Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

20-latek podda się eutanazji. Wszystko przez pęknięte jelito

266

20-letni Eric Coulan nie miał łatwego dzieciństwa. Od zawsze cierpiał na bardzo bolesną chorobę, która spowodowała pęknięcie jelita. Aby normalnie funkcjonować, musiałby przejść przeszczep aż sześciu narządów, co w 50 proc. może skończyć się niepowodzeniem. Chłopak zdecydował poddać się eutanazji.

20-latek podda się eutanazji. Wszystko przez pęknięte jelito
20-latek (Facebook)

20-letni Kanadyjczyk, Eric Coulan nie miał życia jak inne dzieci. Ciągle zmagał się z niezwykle bolesną "blokadą brzucha".

Ta dolegliwość sprawiła, że w 2020 roku pękło mu jelito. Chłopak zachorował na sepsę i zapadł w śpiączkę. Gdy się wybudził, lekarze powiedzieli mu, że jedynym możliwym sposobem na wyzdrowienie jest przeszczep aż sześciu narządów. Istnieje jednak aż 50-procentowa szansa na niepowodzenie takiego zabiegu.

Chłopak uznał więc, że nie chce już dłużej cierpieć. W tym celu postanowił skorzystać z kanadyjskiego prawa o pomocy medycznej, które oferuje ciężko chorym dorosłym szansę na bezbolesną śmierć z pomocą medyczną - eutanazję.

Coulan zorganizował w zeszłym miesiącu pożegnalny grill, w którym uczestniczyło aż 600 osób. 20-latek nie zdecydował jednak jeszcze, kiedy dokładnie weźmie śmiercionośne tabletki, które pozwolą mu przestać cierpieć.

Skończy się cierpienie. Cierpię cały dzień. Żyłem w czterech ścianach od bardzo dawna i po prostu mam dość - przyznał w wywiadzie udzielonym "Daily Mail".

20-latek spędził większość swojego dzieciństwa na przyjmowaniu leków przeciwbólowych, które powodowały u niego silny dyskomfort. Tułał się od szpitala do szpitala. Wypróbował aż różnych szpitali w całej Kanadzie. Lekarze jednak nie byli w stanie go zdiagnozować, poza stwierdzeniem, że doznał "blokady".

Chłopak po wycięciu części jelita dwa lata temu wypróżnia się do worka kolostomijnego. Oprócz tego stracił sporo wagi, ma problemy z mówieniem i jest cieniem zdrowego nastolatka, którym był dwa lata temu.

Ustawa, wprowadzona w 2016 r., a następnie znowelizowana przez rząd kanadyjski w marcu 2021 r., umożliwia szerszej grupie osób kwalifikowanie się do samobójstwa wspomaganego medycznie. Chłopak przyznał, że jak tylko poczuje się gotowy, zażyje tabletki.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić