Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Andrzej Duda popełnił błąd. Internauci błyskawicznie mu to wytknęli

302
Podziel się:

Prezydent Polski podpisał "Lex Izera", czyli specustawę dotyczącą Lasów Państwowych. Emocje budzi nie tylko nowe prawo, lecz także przemówienie, które Andrzej Duda wygłosił z tej okazji. Internauci zauważyli, że popełnił błąd językowy. To nie wszystko.

Andrzej Duda popełnił błąd. Internauci błyskawicznie mu to wytknęli
Andrzej Duda znowu jest na ustach internautów. Raczej nie będzie zadowolony (PAP, Darek Delmanowicz)

Zgodnie z treścią "Lex Izera" Lasy Państwowe będą musiały wyrazić zgodę na przekazanie części terenów. Zostaną one przeznaczone pod budowę fabryki samochodów elektrycznych. Wiele osób obawia się zniszczenia środowiska naturalnego, jednak Andrzej Duda starał się rozwiać ich wątpliwości w trakcie wystąpienia w Stalowej Woli.

Nigdy nie zgodziłbym się na taką regulację ogólną (...), ale tu jest sytuacja szczególna – podkreślał Andrzej Duda w przemówieniu.

Przemówienie Andrzeja Dudy wzbudziło sensację. Co się stało?

Andrzej Duda tłumaczył, że, podejmując decyzję o podpisaniu specustawy, kierował się tzw. większym dobrem. Internauci szybko wychwycili, że, przedstawiając swoje argumenty, prezydent popełnił błąd językowy.

Jest jeszcze coś takiego, co się nazywa proporcjonalnością. A mianowicie, w każdej sytuacji trzeba wyważyć dobra – wziąść (oryginalna wymowa Andrzeja Dudy – przyp. red.) jedno dobro, wziąść drugie dobro i ocenić, które z nich ma w danym, konkretnym przypadku ważniejsze znaczenie – dowodził Andrzej Duda w Stalowej Woli.

Wśród internautów rozgorzała debata, czy forma "wziąść", której użył Andrzej Duda, była poprawna językowo. Uwagę przykuł również sposób gestykulacji prezydenta, gdy wspominał o ważeniu dobra – wykonał wówczas ruch, jak gdyby naprawdę ważył coś w dłoniach.

Panie Duda, mógłby pan "wziąść" się i już nie odzywać? Wstyd, gdyż pan ciągle o tych obcych językach mówisz, a ojczysty pan kaleczysz!
Ilekroć ktoś mówi "wziąść", umiera mały kotek.
"Wziąść" nie "wziąć". Duda mówi w obcych językach – internauci komentowali nagranie zamieszczone na stronie TOP TVP INFO na Twitterze.

Jak się okazuje, to internauci, a nie prezydent mieli rację odnośnie formy "wziąść". Wątpliwości rozwiewa Mirosław Bańko, językoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec podkreśla, że błąd ten jest najczęściej popełniany właśnie w mowie, jak w przypadku Andrzeja Dudy, a nie piśmie.

(...) "Wziąść" ma ciągle opinię formy niepoprawnej, a spotykane jest głównie w mowie – podkreślał prof. Mirosław Bańko (Sjp.pwn.pl).
Zobacz także: Zobacz też: Andrzej Duda o "lex TVN". Głos sprzeciwu z rządu Zjednoczonej Prawicy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(302)
socjolog
10 miesięcy temu
Kto jest doradcą wizerunkowym prezydenta RP ? Zmienić natychmiast, bo robi się mdło od patrzenia i słuchania. Te głupie przerwy z zaciśniętymi ustami i rozglądaniem się w poszukiwaniu akceptacji, ale też gestykulacja przypominająca ruchy masturbacyjne jest nie do przyjęcia. Jest stare przysłowie: " Jak mówisz papą nie pokazuj łapą" i ten miłośnik folkloru powinien je znać i stosować. Podobne uwagi o gestykulacji mają zastosowanie także do premiera "narcyza" upajającego się własnymi kłamstwami. A wystarczyłoby tylko oglądanie wystąpień prawdziwych dyplomatów, zamiast wydawania ogromnych pieniędzy na konsultacje wizerunkowe.
Leo
10 miesięcy temu
A politycy nadal tylko siedzom i nic nie robiom w tym naszym Sejmie. Niech się w końcu weznom do jakiejś porządnej oraz uczciwej pracy, za co pieniądze podatników biorom? Proszę wyłanczać te smartfony czy tablety i do roboty.
Alberta
10 miesięcy temu
Matoł p.o Prezydenta ubezwłasnowolniony nie ma się co dziwić.
bez szyderstw
10 miesięcy temu
No nie ma w was współczucia i litości! Chłop w końcu znalazł robotę w zakładzie pracy chronionej a wy mu jedziecie. Wstydźcie się!!!
4iomjwq
10 miesięcy temu
Uzus modyfikuje normę...niestety
Nick
10 miesięcy temu
Co po panu Chwała Ukrainie można się spodziewać. Dla niego, Polski i Polaków ważnym jest, aby Duda nie zabierał głosu - wstyd i żenada.
Grzegorz
10 miesięcy temu
Mam pytanie do Pana prezydenta Dudy: Czy zamierza Pan wywiązać się ze swojej obietnicy wyborczej, tj. Aby osoby po przepracowaniu 40 lat i płaceniu w tym okresie podatków, mogły przejść na emeryturę? Po tej pana obietnicy głosowałem na Pana. Czy jest Pan słowny?
kirk....
10 miesięcy temu
wszyscy od wpisów to specjaliści od języka i od lasów hahha z tego co widzę Kwacha wieńce przewracały albo bełkotał..i było ok..Dudy pijanego na oficjalnych występach nie widziałem
weź nie pytaj
10 miesięcy temu
weź się przytul!
POLKA
10 miesięcy temu
taki prezydent kraju to dla nas wstyd
NIezależny
10 miesięcy temu
Wielkie aj waj...Komora dajcie złotoustego dla kontry..Zobaczymy gdzie większa wieś
Jareczek
10 miesięcy temu
Czego łuczysz!
zez
10 miesięcy temu
Czy to ten, który Mołdawianom mówił w obcym języku jak mają reformować swój kraj?
koczkodan
10 miesięcy temu
Gdyby miał za plecami suflerkę to by tak się nie mylił. Chyba...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić