o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

1 listopada. Watykan zarządził zmiany na Wszystkich Świętych

16
Podziel się

Zbliża się uroczystość Wszystkich Świętych. Z powodu pandemii koronawirusa zaleca się, by wizyty na cmentarzach rozłożyć w czasie. Ale co wtedy będzie z odpustem zupełnym, który wierni mogli uzyskać? Stolica Apostolska wydała dekret w tej sprawie.

1 listopada. Watykan zarządził zmiany na Wszystkich Świętych
Co z odpustem zupełnym na Wszystkich Świętych? (Pixabay)
bDXTXsbp

Wszystkich Świętych w dobie pandemii koronawirusa

Cała Polska od soboty 24 października jest w czerwonej strefie. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by zachowywać szczególną ostrożność. Zapytany, czy 1 listopada cmentarze będą zamknięte, odpowiedział, że decyzje w tej sprawie zostaną podjęte w przyszłym tygodniu.

bDXTXsbr

Wizyty na cmentarzach należy rozłożyć w czasie

Aby uniknąć tłumów na cmentarzach 1 listopada, rząd apeluje, by wizyty na grobach bliskich rozłożyć w czasie. Można odwiedzić cmentarz przed 1 listopada i po Wszystkich Świętych. Wtedy zmniejszy się ryzyko zakażenia koronawirusem.

1 listopada. Co z odpustem zupełnym na Wszystkich Świętych?

W Kościele katolickim za odwiedzenie cmentarza 1 listopada i 8 dni po Wszystkich Świętych oraz odmówienie zalecanych modlitw można uzyskać odpust zupełny. Teraz, w związku z pandemią koronawirusa Watykan zmienił zasady.

bDXTXsbx

Wszystkich Świętych. Nowe zasady uzyskiwania odpustu zupełnego

Stolica Apostolska wydała dekret, w którym ogłoszono, że odpust zupełny można uzyskać nie tylko w pierwszych 8 dniach listopada, ale do końca miesiąca. Z kolei osoby starsze mogą uzyskać odpust zupełny bez wychodzenia z domu - łącząc się duchowo ze wspólnotą wiernych i odmawiając modlitwy za zmarłych. Zmiany wprowadzono, by umożliwić wiernym bezpieczne odwiedzenie cmentarzy i uniknięcie tłumów na terenie nekropolii 1 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXTXsbS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
katolik
6 miesięcy temu
Co tam Watykan.U nas jest chrześcijaństwo a papież stał się mniej ważny.Teraz w końcu czas na prawdziwych katolików tych polskich.
mjfhf
6 miesięcy temu
Róbcie co chcecie, ale nie twórzcie spędów na cmentarzach i w kościołach! Nie dociera do was, że wirus nie wybiera? I że nie narażacie samych siebie, tylko bliskich, sąsiadów, współpracowników i znajomych?
ollo
6 miesięcy temu
1. 11 to jest święto lansu i jarmark przed cmentarzem. ja odwiedzam zmarłych jak mają imieniny i urodziny.
bDXTXsbT
TOsiek
6 miesięcy temu
Ja se już wykupiłem odpust na 100 000 lat.
gosc
6 miesięcy temu
bzdura
bobo
6 miesięcy temu
U nas w Polsce nie słuchają Watykanu tylko Tadzia i Jarusia.
Niewierny
6 miesięcy temu
"Wielka Historia" Handel odpustami w celu spłacenia pożyczek zaciągniętych przez papieża przybrał na początku XVI wieku fanatyczne rozmiary. Dla kurii rzymskiej był to doskonały interes.[...] Papież Leon X założył, że odpusty będą kupować nie tylko grzesznicy, ale także rodziny i znajomi w prezencie dla nich. Można je było nawet nabywać w imieniu zmarłych krewnych, którzy ponoć w ostatnim tchnieniu przeżywali męki czyśćca i domagali się odpustu. W dniu 31 października 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez. W zamierzeniu nie miały one być wypowiedzeniem wojny Kościołowi Katolickiemu, a jedynie wezwaniem do akademickiej i teologicznej dyskusji nad koncepcjami w nich zawartymi. W rzeczywistości czyn ten (przybicie 95 tez) najprawdopodobniej nie miał w ogóle miejsca, Luter zaś swoje tezy listownie przesłał kościelnym zwierzchnikom.
czytelnik
6 miesięcy temu
Watykan może sobie zarządzać w Watykanie, a polscy wierni i tak zrobią swoje.
trup
6 miesięcy temu
skoro umarlak dostał odpust zupełny rok temu to starczy - przecież nie nagrzeszył :)
dziadek56
6 miesięcy temu
Jednego nie rozumiem ( z pośród wielu ) czy pamięć o bliskich jest inna 1 listopada od pamięci w inne dni ? Ktoś rozumiem zwariował . To jak głaskanie kotka w niedzielę , bo to dzień głaskania a pozostałe dni można kopać
Polak
7 miesięcy temu
Watykan zarządził? Tu jest POLSKA! I Tutaj może co najwyżej cokolwiek zarządzić Kaczyński z Rydzykiem
Miro
7 miesięcy temu
Nasi najbliżsi leża z reguły za cmentarzach katolickich ,odwiedzamy ich z uwagi na okazywana pamięć ,kwestie średniowiecznego odpustu mam w głębokim poważaniu
Gun
7 miesięcy temu
To Pan Jezus odpuścił nam nasze winy, a nie Watykan, apostata papież lub pan w czarnej sukience.
bDXTXsbL
aaa
7 miesięcy temu
By zyskać odpust zupełny naleŻy sie nawrócić, całkowicie wyrzec się grzechu,także grzechu lekkiego i spełnić pozostałe warunki odpustu. nie tak łatwo idzie się do nieba. ;) WARTO ZACZĄĆ OD PORZĄDNEJ SPOWIEDZI......:)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić