Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EŁEM
|
aktualizacja

Będą podwyżki dla wojskowych. Błaszczak obiecuje wzrosty

99
Podziel się:

Szef resortu obrony Mariusz Błaszczak przekazał, że wojskowi otrzymają podwyżki. Minister napisał na Twitterze, że zwrócił się do prezydenta o zwiększenie kwoty bazowej dla wojskowych. W nowym roku mają szansę na spore wzrosty wynagrodzeń.

Będą podwyżki dla wojskowych. Błaszczak obiecuje wzrosty
Mariusz Błaszczak zapowiedział podwyżki w armii (Getty Images)

W nowym roku wojskowi zarobią więcej. Według ministra Błaszczaka kwota bazowa dla żołnierzy ma wzrosnąć. Podwyżki uposażeń będą solidne, minister przekonuje, że otrzymają średnio o ok. 680 zł brutto więcej.

Będzie to kolejna podwyżka uposażeń. Poprzednia miała miejsce w 2020 r. Wtedy kwota bazowa wzrosła z 3,63 do obecnego poziomu 3,81. Obecna podwyżka będzie więc spora. Tym bardziej że płace wzrosną także w formacjach mundurowych, podległych MSWiA. Więcej zarobią także cywilni pracownicy resortu obrony.

Zobacz także: Ostro o pensjach w budżetówce. "Za takie pieniądze nikt tam pracować nie będzie"

Ile zarabia się w wojsku?

Wynagrodzenia zasadnicze żołnierzy zawodowych zależą w głównej mierze od trzech czynników. Po pierwsze: od stopnia wojskowego. Po drugie: o przynależność do określonego korpusu (szeregowych, podoficerów i oficerów) i po trzecie — od zajmowanego stanowiska.

Jak opisuje "Polska zbrojna", szeregowi zawodowi zarabiają ok. 4110 zł brutto. Starszy chorąży może liczyć na 5430 zł brutto. Kapitan zarabia nieco ponad 6100 zł, a uposażenie zasadnicze pułkownika to już ponad 7 tys. zł brutto. Takie są kwoty wynagrodzenia zasadniczego. Do tego mogą dojść różnego rodzaju dodatki: premie, nagrody uznaniowe, dodatki za rozłąkę czy dodatki specjalne.

Wzrost wynagrodzeń skorelowany jest z inflacją. Z uwagi na wysoką, sięgającą obecnie niemal 8 proc. inflację podwyżki wynagrodzeń są konieczne, bo podnoszą się koszty życia: ceny artykułów czy rachunki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(99)
Polak 2sortu
9 miesięcy temu
A teraz sobie wyobraźcie że Kowalski pracujący na linii w zakładzie idzie do szefa po podwyżkę bo musiał więcej pracować bo zamówienie wpadło.
Tttt
9 miesięcy temu
A szary człowiek jak ma żyć????
pzt
9 miesięcy temu
podwyżki nie pomogą . Wojsko przejmie władzę wkrótce
Igor
9 miesięcy temu
Wiadomo ze psa trzeba dobrze karmić bo nie ugryzienia reki która daje mu jeść.
blyszczyk
9 miesięcy temu
A potem masowe L4, gdy trzeba wyłapywać imigrantów ?
KACZE OPOWIEŚ...
9 miesięcy temu
Ha ha ha
GHI
9 miesięcy temu
Zapłacą więcej żeby nie marudzili jak im każą do Polaków strzelać.
jot23
9 miesięcy temu
Oj, będzie się coś działo! Podwyżki i dozbrajanie armii, zwiększanie liczebności, gromadzenie sił na wschodniej flance, podwyżki dla Policji, broń automatyczna nawet dla Straży Leśnej,... zmilitaryzowanie strażaków OSP, ZHR, białej armii i moherów, ... zamordyzm Ziobry,... Róbcie zapasy dopóki jeszcze jest co i za co.
Gość
9 miesięcy temu
Typowe posunięcia w państwie rządzonym przez dyktaturę. Czynić tak, aby wojsko i policja "jadły" rządzącym z ręki i były gotowe ruszać z pałami w ręku na protestujących rodaków.
Granda !
9 miesięcy temu
Księża w wojsku tzw. kapelani obsadzający etaty prawie w każdej jednostce wojskowej w Polsce, otrzymują: darmowe leczenie na wysokim poziomie kosztem "szarych Polaków", dodatek mundurowy co rok, kwatera stała z możliwością wykupu lub dodatek za brak kwatery stałej, pensje ze stanowisk oficerów wyższych, awanse, nagrody kwartalne itp. W PRL-u szefem służby duszpasterskiej w wojsku był ........pułkownik chodzący w mundurze z koloratką. Katabasy nie płacą podatków do wspólnej kasy. Osoby duchowne - ich rzeczywiste dochody nie podlegają sprawozdawczości ani opodatkowaniu, proboszczowie płacą zryczałtowany podatek dochodowy rzędu kilkuset złotych kwartalnie, składki emerytalne osób duchownych, które nie mają umowy o pracę pokrywa budżet państwa.
hfn
9 miesięcy temu
Mundurowi co chwilę dostają podwyżki a nauczyciele wcale.
Ciekawy
9 miesięcy temu
A za słowa w sprawie wypadku szydło juz poniósł konsekwencje, a za zoofilie w telewizji, a za zabranie pieniędzy policjantom przez swoje głupie pomysły ?!
ręce opadają!
9 miesięcy temu
"Po pierwsze: od stopnia wojskowego. Po drugie: o przynależność do określonego korpusu (szeregowych, podoficerów i oficerów)..." Masło maślane! Przecież to drugie jest uwarunkowane tym pierwszym! Kto to pisał, na Boga!
kapitan
9 miesięcy temu
dziennikarzyna pisze bzdury...pulkownik ma minimum 10 tys. :(
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić