Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Ola Kowalczyk
|

Nie płacił abonamentu, trafił do więzienia. Od 25 lat nie ma telewizora

215
Podziel się:

54-letni Georg Thiel od końca lutego przebywa w areszcie. Westfalczyk od lat nie płacił abonamentu na media publiczne. Ten temat wywołuje w Niemczech coraz więcej emocji. Tabloidy już zrobiły z mężczyzny męczennika, a w więzieniu odwiedzają go politycy. Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.

Nie płacił abonamentu, trafił do więzienia. Od 25 lat nie ma telewizora
Georg Thiel został też bohaterem 9gaga. Ironicznie nazwano go tam jednym z najgroźniejszych przestępców w Niemczech (YouTube)

Od ponad czterech miesięcy codzienne życie Georga Thiela toczy się w więziennej celi na ośmiu metrach kwadratowych. Jako pierwszy sprawą grafika komputerowego z Westfalii zajął się brukowiec "Bild". Z miejsca ogłosił go buntownikiem, który wypowiedział wojnę GEZ (instytucji odpowiedzialnej za ściąganie opłat za abonament radiowo-telewizyjny w Niemczech). Jak deklaruje Thiel, który od ponad 130 dni siedzi w areszcie, od 25 lat nie ma w domu telewizora, a od dekady także radia. Nie poczuwa się więc do opłat na publiczne media. Swój areszt traktuje jako "protest przeciwko haniebnej opłacie GEZ". Dwa razy podjął nawet strajk głodowy.

Problem jednak w tym, że zgodnie z obowiązującym w Niemczech prawem, od 2013 roku każdy zobowiązany jest do uiszczenia miesięcznej daniny (17, 50 euro) na rzecz mediów publicznych. Niezależnie od posiadanej liczby odbiorników radiowo-telewizyjnych, czyli nawet wtedy, gdy wynosi ona zero.

Zobacz także: Abonament RTV do likwidacji? Rząd nie ma takich planów, ale są też dobre informacje

Najbardziej zaskakujący jest jednak fakt, że bezpośrednim powodem, dla którego Georg Thiel przebywa w areszcie, jest odmowa ujawnienia swojej sytuacji finansowej. Od obowiązku uiszczenia opłaty abonamentowej są bowiem jednak wyjątki (np. bezrobotni). Trzeba to jednak przed GEZ udokumentować. Jeśli, ktoś, tak jak Thiel, unika płacenia abonamentu, a nie wykazał podstaw do zwolnienia z opłaty, zaczyna się przykra procedura. Po serii upomnień, jeśli nie przyniosą one skutków, zaczyna się egzekucja długów. Jeśli jednak dłużnik odmówi udzielenia informacji o swoim majątku, jak zdecydował Thiel, może trafić do więzienia.

- Dlaczego muszę płacić tyle samo, co szef WDR (publiczny nadawca radiowo-telewizyjny)Tom Buhrow? - pyta na łamach "Bilda" oburzony Georg Thiel. - On zarabia 400 tys. euro rocznie, ja tylko 14 tys. euro! Buhrow żąda ode mnie oświadczenia o stanie majątkowym i zobowiązaniach finansowych, abym został zwolniony z opłaty. Nie zrobię tego. Ja go również nie pytam, ile on ma na koncie! - dodaje mężczyzna.

Jego postawa budzi coraz większe zainteresowanie mediów, a także polityków. Ostatnio w areszcie odwiedzili go nawet przedstawiciele skrajnie prawicowej partii AFD (Alternatywa dla Niemiec), od której grafik stanowczo się jednak odcina.

Póki co, 54-latek, który mieszkanie zamienił na celę, obstaje przy swoim męczeńskim wyborze. Prawo jest jednak po stronie GEZ. Jak podkreśla dziennikarz "Süddeutsche zeitung": "różne sądy potwierdziły, że w przypadku Georga Thiela środek ten (areszt) jest zgodny z prawem". Ostatnio tak argumentował to Federalny Trybunał Konstytucyjny: "dochodzenie roszczeń publicznoprawnych leży w interesie wspólnoty wszystkich płatników, którzy finansują publiczną radiofonię i telewizję. Płatnik składek, który uchyla się od tego i odmawia złożenia oświadczenia majątkowego, mimo że jest do tego zobowiązany, musi liczyć się z tym, że zostanie osadzony w więzieniu w celu wykonania wyroku. Thiel mógł w każdej chwili zapobiec pozbawieniu wolności, ujawniając swój majątek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
WP Teleshow
KOMENTARZE
(215)
rumun
11 miesięcy temu
Czyli, ze jak nie ujawni swojego majatku i nie zaplaci na "wolne" niemieckie media to w wiezieniu moze spadzic cale zycie? Taki terrorysta to ma przy nim dobrze, kiedys go wypuszcza.
Żolnież Wyklę...
11 miesięcy temu
Zenek nie płaci Jacek nie płaci a biorą kasę.
wik
11 miesięcy temu
No to w końcu jest w tych Niemczech praworządność czy jej nie ma?
Różnica
11 miesięcy temu
U nas było by tak samo ale nie ma miejsc w pierdlu ;\ Podzielam jego stanowisko. Na dodatek już karany....(!)
Marcin
11 miesięcy temu
Ludzie ludziom zgotowali taki los.
Ddd
11 miesięcy temu
Jeszcze jak PiS porządzi to też za tvpis będziemy iść do pierdla
Realista
11 miesięcy temu
To jest podatek-u nas w PL tez piwinni zaczac zamykac. Dlaczego inni placa a drudzy czekaja az skarbowy ma poluczyc takich za caly okres mie płacenia;)
Kowalski
11 miesięcy temu
To jest PODATEK
żyj wolny
11 miesięcy temu
Niemcy to znów faszystowski kraj.
skde
11 miesięcy temu
to jest po prostu wymyślony haracz który trzeba płacić jak w strukturach mafijnych. lacić trzeba ża to co partia rządząca chce wbić ludziom do głowy ...w różnych państwach. Jeżeli chce ktoś swoje racje głosić to niech właśnie słuchaczom płaci ..
BICZKA.𝙿𝙻
11 miesięcy temu
Nie mam pojecia czy to odpowiednie miejsce ale czy znajdzie sie tu jakis pan co chcialby zaliczyc modelke?}
Normalny
11 miesięcy temu
Więc wybraliście demokratę to macie. Poprosimy Putina o pomoc wesprzeć gnojom nienormalnych chciwość kasy zabija Polsce jak dawnych socjalistycznej była normalna.precz
Nic
11 miesięcy temu
Niemiecka praworządność
Tcx
11 miesięcy temu
Jeszcze głupsze prawo niż w naszym kraju. U nas jak nie posiadasz radia ani telewizora to nie płacisz. A tam czy posiadasz odbiorniki czy nie to na hama ściągają haracz! 😛
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić