500 plus wzrośnie? Już wiadomo, co planuje rząd

6

Program 500 plus jest gorącym tematem od momentu jego wprowadzenia. W trakcie kampanii wyborczej coraz częściej poruszany jest temat waloryzacji tego świadczenia. Czy rząd zdecyduje się na podwyżki?

500 plus wzrośnie? Już wiadomo, co planuje rząd
Mateusz Morawiecki (PAP, Rafa� Guz)

500 plus wprowadzono w 2016 r. Od początku program wywoływał wiele kontrowersji, a eksperci przekonywali, że Polski nie stać na takie świadczenia.

Po latach na program zaczęły narzekać także osoby, które z niego korzystają. Wszystko za sprawą inflacji, która przyczyniła się do obniżenia wartości świadczenia. Na początku 2022 r. 500 plus realnie było warte 415 zł, natomiast obecnie jest to ju z tylko 339 zł.

Okazuje się, że rząd nic z tym nie zamierza robić. Chociaż w mediach pojawiają się doniesienia o waloryzacji, to tej nie ma w planach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dwie partie, dwa sztaby. Plany PSL-u i Hołowni
Nie pracujemy obecnie nad zwiększeniem świadczenia z programu 500 plus – powiedział w RMF FM wiceminister finansów Artur Soboń w RMF FM.

W latach 2023-2026 przewidziana jest kontynuacja wypłaty m.in.: świadczenia 500 plus. Jednak wydatki na ten cel będą się zmniejszać "z około 40,2 mld zł w 2023 r. do około 38,5 mld zł w 2026 r."

Podane kwoty świadczenia 500 plus oraz świadczeń rodzinnych nie obejmują wypłat z tytułu ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na ten cel przewidziane jest około 3,5 mld zł z Funduszu Pomocy w 2023 r. – czytamy w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Z tego wynika, że nie ma zaplanowanych waloryzacji. Podwyżka świadczenia wiązałaby się z większą kwotą przeznaczoną na cały program, a tak jak widać, ma się zmniejszać.

Warto dodać, że obniżka kwoty przeznaczonej na program, nie oznacza obniżki samego świadczenia. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci, dlatego też fundusze się zmniejszają.

Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić