Bacznie obserwowali Putina na szczycie BRICS. Ani słowa o Prigożynie

We wtorek 22 sierpnia rozpoczął się trzydniowy szczyt grupy BRICS w Johannesburgu (RPA). Władimir Putin wziął udział w spotkaniu za pośrednictwem łącza wideo. Podczas przemówienia, tuż po katastrofie samolotu Embraer Legacy 600, prezydent Rosji ani słowem nie wspomniał o tragedii, do której doszło w jego kraju.

Bacznie obserwowali Putina na szczycie BRICS. Ani słowa o Prigożynie
Moskwa milczy na temat katastrofy samolotu z Prigożynem na pokładzie (EPA, PAP, SPUTNIK POOL, Mikhael Klimentyev)

Samolot Embraer Legacy 600, którym miał lecieć Jewgienij Prigożyn, rozbił się w obwodzie twerskim 23 sierpnia po południu. Dokładnie dwa miesiące po tym, jak twórca Grupy Wagnera rozpoczął jednodniowy pucz, o którym usłyszał cały świat.

Wiadomość o katastrofie samolotu zelektryzowała media. Do sprawy odniósł się już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. — Nie mamy z tym nic wspólnego. Wszyscy rozumieją, kto ma z tym coś wspólnego — podkreślił Zełenski, sugerując, że chodzi o zemstę Władimira Putina.

Podczas gdy cały świat żyje katastrofą samolotu Prigożyna, Moskwa konsekwentnie milczy.

Prezydent Rosji za pośrednictwem wideołącza zabrał głos na forum szczytu BRICS w Johannesburgu. Poruszył m.in. temat wybuchu wojny w Ukrainie i wyraził przekonanie, że BRICS powiększy się o kolejne państwa, oskarżył Zachód o rosnącą inflację i drożyznę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co robił Putin w czasie śmierci Prigożyna? Wymowne nagranie z Rosji

Putin na szczycie BRICS - ani słowa o Prigożynie

Tuż po katastrofie samolotu Embraer Legacy 600 Putin wziął udział w uroczystym wydarzeniu z okazji 80. rocznicy zakończenia bitwy pod Kurskiem. Podczas uroczystości prezydent Rosji był wyluzowany i uśmiechnięty. Ani słowem nie wspomniał o tym, co wydarzyło się w obwodzie twerskim.

Również podczas przemówienia na szczycie BRICS Putin konsekwentnie milczał na temat katastrofy, w której miał zginąć jego bliski niegdyś współpracownik. A przecież doszło do niej na terenie Federacji Rosyjskiej, ofiary to wyłącznie obywatele Rosji.

Przypomnijmy: nie potwierdzono jeszcze oficjalnie informacji o śmierci szefa Grupy Wagnera. Niektórzy uważają, że Prigożyn może nadal żyć.

Na pokładzie samolotu Embraer Legacy 600C znajdowało się dziesięć osób: siedmiu pasażerów i trzech członków załogi, w tym 39-letnia stewardessa Kristina Raspopowa. Przed startem kobieta powiedziała bliskim, że lot został opóźniony, a kilka dni wcześniej wspomniała, że odrzutowiec został "zabrany na krótką i niezrozumiałą naprawę".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Brytyjskie źródła wojskowe twierdzą, że za atakiem na samolot, którym leciał Prigożyn najprawdopodobniej stała rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa, lojalna wobec Władimira Putina.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić