60 lat od wielkiego wydarzenia. Tak wyglądała misja Jurija Gagarina

Dokładnie 60 lat temu doszło do pierwszego lotu człowieka w kosmos. Statek Jurija Gagarina wystartował w godzinach porannych 12 kwietnia 1961 roku z kosmodromu Bajkonur. Było to wielkie przedsięwzięcie.

Owacyjne powitanie Jurija Gagarina przez mieszkańców Warszawy (1961)Owacyjne powitanie Jurija Gagarina przez mieszkańców Warszawy (1961)
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons

Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej i pierwszym sowieckim kosmonautą. Brał udział w jednej misji kosmicznej: Wostok 1.

12 kwietnia 1961 roku odbył w statku kosmicznym Wostok lot po orbicie satelitarnej Ziemi. Dokonał jednokrotnego (niepełnego) jej okrążenia w ciągu 1 godziny 48 minut.

Związane z lotem momenty, które przeszły do historii (według czasu GMT):

  • 06:07 - start statku Wostok 1.
  • 07:00 - wiadomość o locie Gagarina podało Radio Moskwa (punkt zwrotny dla całego programu kosmicznego ZSRR). Od tego momentu utajnione informacje o przygotowaniach do lotu i o samym locie były stopniowo ujawniane.
  • 07:55 - lądowanie Gagarina. Szczęśliwe zakończenie lotu, największy sukces programu kosmicznego ZSRR.

60 lat od lotu Gagarina. Ten fakt początkowo zatajano

Przez jakiś czas ZSRR zatajało jeden z istotnych faktów dotyczących lotu Jurija Gagarina. Chodzi o to, że nie doleciał on swoim statkiem kosmicznym do Ziemi, ale katapultował się z niego - powierzchnię Ziemi osiągnął na spadochronie. Tak zresztą zakładał plan.

Mimo to lot został uznany przez Międzynarodową Federację Lotniczą. To był bez wątpienia ogromny sukces ZSRR i samego Jurija Gagarina.

Gagarin zginął niespełna siedem lat po tym historycznym locie. Śmierć poniósł w katastrofie samolotu treningowego MiG-15 UTI, 21 km od miasta Kirżacz.

Wybrane dla Ciebie