o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

"Katastrofa" dla Kościoła. Wielki skandal w Niemczech

638
Podziel się

"To katastrofa" stwierdził przewodniczący niemieckiego episkopatu, w obliczu skandalu pedofilskiego w Kolonii. Według biskupa Baetzinga i większości obywateli Niemiec, zarządzanie kryzysowe w archidiecezji woła o pomstę do nieba.

"Katastrofa" dla Kościoła. Wielki skandal w Niemczech
Rainer Maria Woelki stoi w obliczu skandalu pedofilskiego (Getty Images, Franco Origlia)
bEKKIFkl

Przez przeszło 70 lat archidiecezja Kolonii miała ignorować trwający w jej szeregach proceder seksualnego wykorzystywania dzieci. Kardynał Rainer Maria Woelki, jeden z najwyższych dostojników niemieckiego Kościoła katolickiego, stanął niedawno w obliczu skandalu. Pod jego rządami miało dojść do co najmniej 236 nadużyć.

Kardynał Kolonii od 23 do 25 lutego bierze udział w dorocznej konferencji episkopatu. Niektórzy biskupi zarzucają mu, że uciszał skandale pedofilskie, które nękają jego diecezję od wielu lat. Są tacy, którzy chcą jego rezygnacji. Arcybiskup ma trzymać pod kluczem raporty o pedofilii. Konferencja ma jednak podobno związane ręce.

bEKKIFkn

Przewodniczący niemieckiego episkopatu Georg Baetzing nazwał postępowanie ws. pedofilii w archidiecezji kolońskiej "katastrofą". Działanie związane z pierwszą ekspertyzą zleconą przez Woelkiego i masowe apostazje są według Beatzinga "przygnębiające". Konferencja episkopatu nie ma jednak możliwości ingerencji w tej sprawie.

Biskup Limburga miał rzekomo nieraz zasugerować kardynałowi Woelkiemu swoje zdanie w kwestii afery pedofilskiej. Beatzing uważa, że pierwsza przeprowadzona ekspertyza powinna zostać opublikowana, a na jej podstawie prowadzone powinny być dyskusje prawne. Dokument do teraz jest przez kardynała ukrywany przed światłem dziennym.

"Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak czekać do 18 marca" – mówi Baetzing. Wtedy ma odbyć się publikacja kolejnej ekspertyzy, zleconej przez Woelkiego, a pierwsza z nich ma zostać publicznie udostępniona.

bEKKIFkt

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec mówi otwarcie, że Kościół katolicki potrzebuje pomocy z zewnątrz w kwestii rozliczania się z nadużyciami w instytucji. Niemiecki Kościół rozpoczął już współpracę z niezależnym pełnomocnikiem rządu federalnego ds. nadużyć - poinformował Baetzing we wtorkowym programie ARD.

Ofiary nadużyć duchownych domagają się utworzenia "komisji prawdy" Bundestagu. Baetzing uznał, ze taka instytucja zajęłaby się jedynie sprawami, które nie uległy przedawnieniu. Niezależne ekspertyzy natomiast mogą zbadać znacznie więcej, również starszych przypadków, co zdaniem biskupa ma większy sens.

Zobacz także: "Szokujące wyniki z Łodzi". Ksiądz wzburzony informacją ze szkół
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKKIFkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(638)
okular
8 miesięcy temu
Ato dzięki niemieckim kardynałom mieliśmy JP II
Szary Wilk
8 miesięcy temu
Publiczna kastracja bez znieczulenia emitowana przez wszystkie media na świecie. Skoro ich wiara i ich Bóg nie jest w stanie ich powstrzymać od tych świństw to może strach przed bólem i publicznym poniżeniem sprawi że się opamiętaja a jeśli nie to itak jakaś korzyść będzie bo będą ładniej śpiewać.
sffefdsdf
8 miesięcy temu
i co znowu przeniosą do innej parafii !!! dlaczego nie są karani i wsadzani do pierdla tam by się nimi zajęli !!!
bEKKIFkP
że jak?
8 miesięcy temu
się czepiają chłopa. On tylko zachowuje się jak większość Purpury w Polsce...
Sprawiedliwy
8 miesięcy temu
W Niemczech i na całym świecie powinno się poddać weryfikacji na nadużycia pedofilskie wszystkie dziedziny życia społecznego szczególnie wśród pedagogów, prawników, trenerów, a nie tylko jednego KK ... W kościołach innych wyznań jest tak samo ... A przede wszystkim powinno się pociągnąć do odpowiedzialności tych co promowali wszelkiego rodzaju zboczenia prowadzące między innymi do pedofilii
sexTeolok
8 miesięcy temu
Wina wiernych! Za mało mieli ministrantów! I brak ministrantek! Dlatego ten sex skupił się na wybrańcach! Z ciałem końserkowanym grzechu nimo! Wie to każda chętna dewotka! Czy chętny chłoptaś-dewotariusz! Przyjmowanie "w się" ciała konserkowanego daje siłe!
katolo-rzeźni...
8 miesięcy temu
Episkopaci powinni dać przykład i nakazać też całemu klerowi np. 10-krotne onanizowanie się aż do opadnięcia z sił. Dopiero po tym może klerwizm wyjść do mszy czy do konfesjonału, itd. Po takim zabiegu nie będą się dobierać do dzieci? A jak nie pomoże to kastracja. Całego przyrodzenia. A jak nie wystarczy to obciąć pozostałe członki!
Dziwisz
8 miesięcy temu
Ruchali dzieci. Biskup jest tolerancyjny.
Ggu
8 miesięcy temu
Strasznie mnie to rani:( Diabły w szatach kapłanów. Myśle ze to co się dzieje to samooczyszczenie po wiekach deprawacji. „Bo to co nas podnieca to się nazywa kasa... a seks plus pełna kasa to wtedy sukces jest”.
w1963s
8 miesięcy temu
Osobiście uważam że sprawa pedofili w kościele to czubek góry lodowej, a dla hierarhii kościelnej jest to, o tyle wygodne, że objęte "ciszą" są sprawy rozwiązłości seksualnej księży, nie pomijając spraw homofobii.
._.
8 miesięcy temu
Organizator gejowskich imprez w Brukseli: regularnie przyjeżdżają do mnie politycy PiS-u — Na moich imprezach pojawia się wiele osób publicznych z różnych krajów, w tym polscy politycy z Prawa i Sprawiedliwości. Mają rodziny i od początku proszą, żeby utrzymać ich udział w gejowskiej orgii w tajemnicy. Przyjeżdżają z Warszawy kilka razy do roku — mówi w rozmowie z Onetem David Manzheley, organizator seksimprezy w Brukseli, na której obecny był węgierski eurodeputowany Jozsef Szajer.
brunner
8 miesięcy temu
"Wielki skandal" ?! To jest zbrodnia !
TVPropaganda
8 miesięcy temu
Niech rodzice dalej wysyłają dzieci na ministrantów.
bEKKIFkH
Kuki
8 miesięcy temu
Co jeszcze musi się wydarzyć żeby ludzie otworzyli oczy
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić