Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Bardzo dziwny objaw COVID-19. Narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie

275

Coraz więcej osób cierpiących z powodu tzw. długiego Covidu skarży się na parosmię. To wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, która nieproporcjonalnie często dotyka młodych ludzi i pracowników służby zdrowia.

Bardzo dziwny objaw COVID-19. Narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie
Nietypowy objaw koronawirusa. Narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie (Getty Images, Gideon Mendel, Corbis)

Prześladuje ich zapach ryb, spalenizny lub siarki. Osoby cierpiące z powodu długotrwałych skutków COVID-19 coraz częściej skarżą się na parosmię, czyli zniekształcenia wrażeń węchowych. Sam objaw był już omawiany w mediach, a teraz lekarze donoszą, że nieproporcjonalnie często dotyka konkretnych grup.

Nietypowy objaw koronawirusa. Narażeni są zwłaszcza młodzi ludzie

Z parosmią najczęściej borykają się ludzie młodzi, a także pracownicy służby zdrowia. Lekarze i inni pracownicy medyczni są narażeni na koronawirusa w szpitalach, jednak naukowcy nie są w stanie wyjaśnić, dlaczego młodym pacjentom również częściej doskwierają omamy zapachowe.

Czuję palący zapach siarki m.in. z koszy na śmieci. Inne rzeczy często pachną jak tosty – wyznaje 24-letni Daniel Saveski z Londynu, cytowany przez Sky News.

Zaburzenia smaku i węchu mają prawdopodobnie podłoże neurologiczne. Lekarze przypuszczają, że te objawy nie są bezpośrednio zależne od zmian zapalnych w nosie. Udowodniono, że wirus poprzez opuszkę węchową może wnikać do centralnego układu nerwowego. Może on uszkadzać drogi nerwowe węchowe i smakowe, co powoduje, że te objawy występują tak często w tej chorobie.

W marcu pewnego dnia obudziłam się kompletnie bez smaku i węchu. Ten stan utrzymał się do końca maja. W czerwcu węch mi wrócił, ale większość rzeczy pachnie obrzydliwie. To taki mdląco słodki zapach, który trudno opisać, bo nie spotkałam się z nim wcześniej – relacjonuje Lynn Corbett z Sussex.

Niestety nie ma leków, które mogłyby w szybki sposób odwrócić zaburzenia węchu. Parosmia może być związana z poważniejszymi zaburzeniami, dlatego pacjenci cierpiący na te dolegliwości powinni się skonsultować z neurologiem.

Zobacz także: Zobacz też: Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić