Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

6200 zł co miesiąc. Wystarczy być z tego rocznika

19

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca rozmaite świadczenia dodatkowe, na czele z 13. i 14. emeryturą. Niektórym przysługuje również emerytura honorowa. Kto otrzymuje takie wsparcie i ile ono wynosi? Już wszystko jasne.

6200 zł co miesiąc. Wystarczy być z tego rocznika
Emerytura honorowa: komu przysługuje? (Getty Images, Oksana Shufrych)

Osoby, które ukończyły 100 lat, otrzymują emeryturę honorową. Jest to specjalny dodatek do comiesięcznych świadczeń z uwagi na wiek. Od 1 marca 2024 roku wsparcie dla stulatków wynosi dokładnie 6 246,14 zł.

Świadczenie wypłaca się dożywotnio. Stanowi ono comiesięczny dodatek do emerytury lub renty. By otrzymać takie środki, trzeba być z rocznika 1924 (warunek: urodziny po 1 marca).

Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana na samorzad.gov.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielkie show w Korei Północnej. Putin witany jak król

Michałek zauważa ponadto, że osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, by dostać dodatkowo kasę za wiek.

ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia - kontunuuje przedstawicielka ZUS.

Świadczenie honorowe a waloryzacja

Warto odnotować, że świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji. Wobec tego wysokość tego wsparcia jest równa kwocie przyznanej w dniu setnych urodzin seniora.

Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r., dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5540,25 zł brutto - podkreśla Michałek.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić