AstraZeneca. Prezes urzędu leków o przeciwskazaniach dla drugiej dawki

94

Eksperci z Komisji Europejskiej wyszczególnili przeciwskazania do przyjmowania drugiej dawki szczepionki AstraZeneca. Informację przedstawił Grzegorz Cessak, prezes urzędu leków. Na baczności muszą mieć się osoby, które borykają się z pewną dolegliwością.

AstraZeneca. Prezes urzędu leków o przeciwskazaniach dla drugiej dawki
Nie wszyscy mogą przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19. Jakie są przeciwskazania? (Getty Images)

Jak poinformował Grzegorz Cessak, KE wprowadza szczepienia dla osób, u których po przyjęciu pierwszej dawki wystąpiły poważne skutki uboczne. Jak podano na stronie Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dotyczy to zakrzepicy z małopłytkowością.

Zmiana wprowadza przeciwskazania do szczepienia dla osób, u których wystąpiła zakrzepica z małopłytkowością po szczepieniu produktem leczniczym Vaxzevria, jak również dodatkowe informacje dotyczące specjalnych ostrzeżeń, środków ostrożności i działań niepożądanych – podkreślił Grzegorz Cesak.

Szczepionka AstraZeneca. Vaxzevria – co to jest?

Vaxzevria firmy AstraZeneca to produkt, który został dopuszczony na rynek Unii Europejskiej w styczniu 2021 roku. Preparat jest podawany w dwóch dawkach oraz domięśniowo.

Szczepionka Vaxzevria jest podawana również pacjentom z Polski. Jak zalecił minister zdrowia, od 17 maja kolejne dawki należy przyjmować przy zachowaniu minimum 35-dniowego odstępu. Nie powinien on być jednak dłuższy niż 84 dni.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd zachęca do szczepień loterią. Dr Sutkowski przekonuje, że w popularyzację powinniśmy włączyć się wszyscy
Autor: EKO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić