800+ dla rodziców w Polsce. A jak jest w innych krajach?

4

W wysiłku wychowania dzieci rodziców wspiera państwo, oferując różne programy. W Polsce najpopularniejszym świadczeniem jest 500+, a niedługo już 800+. A jak to wygląda w innych państwach?

800+ dla rodziców w Polsce. A jak jest w innych krajach?
500 zł dla rodziców w Polsce. A jak jest w innych krajach? (Pixabay)

Przypomnijmy, że w roku 2016 rząd PiS zrealizował swoją główną obietnicę wyborczą, wprowadzając w życie program 500 plus. W ten sposób, bez kryterium dochodowego, świadczenie przysługiwało na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie - do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia. Jedynie rodziny o najniższych dochodach mogły liczyć na 500 plus również na pierwsze dziecko.

Po trzech latach program 500 plus rozszerzono na pierwsze dziecko niezależnie od kryterium dochodowego. Galopująca inflacja sprawiła, że z czasem realna wartość świadczenia stała się niższa niż w momencie jej wprowadzenia. Dlatego część środowisk apelowała o waloryzację 500 plus.

W maju Jarosław Kaczyński ogłosił, że 500 plus zostanie podniesione do poziomu 800 plus. Stosowna ustawa w tej sprawie została szybko przeprocedowana przez Sejm, a 7 sierpnia prezydent Andrzej Duda złożył pod nią podpis.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Główny problem polskiej armii? "To musi być priorytet"

Zasiłek dla rodzin. Jak to wygląda w Europie?

A jak to wygląda w innych europejskich krajach? Jak podkreśla pomorska.pl, w Wielkiej Brytanii funkcjonuje tzw. Child Benefit.

To świadczenie socjalne wypłacane z tytułu wychowywania dziecka. Zasiłek przyznawany jest osobom sprawującym opiekę nad dzieckiem, jednocześnie nie muszą być to biologiczni rodzice (powinien być to jednak prawny opiekun).

Zasiłek wypłacany jest do 16. roku życia dziecka lub maksymalnie do 20., jeśli kontynuuje ono naukę (nie dotyczy to studiów wyższych). W 2023 roku wysokość Child Benefit wynosi 24 funty (128 zł) tygodniowo na jedno dziecko i 15,90 funtów (85 zł) na drugie i każde kolejne dziecko.

W Hiszpanii z kolei rząd wprowadził w 2023 roku nowe świadczenie dla matek małych dzieci (w wieku od 0 do 3 lat), które wynosi 1200 EUR (5400 zł) rocznie. Podstawowy zasiłek rodzinny w Hiszpanii zależy od zarobków rodziców i wynosi 291 euro (1309 zł) rocznie (24,25 euro miesięcznie).

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić