chore, nie dość, ze pracownicy często gęsto idą na lekarskie tzw. L4 to teraz pracodawcy będą tskimi lawirantami i kombinatorami, oszustami obciążeni. To jest dramat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić