Abp Jędraszewski grzmi. Mocne słowa o całej Europie

189

"Zapomnienie o Bogu doprowadziło do porzucenia człowieka” - stwierdził abp Marek Jędraszewski, odnosząc się do walki o prawa aborcyjne. Dodał, że Europę "można jeszcze ocalić", jeśli "Chrystus stanie się na nowo jej fundamentem".

Abp Jędraszewski grzmi. Mocne słowa o całej Europie
Abp Jędraszewski wypowiedział się nt. stanu chrześcijaństwa w Europie (PAP, Łukasz Gągulski)

Abp Marek Jędraszewski poprowadził rekolekcje dla Zakonu Rycerzy Jana Pawła II w papieskim sanktuarium na Białych Morzach. W ramach homilii odwołał się do europejskich korzeni chrześcijaństwa, nawiązując do słów Jana Pawła II.

"Coście zrobili z domu mojego Ojca?” – arcybiskup zacytował Jezusa z Ewangelii. Podkreślił, że podobne pytanie zadał Jan Paweł II. w adhortacji apostolskiej: "co wyście zrobili z Europą, od swoich korzeni chrześcijańską?”.

Abp Jędraszewski - żyjemy w okresie "zagubienia"

Abp Jędraszewski wyraził opinię, że żyjemy w czasach "zagubienia", a kościoły w Europie są dzisiaj wystawione na "pokusę gaszenia nadziei". Stwierdził także, że prawo stanowione w Europie jest często oderwane od chrześcijaństwa, co uznał za błędne.

Dzieje się to do tego stopnia, że łatwiej przyznać się do tego, że jest się agnostykiem niż osobą wierzącą – niewiara jest czymś bardziej naturalnym niż wiara. Wraz z tym zagubieniem idzie w parze lęk przed przyszłością, utrata sensu życia – powiedział Abp Jędraszewski

Arcybiskup zwrócił uwagę, że "wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca dla Boga, nie ma miejsca dla człowieka”. Wskazał przy tym na walkę o prawa do aborcji, czyli według niego "zabijania najbardziej bezbronnych istot przez własne matki".

Nie patrzy się na ludzką egzystencję jako całość – nie tylko w kategoriach życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale patrzy się na ludzką egzystencję jako na egzystencję człowieka samotnego, skazanego niejako na siebie samego, unikającego wręcz więzów solidarności i jedności z innymi ludźmi, przeciwnie – pogłębia się obojętność etyczna a wraz z nią gorączkowe zabieganie o własne interesy i przywileje – kontynuował duchowny

"Zapomnienie o Bogu doprowadziło do porzucenia człowieka” – kontynuował, odnosząc się do słów Janie Pawle II. Podkreślił, że odrzucając Boga, odrzuca się też "fundament nadziei", której w rezultacie człowiek rzekomo szuka w używkach, pracoholizmie czy seksoholizmie.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Prognozy epidemiczne z Torunia? Komentarz ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić