o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Abp Wojda nowym metropolitą gdańskim. "Znany z homofobii i nienawiści do kobiet"

43
Podziel się

Watykan mianował abp. Tadeusza Wojdę metropolitą gdańskim. Niektórzy zarzucają duchownemu braku tolerancji, ksenofobię i kierowanie obraźliwych słów w stronę mniejszości. Posłanka Joanna Senyszyn wystosowała do niego list otwarty, w którym zaapelowała o natychmiastowe działanie.

Abp Wojda nowym metropolitą gdańskim. "Znany z homofobii i nienawiści do kobiet"
Posłanka wystosowała list otwarty do nowego metropolity gdańskiego. (Facebook, YouTube)
bDTSXNmd

Konferencja Episkopatu Polski poinformowała, że nowym metropolitą gdańskim zostanie abp Tadeusz Wojda. Wcześniej na tym stanowisku był Sławoj Leszek Głódź, który miał tuszować pedofilię i pomagać księżom oskarżanym o molestowanie.

Kredyt zaufania dla nowego metropolity

Jego następca w przeszłości kilkukrotnie obrażał mniejszości narodowe i seksualne. Joanna Senyszyn wystosowała do niego list otwarty. Na Facebooku napisała, że abp Wojda jest "znany z homofobii oraz popierania nienawiści wobec kobiet i społeczności LGBT+".

Wiem, że Watykan nie miał wielkiego wyboru, bo Polscy biskupi - zwłaszcza od czasu katastrofalnego pontyfikatu Jana Pawła II - są rozbestwieni przywilejami, zdemoralizowani, oderwani od rzeczywistości. A jednak można było poszukać wśród biskupów młodszych, mniej znanych, którzy nie zdążyli się jeszcze - jak Pan - skompromitować publicznymi wypowiedziami dowodzącymi nietolerancji, homofobii, nienawiści do kobiet i zwykłego nieuctwa, kiedy chciał Pan powołania przykościelnych punktów terapii LGBT - pisze posłanka.
bDTSXNmf

Joanna Senyszyn daje jednak nowemu metropolicie szansę. Chce puścić w niepamięć dawne, kontrowersyjne słowa i apeluje do niego o działania dla kobiet, mniejszości narodowych, seksualnych i ofiar pedofilii.

bDTSXNml
Oczekują od urzędu Metropolity Gdańskiego wzięcia odpowiedzialności za życie i zdrowie wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza wykluczonych, upamiętnienie ofiar kościelnej pedofilii, zaprzestania mowy nienawiści w stosunku do kobiet, społeczności LGBT i innych narażonych na dyskryminację - pisze Joanna Senyszyn.

"Ni kobieta, ni mężczyzna"

Abp Tadeusz Wojda był arcybiskupem białostockim. W 2019 r. podczas pielgrzymki rodzin do Krypna wypowiedział się na temat współczesnej rodziny i to m.in. te słowa są mu po dziś wypominane. - Propozycje te, zamiast pokoju, wnoszą do gniazda rodzinnego zaburzenia, podziały i przemoc, zamiast radości i szczęścia - łzy i dramaty, zamiast poczucia wartości kobiecości i męskości - brak tożsamości i dramat bycia ni kobietą, ni mężczyzną - mówił duchowny.

Zobacz także: "Szokujące wyniki z Łodzi". Ksiądz wzburzony informacją ze szkół
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTSXNmG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(43)
Frank
2 miesiące temu
Na co komu te biskupy
Antyklerykał
2 miesiące temu
Oby więcej takich jak on, to ludzie przejrzą w końcu na oczy i przegonią tych pasożytów z Polski do Watykanu.
Anka
2 miesiące temu
Ma fajne nazwisko Wojda...dawoj czytając od tyłu:) A tak na poważnie, to ten biskup nasieje fermentu,bo jest z tej frakcji twardogłowych.
bDTSXNmH
Ambroży
2 miesiące temu
Jak chłop mieszka z chłopem to obraza. Ale jak Jarek mieszka z kotko bez ślubu to dobrze.
bul
2 miesiące temu
następny już widać że gwiazdor celebryta flaszkę przebije ,swoją drogą w tym gdańsku to oszołomów w bród na pewno wpisze się w krajobraz elit Gdansk
Najnowsze komentarze (43)
Jaca
2 miesiące temu
Franciszek nie wie co się dzieje w polskim kościele? Przecież oni to wszystko rozwalą... Czy to zemsta komuhow za to że kiedyś kościół wspierał opozycję w walce z nimi?
Polak
2 miesiące temu
Boże o czym te ludzie mówią. Przecież mieszkam w Białymstoku i znam Biskupa. Spokojny, miłosierny, porządny. O kim jest ten artykuł? To chyba jakaś pomyłka. Albo celowe działanie.
czloax
2 miesiące temu
Nic zdrożnego nie powiedział. A dając możliwość leczenia tym, którzy by chcieli, coż złego uczynił? Senyszyn nie mówi tylko szczeka bo logiki w tym nie uświadczysz.
aryjczyk
2 miesiące temu
swój chłop.one też nie nawidzi lgbt?super ja też.
spitygonzales
2 miesiące temu
Ci w wysokich czapkach, czarnych i złotych sukienkach powinni płacić podatki i iść do roboty, dlaczego są opłacani z naszych podatków. Jakie oni PKB dla kraju wypracowują?
Wys
2 miesiące temu
Senyszyn, twoja egzystencja to katastrofa a nie pontyfikat JP II
Mik
2 miesiące temu
Kolejny żołnierzyk watykańskiego klubu będzie wołał co łaska dla grubaska Mamy Boga w szafie tyle ściemy potrafię Dejta kasę bo na to my są łase
Miro
2 miesiące temu
A gowno mnie obchodzi jakiś mag,im mniej o nich tym szybciej o nich zapomnimy
bDTSXNmz
Toni
2 miesiące temu
"przykościelnych punktów terapii LGBT - pisze posłanka." Byly przykoscielne punkty, oficjalnie do nauki religi, tam nikt przeciwko LGBT nie protestowal,czesto wrecz przeciwnie. Moze mu o to chodzi ?
bolo
2 miesiące temu
Należy rozwiązać konkordat. ZUS od księży wprowadzić. A religii niech uczą na plebaniach i bez zapłaty. Wprowadzić podatek od nieruchomości jak od działalności gospodarczej. Wtedy im rura zmięknie.
jacekkk
2 miesiące temu
Słowa Senyszyn brzmią jak komplement dla Arcybiskupa...
wiktor
2 miesiące temu
Oby tylko Kościół nie wpadł w ręce 'tolerancyjnych "
fredi
2 miesiące temu
ale wydarzenie..., kobitka na kasie w tesco napewno bedzie wzruszona ( jak ja puszcza do toalety na przerwe)
pawel
2 miesiące temu
a Tadek przeczytał 1 list do Tymoteusza 3 rozdział ?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić