o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Zakaz palenia w piecach budzi kontrowersje. Polacy podzieleni

58
Podziel się

Nowe prawo zakazuje palenia w piecu na Mazowszu w dni smogowe. Inaczej zapłacisz mandat do 500 zł. Nie wszystkim Polakom podoba się nowe rozwiązanie.

Zakaz palenia w piecach budzi kontrowersje. Polacy podzieleni
Nowy zakaz palenia w kominku budzi kontrowersje wśród Polaków (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bDzkCtmJ

Nowy program dotyczący zakazu palenia budzi sporo kontrowersji. Na zlecenie money.pl przeprowadzono badanie, które sprawdza nastroje Polaków dotyczące nowego pomysłu.

38 proc. badanych jest za wprowadzeniem zakazu palenia w kominkach w "dni smogowe" - połowa z nich jest zdecydowanie na tak, połowa wybrała odpowiedź ''raczej nie''.

Z kolei 39 proc. badanych opowiada się za tym, by zakazu nie wprowadzać. Spośród nich 18 proc. jest zdecydowanie przeciwna, a 21 proc. respondentów wybrała odpowiedź "raczej nie".

bDzkCtmL

Widać więc, że nowe prawo podzieliło Polaków. Okazuje się również, że duże znaczenie ma miejsce zamieszkania badanego.

Zobacz także: Śledztwo ws. Czajki. "Musiałem to zgłosić. Dość tych nieszczęść"

Mieszkańcy małych i średnich miast po równo popierają i potępiają zakaz, ale większe miasta i wsie są bardziej zdecydowane. Badani ze wsi są zwolennikami palenia w kominku - za jest 42 proc. badanych. Przeciwnicy to 28 procent.

bDzkCtmR

Zaś mieszkańcy dużych miast popierają zakaz palenia w kominku w dni smogowe - za jest prawie połowa (49 proc.) badanych, przeciwko niemu byłaby prawie jedna trzecia (32 proc.).

Ilu Polaków zostanie dotkniętych zakazem?

Z raportu "Efektywność energetyczna w Polsce" wynika, że drewno spala się w ponad 3 milionach budynków. Z kolei według innych danych wynika, że mniej więcej w połowie domów jednorodzinnych spalane jest drewno – zarówno w piecach, jak i kominkach.

bDzkCtmS

Taka ilość kominków znacznie przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu w prostym badaniu udowodnili, że paleniska w domach są poważnym źródłem zanieczyszczeń.

Łatwe badanie pyłomierzem wykazało, że w kilka minut po rozpaleniu kominka w pokoju przekroczona została norma dobowa pyłu PM10 - 50 mikrogramów na metr sześcienny. Szybkie tempo wzrostu prowadzi do naruszenia poziomu alarmowego, a to stanowi już zagrożenie dla zdrowia i życia - szczególnie osób starszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDzkCtmT
bDzkCtnm
KOMENTARZE
(58)
lord jim
4 miesiące temu
W Alpach ludzie pala drewnem, wszystko wokół pachnie i każdy chce tam jechać odpoczywać.Jakaoś nikomu to nie przeszkadza. Tylko Polak ma za wszystko płacić a ognisko to luksus i pojedziecie za granicę aby sobie pogrilować. Obudż się narodzie!!!
Wilkowiecko
4 miesiące temu
Ja tam bezwzględnie stosuję się do przepisów związanych z ochroną środowiska. W swoim gospodarstwie i nawet jak wychodzę na pole lub do wsi to oddycham co trzeci raz aby nie zatruwać powietrza moim wydychanym dwutlenkiem węgla, co wszystkim polecam.
Koryfeusz
4 miesiące temu
Pamiętam gdy pod dom podjeżdżał wóz konny i wyładowano węgiel. podstawowy opał - WĘGIEL istniał w, niemal, każdej piwnicy. Z kominów dym unosił się nad domami i nikt nie myślał o smogu !! Dzisiaj ECO-pokopani "walczą" o czyste powietrze a ja paliłem węglem i drewnem i palił będę...Jak mówi mój kolega
bDzkCtnn
aga
4 miesiące temu
Drewno to nasze paliwo odnawialne,ale lepiej ściągać gaz ze wschodu,a śmieci z zachodu.
gref
4 miesiące temu
Ludzie mają pokupowane drewno kominkowe ( ja mam około 10 metrów sześciennych) i teraz nagle bez żadnego okresu przejściowego wprowadzają taki zakaz.jak zwyke urzędasy nie liczą się z nikim.
Najnowsze komentarze (58)
merik
5 dni temu
W cywilizowanych krajach już w ubiegłym wieku ogrzewali domy pompami ciepła. Wszystkie kominki, piece (również na na eko groszek) winny być zakazane w użyciu. Kominy zdemontowane. Natomiast piece gazowe dopuszczone max do 2030 r. Zakaz powinien dotyczyć również sprzedaży papierosów i wyrobów tytoniowych oraz samochodów z silnikami spalinowymi.
Mar
4 miesiące temu
Przed laty kazde osiedle.szpitale i inne miały kotłownie 90 procent kamienic domów paliło czym popadnie drewno .Polski węgiel samochody dwusówy bez katalizorów .wszyscy kobcili dymili .stary zimne Nie widać było świata. Ikarusy miejskie jeszcze bardziej .Niech powiedzą coś o samolotach .korkach .nieudanych inwestycjach w energetyce braku kontroli w zakładach które trują.wegiel sprowadzają A nasze kopalnie z porządnym węglem zamknąć. Niech sprawdzą naprawdę skąd smok może z Niemiec!?!?
Lord
4 miesiące temu
A może tak w dni smogowe wprowadzimy zakaz poruszania się samochodem osobowym, można przecież jeździć komunikacją miejską i taniej i nie ma smogu
i to tyle...
4 miesiące temu
A ja uważam, iż powinno się także zakazać palenia papierochów, na każdym kroku. Tak samo jak zakazane jest wypicie piwa w parku (kulturalnie, jedno), tak samo powinno być zakazanie palenia papierochów. Wielu ludziom szkodzi dym z papierosów (także dzieciom) !
Kris
4 miesiące temu
Eko terroryści na Sybir,tylko szkodzą obywatelom RP.
Bord
4 miesiące temu
I te pożary śmieci z chemikaliami gdzie kontrole !! Przecież RAK jest od tego !! Gdy prawie wszyscy siedzieli w domach paląc w piecach a zamknięto zakłady wtedy przyroda i powietrze się oczyszczała i było widoczne że fabryki na całym świecie ogromnie zanieczyszczają powietrze
Bord
4 miesiące temu
To dofinansowanie to prawie nie istnieje przecież to poważny wydatek !!! Co oni wiecznie wymyślają niech porządnie dadzą pieniądze na to a nie wiecznie teraz będą się zbroić jakbyśmy nagle mieli do wojny przystąpić albo masę pieniędzy idzie na pomoce dla innych narodowości najpierw powinni o rodaków zadbać !! Wszystkich !!
Rav
4 miesiące temu
A ile pyłu emituje samochód na każdy przejechany kilometr? A przeciętna konferencja dotycząca ochrony środowiska to ile CO2 i pyłu wytwarza? A transport avocado z Ameryki dla vegan w Polsce? To może tego wszystkiego zakazać ?
bDzkCtnf
Daro
4 miesiące temu
Jeśliby palą się palce z odpadami chemicznymi i oponami sanepid stwierdza że wszystko wporzadku żadnego smogu i zagrożenie dla ludzi nie ma i ekologów też jeśli palisz w piecu węglem drewnem to smog nawet mgły już nie ma tylko smog
ilows
4 miesiące temu
Mieszkam w mazowieckim, mam kominek, paliłem w nim, palę i będę palił. Zakazywać to oni mogą sobie. Drewno jest opałem ekologicznym i odnawialnym.
EkologJan
4 miesiące temu
nalezy wprowadzic zakaz jezdzenia samochodami w dni smogowe i slono platne karnety do wykupienia na jazde w dni niesmogowe !!!! i to w calym kraju !!! i to zeby dotyczylo wszystkich - nawet tych tirow do biedronki co mnie tak rano denerwujom !
esv/
4 miesiące temu
Komu i o co chodzi przy takich zakazach? Bo że to głupie - nikogo mądrego przekonywać o tym przekonywać.
cooltygrysek
4 miesiące temu
Kolokwialnie mówiąc unia sobie ubzdurała ( zawsze bzdura ) że mamy mieć czyste powietrze żeby ruskie miały czym oddychać ale nie biorą pod uwagę jednego czynnika jakim jest największy truciciel po chinach a mianowicie USA i to my tym syfem oddychamy na co dzień bo tak wieja wiatry przez większosć roku nad atlantykiem. Kiedy to wreszcie zrozumieją te ekoterroryści. Czemu my w imię durnoty unijnej musimy cierpieć ? Niech w USA pozamykają kopcące fabryki i elektrownie mazutowe ! Dla przykładu w samym Nowym Jorku są aż 3 takie na mazut, 4 na gaz i dwie atomowe.
gosc
4 miesiące temu
a pod spodem artykuł Niemcy przywiozą do Polski mnóstwo śmieci. Ponad 40 tysięcy ton niech żyje hipokryzja
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić