Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
Natalia Kurpiewska
|

Zakaz palenia w piecach budzi kontrowersje. Polacy podzieleni

58
Podziel się

Nowe prawo zakazuje palenia w piecu na Mazowszu w dni smogowe. Inaczej zapłacisz mandat do 500 zł. Nie wszystkim Polakom podoba się nowe rozwiązanie.

Zakaz palenia w piecach budzi kontrowersje. Polacy podzieleni
Nowy zakaz palenia w kominku budzi kontrowersje wśród Polaków (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bEUTPtCd

Nowy program dotyczący zakazu palenia budzi sporo kontrowersji. Na zlecenie money.pl przeprowadzono badanie, które sprawdza nastroje Polaków dotyczące nowego pomysłu.

38 proc. badanych jest za wprowadzeniem zakazu palenia w kominkach w "dni smogowe" - połowa z nich jest zdecydowanie na tak, połowa wybrała odpowiedź ''raczej nie''.

Z kolei 39 proc. badanych opowiada się za tym, by zakazu nie wprowadzać. Spośród nich 18 proc. jest zdecydowanie przeciwna, a 21 proc. respondentów wybrała odpowiedź "raczej nie".

bEUTPtCf

Widać więc, że nowe prawo podzieliło Polaków. Okazuje się również, że duże znaczenie ma miejsce zamieszkania badanego.

Zobacz także: Śledztwo ws. Czajki. "Musiałem to zgłosić. Dość tych nieszczęść"

Mieszkańcy małych i średnich miast po równo popierają i potępiają zakaz, ale większe miasta i wsie są bardziej zdecydowane. Badani ze wsi są zwolennikami palenia w kominku - za jest 42 proc. badanych. Przeciwnicy to 28 procent.

bEUTPtCl

Zaś mieszkańcy dużych miast popierają zakaz palenia w kominku w dni smogowe - za jest prawie połowa (49 proc.) badanych, przeciwko niemu byłaby prawie jedna trzecia (32 proc.).

Ilu Polaków zostanie dotkniętych zakazem?

Z raportu "Efektywność energetyczna w Polsce" wynika, że drewno spala się w ponad 3 milionach budynków. Z kolei według innych danych wynika, że mniej więcej w połowie domów jednorodzinnych spalane jest drewno – zarówno w piecach, jak i kominkach.

bEUTPtCm

Taka ilość kominków znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu w prostym badaniu udowodnili, że paleniska w domach są poważnym źródłem zanieczyszczeń.

Łatwe badanie pyłomierzem wykazało, że w kilka minut po rozpaleniu kominka w pokoju przekroczona została norma dobowa pyłu PM10 - 50 mikrogramów na metr sześcienny. Szybkie tempo wzrostu prowadzi do naruszenia poziomu alarmowego, a to stanowi już zagrożenie dla zdrowia i życia - szczególnie osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUTPtCG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
merik
11 miesięcy temu
W cywilizowanych krajach już w ubiegłym wieku ogrzewali domy pompami ciepła. Wszystkie kominki, piece (również na na eko groszek) winny być zakazane w użyciu. Kominy zdemontowane. Natomiast piece gazowe dopuszczone max do 2030 r. Zakaz powinien dotyczyć również sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych oraz samochodów z silnikami spalinowymi.
Mar
rok temu
Przed laty kazde osiedle.szpitale i inne miały kotłownie 90 procent kamienic domów paliło czym popadnie drewno .Polski węgiel samochody dwusówy bez katalizorów .wszyscy kobcili dymili .stary zimne Nie widać było świata. Ikarusy miejskie jeszcze bardziej .Niech powiedzą coś o samolotach .korkach .nieudanych inwestycjach w energetyce braku kontroli w zakładach które trują.wegiel sprowadzają A nasze kopalnie z porządnym węglem zamknąć. Niech sprawdzą naprawdę skąd smok może z Niemiec!?!?
Lord
rok temu
A może tak w dni smogowe wprowadzimy zakaz poruszania się samochodem osobowym, można przecież jeździć komunikacją miejską i taniej i nie ma smogu
bEUTPtCH
i to tyle...
rok temu
A ja uważam, iż powinno się także zakazać palenia papierochów, na każdym kroku. Tak samo jak zakazane jest wypicie piwa w parku (kulturalnie, jedno), tak samo powinno być zakazanie palenia papierochów. Wielu ludziom szkodzi dym z papierosów (także dzieciom) !
Kris
rok temu
Eko terroryści na Sybir,tylko szkodzą obywatelom RP.
Bord
rok temu
I te pożary śmieci z chemikaliami gdzie kontrole !! Przecież RAK jest od tego !! Gdy prawie wszyscy siedzieli w domach paląc w piecach a zamknięto zakłady wtedy przyroda i powietrze się oczyszczała i było widoczne że fabryki na całym świecie ogromnie zanieczyszczają powietrze
Bord
rok temu
To dofinansowanie to prawie nie istnieje przecież to poważny wydatek !!! Co oni wiecznie wymyślają niech porządnie dadzą pieniądze na to a nie wiecznie teraz będą się zbroić jakbyśmy nagle mieli do wojny przystąpić albo masę pieniędzy idzie na pomoce dla innych narodowości najpierw powinni o rodaków zadbać !! Wszystkich !!
Rav
rok temu
A ile pyłu emituje samochód na każdy przejechany kilometr? A przeciętna konferencja dotycząca ochrony środowiska to ile CO2 i pyłu wytwarza? A transport avocado z Ameryki dla vegan w Polsce? To może tego wszystkiego zakazać ?
Daro
rok temu
Jeśliby palą się palce z odpadami chemicznymi i oponami sanepid stwierdza że wszystko wporzadku żadnego smogu i zagrożenie dla ludzi nie ma i ekologów też jeśli palisz w piecu węglem drewnem to smog nawet mgły już nie ma tylko smog
ilows
rok temu
Mieszkam w mazowieckim, mam kominek, paliłem w nim, palę i będę palił. Zakazywać to oni mogą sobie. Drewno jest opałem ekologicznym i odnawialnym.
EkologJan
rok temu
nalezy wprowadzic zakaz jezdzenia samochodami w dni smogowe i slono platne karnety do wykupienia na jazde w dni niesmogowe !!!! i to w calym kraju !!! i to zeby dotyczylo wszystkich - nawet tych tirow do biedronki co mnie tak rano denerwujom !
esv/
rok temu
Komu i o co chodzi przy takich zakazach? Bo że to głupie - nikogo mądrego przekonywać o tym przekonywać.
cooltygrysek
rok temu
Kolokwialnie mówiąc unia sobie ubzdurała ( zawsze bzdura ) że mamy mieć czyste powietrze żeby ruskie miały czym oddychać ale nie biorą pod uwagę jednego czynnika jakim jest największy truciciel po chinach a mianowicie USA i to my tym syfem oddychamy na co dzień bo tak wieja wiatry przez większosć roku nad atlantykiem. Kiedy to wreszcie zrozumieją te ekoterroryści. Czemu my w imię durnoty unijnej musimy cierpieć ? Niech w USA pozamykają kopcące fabryki i elektrownie mazutowe ! Dla przykładu w samym Nowym Jorku są aż 3 takie na mazut, 4 na gaz i dwie atomowe.
bEUTPtCz
gosc
rok temu
a pod spodem artykuł Niemcy przywiozą do Polski mnóstwo śmieci. Ponad 40 tysięcy ton niech żyje hipokryzja
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić