Dym w kosmosie. Niepokojące doniesienia ze stacji kosmicznej Rosjan

185

Rosyjscy kosmonauci zgłosili zapach dymu i palącego się plastiku w module serwisowym Zwiezda. Media informują, że problem udało się już rozwiązać. Nie jest to jednak pierwsza usterka w rosyjskim module. Urzędnicy alarmują, że pracuje on na przestarzałym sprzęcie i oprogramowaniu.

Dym w kosmosie. Niepokojące doniesienia ze stacji kosmicznej Rosjan
Alarm dymu na stacji kosmicznej (Twitter)

Rosyjska załoga na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zgłosiła, że czuje zapach dymu i palącego się plastiku. Uruchomiło to alarm na całej stacji. Jak informuje BBC, zdarzenie miało miejsce na zbudowanym w Rosji module serwisowym Zwiezda. Jak donoszą rosyjskie media, tam mieszkają rosyjscy astronauci.

Przestarzały sprzęt, wadliwe oprogramowanie

Na starzejącej się rosyjskiej części stacji kosmicznej w ostatnich latach dochodziło do wielu awarii. Rosyjscy urzędnicy państwowi, którzy odpowiadają za badania kosmiczne, nie tak dawno ostrzegali, że stacja ma przestarzały sprzęt i wadliwe oprogramowanie.

W Zwiezdzie dochodziło już do wycieków w instalacji powietrza, przerwy w zapłonie silników. Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała później, że wszystkie systemy wróciły już do ​​normy. Jak dodała, dym został wykryty podczas ładowania akumulatorów stacji, a załoga wróciła teraz do "regularnego szkolenia".

Badania kosmiczne zgodne z planem

Amerykańscy kosmonauci poczuli rozprzestrzeniający się zapach palącego się plastiku również na swojej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mimo tych informacji amerykańska agencja NASA poinformowała, że ​​spacer kosmiczny, który zaplanowany jest na czwartek, odbędzie się zgodnie z planem. Dwóch rosyjskich kosmonautów ma pracować nad dostarczonym niedawno modułem naukowym Nauka.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Rosyjski urzędnik Władimir Sołowiow powiedział 1 września mediom państwowym, że na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej może dojść do nieodwracalnych i poważnych awarie z powodu przestarzałego sprzętu i oprogramowania. Dotyczy to co najmniej 80 proc. systemów pokładowych w segmencie rosyjskim.

Pęknięcia w module

Powiedział również, że na rosyjskiej części ładunkowej Zwiezdy odkryto małe pęknięcia, które z czasem mogą się powiększyć. Moduł został zbudowany w 1998 roku jako część wspólnego projektu Rosji, USA, Kanady, Japonii i kilku krajów europejskich. Miał znajdować się w kosmosie tylko przez 15 lat.

Zobacz także: Międzynarodowa Stacja Kosmiczna pęka. Kosmonauci alarmują o szczelinach
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić