o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Jan Manicki
|

Dramatyczny apel WHO. Naukowcy pokazali, co dzieje się w Polsce

1043
Podziel się

Naukowcy alarmują. Raport przygotowany przez fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) informuje o nawet 8-krotnym przekroczeniu norm zanieczyszczeń powietrza ustanowionych przez WHO. Na poprawę jakości atmosfery wpływ miały jednak obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.

Dramatyczny apel WHO. Naukowcy pokazali, co dzieje się w Polsce
Smog truje ludzi na całym świecie. Polska w czołówce niechlubnego raportu (CREA, Lauri Myllyvirta)
bEEEdNxN

Okazuje się, że pandemia może mieć pewne pozytywne skutki. Według autorów międzynarodowego raportu na temat jakości powietrza w 2020 roku, lokalne lockdowny przyczyniły się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń w atmosferze. Wciąż był on jednak wyższy, niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Zatrważająca jakość powietrza w Południowej Azji. Normy przekroczone kilkukrotnie

Naukowcy twierdzą, że w ubiegłym roku w zaledwie 24 spośród 106 monitorowanych krajów jakoś powietrza była zadowalająca. W niektórych regionach na świecie poziom zanieczyszczeń był od 6 do 8 razy wyższy niż normy WHO.

bEEEdNxP

Najgorzej sytuacja wygląda w Azji Południowej. Choć w Indiach zanotowano w 2020 roku spadek zanieczyszczeń o 15 proc., kraj ten pozostaje miejscem z najgorszym powietrzem na świecie. W Chinach odnotowano spadek o 11 proc., wciąż jednak przekraczając ponad dwukrotnie zalecane normy.

W niektórych regionach do zanieczyszczenia powietrza mocno przyczyniły się pożary lasów. Tak było m.in. w Australii, Kalifornii i Ameryce Południowej. Na tych obszarach trujące substancje powstające w procesie spalania, przedostały się do atmosfery, znacznie pogarszając jakość życia mieszkańców.

Smog w Polsce. Trują nas elektrownie węglowe

Krajem wyszczególnionym w raporcie jest także Polska. Jakość powietrza jest u nas bardzo zła. Naukowcy podkreślają, że głównym problemem są liczne elektrownie węglowe.

bEEEdNxV

Fińscy naukowcy skupili się na analizie zanieczyszczeń powstających w elektrowni Turów położonej w Bogatyni. Według szacunków, w 2017 roku z powodu emitowanych przez nią zanieczyszczeń zmarło blisko 120 osób. Co równie niepokojące, truje ona nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale także Niemców oraz Czechów.

To jednak nie koniec złych wieści. Naukowcy odnotowali w ciągu roku 2100 ataków astmy i 60 przypadków zapaleń płuc powiązanych bezpośrednio z emitowanymi przez elektrownię zanieczyszczeniami. 110 osób w związku z chorobami trafiło do szpitala.

bEEEdNxW

Dramatyczny apel WHO. Smog zabija mieszkańców naszej planety

Badania wykazały, że zanieczyszczenia powietrza mogą skracać średnią długość życia o trzy lata. Powodują także rocznie około 8 milionów przedwczesnych zgonów. W związku z tym WHO zaapelowało do rządów na całym świecie o traktowanie tego problemu poważnie.

Jeden z głównych analityków CREA Lauri Myllyvirta wezwał poszczególne kraje do wykorzystania okazji, jaką daje nam pandemia. Podkreślił, że to dobry moment na przestawienie się na zieloną energię. Dodał także, że należy pracować nad tym, by na stałe ograniczyć redukcję gazów cieplarnianych

bEEEdNxX

Obejrzyj także: Smog w Polsce. Dramatyczny poziom zanieczyszczenia powietrza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEEdNyq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1043)
Qrr
3 miesiące temu
Największymi trucicielami są elektrownie gazowe, gaz to śmierć niemcy to wiedzą. Zabrać gaz nerwegi i finlandi i wtedy zobaczymy
Świadomy
6 miesięcy temu
I mowią że niemcy (specjalnie z małej listery) przegrali wojne, do dziś ją prowadzą, tylko za zasłoniętą zasłoną, po cichu- incognito :)
Swiadomy
6 miesięcy temu
I mowiabze niemcy przegrali wojne do dzis ja prowadza za zaslosnieta zaslina na swoich zasadachpo cichu, incognito :)
bEEEdNyr
tirowiec
6 miesięcy temu
Tak....a niemcy rozbudowują swoje elektrownie węglowe na potęgę....
observer
6 miesięcy temu
To nie elektrownie, tylko zwykłe chałupy, w których biedota pali czym się da...
bolo-ole was-...
6 miesięcy temu
A gdzie Wpływy z niemiec I Czech!!! Pepik I enerdowiec nie truje????????
obserwator
6 miesięcy temu
-Piotrek- to nie do końca tak ,gdyż prąd jest prądem ,natomiast te elektrownie trzeba przerobić na inne źródło ,,paliwa,,. tak więc to potrzebna jest kompletna likwidacja kopalń i importu węgla. Politykę tej władzy znasz i wiesz ,że a dzień dzisiejszy nie będą chcieli likwidować tak szybko kopalń ,gdyż to jest nie możliwe ,ale w ciągu jakiegoś kilkuletniego okresu to tak . Po drugie kiedyś się mówiło o filtrach na wszystkich kominach i to jest właśnie problem ,że ta władza na ten temat się nie wypowiada ,i nic w tym kierunku nie czyni. To właśnie jest problem który wymaga pilnej naprawy na dzień dzisiejszy. Do tej sprawy powinno się wypowiedzieć obecnie istniejące Ministerstwo Ochrony Powietrza i Środowiska. Bo to jest główna przyczyna trucia ludzi w wielu częściach kraju , a tym samym również sąsiednie kraje.
A n ahoj xxxx...
6 miesięcy temu
Dzieje się na swiecie Nie tylko w POLSCE
nie rozumiem
6 miesięcy temu
Jakie to dziwne,że smog kończy się na granicach Polski.
Łowca
6 miesięcy temu
Ciekawa mapka na której widać tylko oddziaływanie elektrowni Turów.Obejmuje równierz Bełchatów i tereny niemiec gdzie znajdują się ich elektrownie opalane węglem brunatnym i żadnych zanieczyszczeń nie widać. Jednym słowem kolejny fotomontaż i działanie przeciw polskiej racji stanu.
no cóż
6 miesięcy temu
Po tej mapce widać że jak kiedyś Wałbrzych, tak teraz Bogatynia musi rozglądać się za nową pracą bo chcą zaorać ?
pawel
6 miesięcy temu
gdzie było WHO pod koniec 2019 roku ?
tak gamonie !
6 miesięcy temu
Jest mnóstwo urządzeń które działałyby z niewiele mniejszą efektywnością bez wykorzystania prądu. Jaki jest sens produkować prąd, gromadzić w szkodzących ziemi bateriach litowych i później go pobierać do urządzeń które wykonują ruch. Nie lepiej wykorzystać ruch jaki jest w przyrodnie z pominięciem baterii, kabli, elektrowni węglowych wiatrowych, atomowych i całego tego G ??? Ziemia cała tętni energią wystarczy dobrze pomyśleć. I nie chodzi tylko o wiatr.
bEEEdNyj
kuzyn
6 miesięcy temu
jak można tak oczerniać kraj mamy sąsiadów obok i nic nie mówią ze je ktoś kadzi a może my powinniśmy głośno mówić ze nas truj odpadami z elektrowni atomowej tak Czesi jak i Niemcy a wiatr wieje i tez nanosi to z Francji Holandii itd. najczęściej są wiatry z zachodu a po za tym ogrom naszego prądu jest wysyłana do krajów zachodnich a my mamy resztkę co zostanie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić