o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MDO
|

ZUS nie odpuszcza. Tysiące kontroli!

28
Podziel się

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ręce pełne pracy. Przedstawiciele tego podmiotu uważnie kontrolują L4. Ponadto wyszło na jaw, że nie brakuje decyzji o wstrzymywaniu zasiłków.

ZUS nie odpuszcza. Tysiące kontroli!
ZUS (Getty Images)
bDYnneKt

"Fakt" ustalił, że w zeszłym roku ZUS zakwestionował aż 200 tysięcy zwolnień. W sumie wstrzymano lub zmniejszono wypłaty zasiłków o niemal pół miliarda złotych!

Wspomniane źródło ujawnia, że w dobie koronawirusa kontrole ZUS-u wyglądają nieco inaczej. Przedstawiciele tego podmiotu po prostu uważnie analizują dokumentację przesyłaną przez pracodawców. Rzadko dochodzi do wizyt w domach.

bDYnneKv
Pomocny w typowaniu zaświadczeń lekarskich do kontroli jest system e-ZLA. Dzięki niemu zwolnienia wpływają do ZUS niemal natychmiast i daje więcej możliwości analizy. Kontroli podlegają przede wszystkim osoby, które często korzystają z kolejnych krótkotrwałych zwolnień lekarskich, także osoby, które kiedyś były już pozbawione prawa do zasiłku w związku z niewłaściwym wykorzystywaniem zwolnienia. Sprawdzamy także osoby, które mają bardzo wysoką podstawę wymiaru zasiłku albo przebywają na zwolnieniu lekarskim po ustaniu zatrudnienia - tłumaczy w rozmowie z "Faktem" Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Zwolnienia lekarskie. Szykują się poważne zmiany!

Niestety, nie brakuje nadużyć w zakresie zwolnień lekarskich. W związku z tym rząd chce zmienić zasady wypłaty zasiłków z powodu L4.

"Fakt" pisze, że po 182 dniach zwolnienia chorobowego nie będzie można pójść od razu na kolejne płatne L4. Taki zabieg miałby pomóc w walce z tymi, którzy bezprawnie uzyskują wsparcie finansowe.

bDYnneKB
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYnneKW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(28)
Zmzm
2 miesiące temu
Zus ma pełne ręce pracy i dlatego na przesłanie zasiłku pogrzebowego czekam już 25 dni może urzędniczki z nadmiaru pracy dostaną wysypki
@@@
2 miesiące temu
****
suweren
2 miesiące temu
Tylko nie przenoście nam stolicy do Pcimia.
bDYnneKX
afrykaner
2 miesiące temu
czy kontrolują pracodawców którzy zatrudniają ludzi na czarno i nie płacą za chorobowe?
NS..
2 miesiące temu
Mają płacić nie chorować.Lekarz powinien mieć prawo wystawić jedno zwolnienie-pośmiertnie
NS..
2 miesiące temu
A Morawiecki miał ścigać po całym świecie tych co niechcą płacić ZUS i podatków dla św. PISowca.ścigać za długi bankruta to bolszewia
Kulson
2 miesiące temu
Po wykryciu fabryki hejtu w ministerstwie sprawiedliwości wszyscy zamieszani nagle poszli na L4 nawet na pół roku
Bonita
2 miesiące temu
No cóż.Kontrola,kontrolą zwłaszcza gdy człowiek jest chory to się nie boi.Ja cierpliwie czekam na wypłatę zasiłku chorobowego za luty który ZUS powinien zapłacić mi z odsetkami.U nich jak człowiek choć jeden dzień się spóźni to liczą krocie ale w drugą stronę to nie działa.A jak dzwonisz to Cię zbywają i rzekomo już wysłane.Chyba przez Afrykę ,że 3 tygodnie idą i dość nie mogą.
Nienależne pr...
2 miesiące temu
a milicja dalej ma 100% płatne zwolnienia, u mnie sekretarka nigdy nie idzie na L4 np. na dziecko zawsze jej mąż (wykorzystują do granic system) -tę patologię trzeba wykorzenić niestety pis to jedynie pogłębia
jjjjjjjjjjjj
2 miesiące temu
Wystarczyłoby płacić na chorobowym 80% płacy minimalnej. Każdy chodziłby na zwolnienie tylko wtedy, kiedy naprawdę byłby chory. Obecnie wielu osobom opłaca się siedzenie na L4, bo pieniądze nie są dużo niższe, a na dojeździe się zaoszczędzi. Poza tym w czasie fikcyjnego chorobowego zawsze można coś dorobić lub popracować we własnym gospodarstwie domowym.
x22
2 miesiące temu
Bezprawnie to Państwo polskie organizuje obywatelom wysokie składki z których nic nie wynika i wciąż nowe podatki. Na dodatek dowolność interpretacji urzędniczych powoduje, że obywatel jest traktowany jak złodziej i śmieć- wciąż dostaje po głowie. Korzystają uprzywilejowani (swoi) i cwaniaki.
Aga
2 miesiące temu
No tak im większe płacisz składki tym bardziej cie kontroluja,żeby czasami się udało jak najwięcej zabrać nic nie dając kosztem placacego żeby było na utrzymanie ZUS
prawda
2 miesiące temu
To państwo jest chore na psychoze.
bDYnneKP
BBBOK
2 miesiące temu
Takich chorych i pracujących na czarno jest ......SPORO.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić