aktualizacja 

Aleksander Łukaszenka odwołał ambasadora Białorusi w Polsce

Aleksander Łukaszenka zdecydował o odwołaniu Władimira Czuszewa z funkcji ambasadora Białorusi w Polsce. Informację przekazała w sobotę 14 maja państwowa Białoruska Agencja Telegraficzna.

Aleksander Łukaszenka odwołał ambasadora Białorusi w Polsce
Aleksander Łukaszenka zdecydował o odwołaniu ambasadora Białorusi w Polsce (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Czuszew został powołany na stanowisko ambasadora w 2019 roku. Rok później został wezwany do Mińska "na konsultacje". Była to reakcja na pogorszenie się relacji obu krajów po sfałszowanych przez Łukaszenkę wyborach prezydenckich w 2020 roku. Od tamtego czasu interesy Białorusi reprezentuje w Polsce chargé d'affaires białoruskiej ambasady w Warszawie

Ambasador Białorusi w Polsce odwołany ze stanowiska. Co się stało?

Pogorszenie się relacji między Polską a Białorusią było spowodowane doniesieniami o sfałszowaniu przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów prezydenckich na Białorusi. Nasz rząd wyraził poparcie dla osób cierpiących prześladowania ze strony reżimu, a jego przedstawiciele spotykali się ze Swiatłaną Cichanouską.

W uzasadnieniu do odwołania ambasadora z funkcji Aleksander Łukaszenka powołał się na ust. 20 art. 84 Konstytucji Białorusi. Jak czytamy, zgodnie z nim prezydent Białorusi ma prawo zarówno do powoływania, jak i odwoływania przedstawicieli swojego państwa, którzy reprezentują ojczyznę za granicą.

Zobacz także: Zobacz też: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

Prawo przysługujące prezydentowi Białorusi obejmuje zarówno osoby pełniące role ambasadorów innych państw, jak i w organizacjach międzynarodowych. Mimo dwuletniej nieobecności to Władimir Czuszew wciąż oficjalnie pełnił rolę ambasadora – aż do dzisiaj. Analogiczna sytuacja panowała w ambasadzie Polski na Białorusi.

20 marca 2019 roku Władimir Czuszew złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Swoją karierę polityczną zaczynał jako specjalista wiodący Departamentu Prawnego Ministerstwa Architektury i Budownictwa Republiki Białorusi. Od 2006 do 2009 był radcą-ministrem w ambasadzie Republiki Białorusi w RP.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić